Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Vaření na chatě? Ušetřete si práci a připravte si domácí hotovky!

Kvůli událostem posledních měsíců se naše sny o dovolené v exotických krajinách rozplynuly jako pára nad hrncem. Plno lidí proto začalo pronajímat alespoň chaty a apartmány v zajímavých destinacích, které nabízí Čechy a Morava, aby nemuseli dovolenou trávit doma u televize. Nicméně v takových místech nemůžete počítat se službami all inclusive, a proto se o stravu většinou musíte postarat sami.

 

 

 

 

Ne každý se však spokojí s paštikami, pečivem a hotovkami z obchodu. Domácí jídlo zkrátka nenahradíte, a pokud si chcete na chatě pochutnávat, i když tam budete mít k dispozici pouze elektrický vařič nebo mikrovlnnou troubu, měli byste se dostatečně připravit už před odjezdem, a to s domácími zavařeninami. 

Po domácku můžete zavařit prakticky vše, od polévek před hlavní jídla až po nejrůznější pomazánky. Záleží tedy pouze na tom, co máte rádi, a přesně to si můžete před odjezdem připravit, abyste se na dovolené mohli skutečně věnovat zaslouženému odpočinku nebo nějakým zajímavým aktivitám. Jestliže jste nikdy nezavařovali, nevadí, stačí se držet několika zásad a určitě to zvládnete i na první pokus.

 

Čistota znamená polovinu úspěchu

Zavařeniny připravujeme hlavně kvůli tomu, že takto upravené jídlo vydrží velmi dlouho a odolá i náročnějším podmínkám. Nicméně pokud by se do jídla už před zavařením dostaly nějaké nečistoty, celé snažení by přišlo nazmar. Z toho důvodu je během celého procesu nutné dbát na dostatečnou hygienu, a to jak co se týče vašich rukou, tak i sklenic, do kterých budete jídlo zavařovat.

Nesejde na tom, zda k zavařování využijete obyčejné sklenice s víčky nebo silnější s těsněním. Vždy je potřeba sklenice i víčka nejprve důkladně vyčistit klasickým přípravkem na nádobí, vyvařit a nechat důkladně vyschnout. Nikdy je neutíráme utěrkou, a to právě kvůli tomu, že by mohlo dojít k šíření bakterií. 

 

Ten pravý hrnec na zavařování

Pokud se nechystáte zavařovat několikrát do roka, určitě si nemusíte kupovat speciální zavařovací hrnec. Stačí, když použijete nějaký větší hrnec, který máte doma, a dolů dáte mřížku nebo utěrku, která zabrání tomu, aby sklenice stály přímo na dně. Tam by totiž byly vystavené příliš velkému žáru od plotny, v jehož důsledku by mohly snadno popraskat.

V tom spočívá jedna z hlavních výhod speciálního zavařovacího hrnce - ten je totiž mřížkou už vybavený. Kromě í disponuje také teploměrem, který vám umožňuje regulaci teploty po celou dobu zavařování. Ne každá zavařenina se totiž zavařuje stejně. Maso sice potřebuje alespoň 100 °C, avšak na marmelády nebo okurky stačí 80 nebo 90 °C.

 

Sklenice nikdy neplňte až po okraj

Jakmile máte vše připravené, můžete začít plnit sklenice. Ovšem pozor, hotové jídlo dávejte jen dva centimetry pod okraj, nikdy výše, jinak by vám mohlo při zavařování vytéct ze sklenic ven. Poté na sklenice nasaďte víčka, důkladně je upevněte a můžete je vložit do zavařovacího hrnce. Ten pak zaplňte vodou tak, aby sahala až k okraji sklenic - je tedy nutné vybrat takové, které jsou stejně vysoké.

Poté přiveďte vodu k jemnému varu a nechte vařit buď dvě hodiny s tím, že proces už nebudete opakovat, nebo pouze hodinu a půl a po úplném vychladnutí sklenic znovu, ale už jen hodinu. Je velice důležité, aby voda měla 100 °C, jinak nedojde ke kompletní sterilizaci. Po vytažení z hrnce se doporučuje sklenice obrátit dnem vzhůru, aby z nich utekl přebytečný vzduch. Abyste zjistili, zda skutečně těsní, poklepejte na víčka. Pokud se ozve dutý vzduch, zavařování bylo úspěšné.

 

 

Nakupujte ingredience v akci

Lidé se často uchylují k zavařování vlastního jídla jednak proto, že chtějí ušetřit čas, ale také aby ušetřili peníze. Návštěvy restaurací přece jen nejsou nejlevnější záležitost, a pokud máte jasně stanovený rozpočet, nemusel by vám vystačit. Ušetřit můžete o to více, když si prohlédnete aktuální letáky a nakoupíte suroviny, které jsou právě v akci. Obzvlášť se to týká masa, které je za plnou cenu často dost drahé, a to hlavně když nakupujete na celý týden.

Mezi chataři a dovolenkáři je velice oblíbené zavařené pečené maso nebo guláš. Pokud je to i vaše oblíbená dobrota, rozhodně by vám neměl ujít nový Billa leták, který nabízí ideální kousky přesně pro tyto pokrmy. Tento a příští týden vám nabídne například vepřovou plec nebo krkovici bez kosti s cenovkou 139,90 Kč za kilogram. K tomu můžete přihodit ještě špekáčky, u kterých zaplatíte jen 10,90 za 100 gramů, a budete mít ideální výbavu nejen na chatu, ale i k táboráku.

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.