Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Za krásami Dubrovníku

Při návštěvě Dalmácie, v pobřežní oblasti sestupující od Zadaru až na hranici s Bosnou a Černou horou, je řada malebných měst. Mezi nimi je starobylý Dubrovník, ležící na úpatí hory Srd.

 

 

 

 

Tento skvost Jadranu patří k velice oblíbeným lokalitám a v letní sezóně je zde díky romantickému prostředí, čistým plážím a teplé vodě pořádný nával turistů.

   

Příznivé klima

Teploty jsou v této oblasti příznivé po celý rok. Proto se všem návštěvníkům, kteří plánují navštívit město kvůli jeho historii a koupání v moři není cílem pobytu, doporučuje návštěva města mimo hlavní letní sezónu, kdy je i nabídka ubytování v Chorvatsku cenově o úroveň nižší. Od března už počasí není tak deštivé, teploty se pohybují kolem 14 °C. V dubnu a květnu už se teploty šplhají k 20 °C. V červnu potom začíná hlavní letní sezóna, která vydrží až do září. Než přijde deštivá zima v polovině listopadu, říjen nabízí ještě příjemných 20 °C.

   

Historické město Dubrovník

Stará část města, ležícího na na poloostrově, je obklopená mohutnými kamennými hradbami, které jsou pod ochranou UNESCO. Samotné město patří s množstvím historických památek k nejkrásnějším evropským metropolím.

 

 

Zajímavá místa, která dotváří atmosféru města

 • Dubrovnické hradby a opevnění

S nádherným a dechberoucím výhledem představují staré městské hradby jednu z nejvíce navštěvovaných památek Dubrovníku. V letní sezónu se zde koná Dubrovnický letní festival. Z vrcholu hradeb je krásný rozhled na celé staré město, jeho uličky, kostely, kláštery, přístav, zahrady, pobřeží i nekonečné modré dálky Jadranu. Hradby obklopují celé staré město a stavěly se průběžně od 8. do 16. století. Měří na délku 1940 metrů. Město si na své obraně hodně zakládalo a má i dvě vnější pevnosti. Na východě je Revelin s velkou terasou a na jihozápadě Lovrijenec na atraktivním místě na skalnatém vrcholku.

Dubrovník má jeden z největších obranných systémů na světě. Pro návštěvníky jsou některá místa volně přístupná, jinde se za vstup platí 150 kn (to zahrnuje i návštěvu pevnosti Lovrijenec). Hradby jsou přístupné od 8 do 18 hodin po celý rok.

 • Staré město

Nejznámější historickou ulicí města je Stradum. Ulice, která je plná turistů, kteří si zde mohou nakoupit suvenýry, padla do oka i tvůrcům Hry o trůny, nejvelkolepějšího seriálu všech dob, kteří ve městě v několika lokalitách natáčeli. V ulici je zajímavá fontána Onofrio, kterou postavil významný stavitel Giordano Onofria z Neapole. Šlo o zdroj pitné vody z několik kilometrů vzdáleného pramene. V ulici je také 35 metrů vysoká hodinová věž a odborníky ceněná dlažba.

 • Katedrála Nanebevzetí Panny Marie

Nejvýznamnější kostel ve městě byl podle legendy postavený za přispění anglického krále Richarda Lví srdce, který tak vyjadřoval poděkování za záchranu při potopení lodě.

Návštěva katedrály je zdarma, vstupné se platí pouze do jednoho ze sálů, kde jsou uchovány ostatky svatých a fragment z Kristova kříže.

 • Dubrovnická synagoga

Církevní stavba byla postavená ve 14 století a patří k nejstarším dochovaným stavbám svého druhu v Evropě. Židovská komunita, která byla vyhnaná z Pyrenejského poloostrova, dostala dekret s povolením k pobytu ve městě. Šlo především o významné lékaře a obchodníky. Dnes má komunita asi 50 členů.

Synagoga má pro turisty otevřeno přes letní sezónu od 9 do 20 hodin, po zbytek roku od 10 do 13 hodin. Vstupné je 40 kn. (Pro návštěvníky muzeí a chrámů si lze zakoupit výhodně kartu opravňující ke vstupu do mnoha památek ve městě).

 • Mořské muzeum (Pomorsky muzei)

Jedno z nejzajímavějších muzeí ve městě se nachází v pevnosti San Giovanni. Muzeum vystavuje předměty, které dokládají intenzivní námořní činnost od starověku a středověku. Kromě různých map, navigačních přístrojů a námořnického vybavení je zde také expozice obrazů s motivem moře a námořních bitev ve Středozemí.

Od jara do podzimu je otevřeno od 9 do 18 hodin, zbytek roku od 9 do 16 hodin. Vstupné je 120 kn.

 • Pevnost Lourijenec

Opevnění nacházející se za hradbami starého města je opředeno legendou, že byla stavba postavena v 11. století za pouhé 3 měsíce. Nádherný výhled z výšky 37 metrů opět využili filmaři.

Pevnost má trojúhelníkový tvar se třemi terasami a proslavila se tím, že odolala Benátčanům a ti se tak nezmocnili vlády nad městem. Otevřeno je zde pro návštěvníky od června do srpna od 8 do 19 hodin, v září a říjnu od 9 do 15 hodin a v zimě je zavřeno. Vstupné je 30 kn, na hradby je vstup zdarma.

 • Lanovka na Mount Srd

Stavba z roku 1969 vyveze turisty z města na horu Srd za pár minut. V říjnu 1991 během obléhání města se hora stala strategickým bodem a lanovka byla zničená. Trvalo celých 20 let, než se její provoz obnovil.

Pokud hledáte zážitek, na který nikdy nezapomenete, počkejte si na kopci na západ slunce.

Lanovka funguje celoročně, zpáteční jízdenka stoji 150 kn, děti mají slevu.

 

 

Místní gastronomie

Strava je zde jednoduchá a přesto rozmanitá. Hojně používá olivový olej, bylinky a místní produkty. Při toulkách městem si můžete pochutnat na mořských plodech, ústřicích nebo humrech z nedaleké zátoky Ston. Místní specialitou je tradiční pochoutka z pomerančové kůry vařené v cukru a usušené. Chorvatsko vás po stránce gastronomie nikdy nezklame.

 

 

Tipy na koupání

Všechny pláže v Dubrovníku jsou vedené jako městské a jsou zdarma. Za lehátka a slunečníky si zaplatíte.

 • Oblázková pláž Banje se nachází nedaleko starého města, nabízí výhled na hradby a ostrov Lokrum. Místo nabízí křišťálově čisté moře a zázemí pro sport (hřiště, půjčovna vybavení).
 • Pobyt na pláži Buža pod městskými hradbami můžete zakončit posezením ve vyhlášené kavárně na pláži.
 • San Jakov je označována za jedno z nejkrásnějších míst ve městě. Své jméno získala podle blízkého kostela. Oblázková pláž v malé zátoce nabízí kromě koupání i zázemí pro mnoho vodních sportů.
 • Pro romantické koupání mohou návštěvníci využít trajekt ze starého přístavu a vydat se na ostrov Lokrum. Po čtvrthodinové cestě se dostanete do oázy zeleně. Z pevnosti Fort Royal, kam se dostanete po strmých schodech, uvidíte panoramatický výhled na Dubrovník. Na ostrově je muzeum k natáčení seriálu Hra o trůny. Na ostrově jsou malé zátoky zasazené do přírody, kde na stezkách potkáte pávy a králíky. Koupání nabízí křišťálovou vodu a soukromí.
   
   
Vložil/a: Daniel Česák 22.11.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.