Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Víte, co dělat, když se zpozdí let, a jaký máte nárok na kompenzaci?

Odlety na služební cestu či dovolenou bývají často hektické. Je třeba projít odbavením, kontrolou a najít správný vchod k letadlu. Víte, co dělat, když se let zruší či opozdí, nebo nestihnete navazující let?

 

 

 

 

 

Pokud nastanou komplikace s vaším odletem, je čas si říci o kompenzaci. V tom případě je třeba vědět, za jakých podmínek máte na odškodnění nárok. Náhradu lze požadovat, pokud se váš let zpozdí o více než 3 hodiny, je zrušen, ale vás o tom předem nikdo neinformoval, nebo v případě, že došlo k přesměrování letu. Vztahuje se i na situaci, kdy počet prodaných letenek překročil kapacitu cestujících v letadle. Pokud vám nebude zařízen adekvátní let k letu původnímu, nebojte se ozvat.

 

Kompenzace

Protože jsou pro letecké společnosti finanční kompenzace značným nákladem, ve většině případů, kdy je zpožděný let, vám ji nenabídnout samy od sebe. Během žádosti o kompenzaci musíte zdůvodnit chybu zaviněnou leteckou společností. Na náhradu škody nemáte nárok v případě, kdy bylo zpoždění zapříčiněno třeba špatným počasím, živelnou pohromou nebo stávkou.

 

Podmínky kompenzace

Pokud dopravce zruší let více než 14 dnů před odletem, vzniká vám nárok na náhradní let. Pokud jej letecká společnost nenajde, musí vám vrátit částku za letenku. Pokud je doba ještě kratší, musí vám navíc ještě letecká společnost vyplatit finanční kompenzaci. Jestliže zpoždění nepřesáhlo 24 hodin, ale současně bylo delší než 3 hodiny, nebo nestihnete navazující let, máte právo na kompenzaci. Pak vám musí být zajištěn let v co nejbližším možném termínu. Pokud nemůžete nastoupit do letadla z důvodu překročení kapacity a máte platnou letenku, náleží vám náhrada jako u zrušeného letu.

 

Délka zpoždění letu

Výše kompenzace se odvíjí od délky zpoždění, ceny letenky a letové vzdálenosti. Nárok na odškodnění nevzniká, pokud letíte s jiným než evropským dopravcem mezi letišti, jež neleží v EU, nebo letíte z letiště mimo EU do země EU. Pokud je váš let vzdálen do 1 500 km, kompenzace činí maximálně 250 euro a při vzdálenosti 1 500 až 3500 km je to do 400 eur. Maximální finanční odškodnění dosahuje částky 600 euro. V každém případě v tom hektickém zmatku na letišti nezapomeňte na svůj odbavený cestovní kufr.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 24.03.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.