Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Za památkami do Petersburgu aneb co je zde k vidění?

Petrohrad – Sankt Petěrburg, anglicky St. Petersburg – je hned po Moskvě druhé nejvýznamnější ruské město. S jeho pěti miliony obyvatel se jedná o důležité politické, ekonomické i kulturní centrum země. Petrohrad je městem často navštěvovaným turisty (a to i přes to, že pro vstup do Ruska, je nutné si nechat zhotovit turistické vízum), neboť množství památek a jeho celkové kulturní bohatství jsou skutečně významné. Za jakými pamětihodnostmi však míří návštěvníci nejčastěji?

 

Historie otištěná do kamene

Poloha Petrohradu u ústí řeky Něvy do vod Finského zálivu vytváří krásné scenérie. Městem ale mnohokrát kráčela také historie a Petrohrad je tak plný monumentů a památek odkazujících na dobu minulou. Město založil v roce 1703 car Petr Veliký, který jej roku 1712 učinil hlavním městem Ruska, kterým vydrželo být až do roku 1917. Nejstarší budovou ve městě je Petropavlovská pevnost, jejíž návštěvu nemůže vynechat žádný návštěvník města. To samé platí o 100 m vysoké katedrále sv. Izáka, druhé nejvyšší na světě. O pohnutých osudech města vypovídají také četné monumenty spojené se zásadními událostmi v historii Petrohradu či Ruska – vítězný oblouk připomínající vítězství nad Napoleonem, Alexandrův sloup či memoriál připomínající heroickou obranu města během 900 dní trvajícího německého obležení za druhé světové války. Historické jádro města je ne náhodou již od roku 1990 zařazeno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Petrohrad

 

Petrohrad jako centrum kultury a vzdělání

Petrohrad je sídelním městem mnoha významných kulturních institucí a také domovem proslulé petrohradské Ermitáže. Téměř tři miliony uměleckých děl z celého světa dělá z Ermitáže největší galerii na světě. A i když je veřejnosti logicky přístupná pouze její část, i tak se návštěva rovná výjimečnému kulturnímu zážitku. Ve městě účinkuje několik světoznámých divadelních souborů a zapomenout bychom neměli ani na zajímavou sochu jednoho z nejslavnějších Čechů – dobrého vojáka Švejka. Asi třicet kilometrů západně od Petrohradu se nachází palác Petěrgof, někdy nazývaný ruské Versailles. Romantický palácový komplex se zahradami plnými umělých jezírek, fontán či soch včetně známého sousoší Samsona zabíjejícího lva. Samostatně je potom na místě zmínit úchvatnou Velkou kaskádu, soubor více než šedesáti fontán, tří vodopádů a dvou stovek soch. Pozornost si jednoznačně zaslouží i petrohradská Kunstkamera – unikátní etnografické muzeum představující historii mnoha národů všech kontinentů.

 

Petrohrad

 

Petrohradské zážitky

Mnoho lidí cestuje do Petrohradu v období okolo letního slunovratu od května do poloviny června, kdy lze v Petrohradu díky jeho vyšší zeměpisné šířce pozorovat jev nazývaný „bílé noci“ – celou noc trvající jasný soumrak. Typickou petrohradskou atrakcí je i noční zvedání mostů přes řeku Něvu, aby mohly v době od dubna do listopadu, kdy řeka není zamrzlá, proplouvat velké nákladní lodě. Zážitek je to velice efektní, jen jej nezapomeňte sledovat z toho správného břehu, na kterém se nachází i váš hotel.

 

Petrohrad

 

Petrohrad zkrátka stojí za návštěvu a prohlídku, zážitky, které si z něj odnesete se jen tak něčemu nevyrovnají. Rozhodnete-li se pro jeho návštěvu, zvažte i pořízení karty RussiaCityPass, díky které budete moci využít volných vstupů do muzeí a galerií či nejrůznějších slev na dopravu, v restauracích a kavárnách nebo třeba volání a datových služeb zdarma, a kterou pro vás taktéž rádi vyřídíme - ruské vízové centrum VHS.

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!