Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Za Renoirem do Cagnes-sur-Mer

Provence výrazně zasáhla do Renoirova života až ke sklonku jeho života, v době, kdy ho sužoval silný revmatismus. Pobýval v Magagnosc, Cannet a v Cagnes-sur-Mer.

 

 

Pierre-Auguste Renoir 

Auguste Renoir se narodil 25. února 1841 v Limoges v rodině ševce. V roce 1845 se rodina se šesti dětmi přestěhovala do Paříže, kde začal v 7 letech chodit do školy. Už tady se projevil jeho výtvarný talent. Aby se početná rodina uživila, ve 13 letech musel začít pracovat. Na živobytí vydělával jako malíř porcelánu. Byl velice šikovný a brzy mu byly svěřovány i prestižní zakázky. V roce 1858 se začal porcelán malovat mechanicky a Renoir se musel poohlédnout po jiné práci. Živil se malováním milostných a mytologických výjevů na vějíře, nástěnné dekorace a závěsy.

Až ve 21 letech si mohl dovolit studium na škole krásných umění (l´École des Beaux-Arts), v ateliéru Charlese Gleyre. Nebylo jednoduché platit školu, jídlo, ateliér a modelky, Renoir se protloukal jen tak tak. Ale získal nové přátele, jakými byli např. Alfred Sisley, Frédéric Bazille nebo Claude Monet. V roce 1862 Gleyre svůj ateliér zavřel a Renoir se rozhodl pokračovat sám. Maloval se svými přáteli hlavně v přírodě, ale často neměl ani na barvy. Nebýt štědrých podporovatelů, rodiny Le Coeur, kdo ví... I o ně však přišel poté, co si začal románek s jejich dcerou Marií.

Koncem 60. let se začíná věnovat hlavně portrétům. Jeho obrazy jsou veřejností střídavě odmítány i obdivovány, některé byly vystaveny i v salonu, ale bez větších úspěchů. Po návratu z vojenské služby začíná díky známosti s obchodníkem s uměním Durand-Ruelem i slušně prodávat. Salon v roce 1873 pro Renoira znamenal úspěch, výstava impresionistů o rok později však byla velkým propadákem. Renoir na umění nezanevřel, našel svůj vlastní styl a jeho obrazy jsou jedinečné. V té době maluje například Milence, Bál v Moulin de la Galette, Portrét Jeanne Samaryové...

V roce 1879 se žení s Aline Victorine Charigotovou. Rodina a děti ho inspirovaly i v díle, časem se jeho modelkou stala také chůva dětí - Gabrielle Renardová. Dostává zakázky na portréty a rodina si díky tomu velice slušně žije. Začátkem 80. let se vydává na cesty za uměním. Navštíví Alžír, Madrid, Řím a Sicílii. Začíná se ale čím dál častěji projevovat revmatismus, který mu postupně bere sílu v pravé ruce. Renioir malování ani tehdy nevzdává a maluje další a další jedinečná plátna (např. série tančících párů, koupajících se žen i portrétů dětí).

Nemoc ho ale ovládá čím dál více, upoutává jeho křehké tělo na vozík a rodina hledá útočiště v Provence, jejíž příznivé klima by mohlo Renoirovu soužení ulevit.

 

La Grenouillère

Po koupeli


Renoir v Provence

V Magagnosc v departementu Alpes-Maritimes se usídlili v roce 1899, do Cannet zamířili o tři roky později. Pak objevil Cagnes-sur-Mer a zdálo se mu, že zdejší podnebí bude jeho údům vyhovovat nejlépe. V roce 1905 tu pro sebe a svou rodinu pronajal velký byt v Maison de la Poste, kam pravidelně zajížděli. V roce 1907 tu Renoir koupil malé hospodářství Domaine des Colletes s půvabným tříhektarovým pozemkem porostlým olivovníky a pomerančovníky a přenádherným výhledem na Cagnes. Rodina se tu usazuje natrvalo. Paní Renoirová se ihned pustila do rekonstrukce a vytvořila zde svému muži všechny podmínky pro malování uvnitř v ateliéru i venku na pozemku. Tady o manžela láskyplně pečovala až do své smrti v roce 1915. Dům byl velký a jeho provoz vyžadoval spoustu služebnictva. Některé ze služebných se později staly Renoirovými modelkami. Renoir, okouzlený zahradou i městečkem, i přes vyčerpávající bolesti stále tvořil a světlo světa zde spatřila téměř třicítka známých pláten (Autoportrét, Madame Renoir et Bob, Les baigneuses, Le concert...). V dobách, kdy nemohl malovat, pokoušel se alespoň o sochařství. Vlastnoručně vytvořil bustu svého nejmladšího syna, ostatní návrhy soch ale vinou nemoci sám nezvládl.

V roce 1919 Auguste Renoir navštívil Paříž, aby naposledy spatřil svá díla, tentokrát už vystavená v Louvru. O několik měsíců později, 3. prosince 1919, v Cagnes-sur-Mer umírá. Bylo mu 78 let.

 

Renoirovo muzeum

Dům, ve kterém Renoir trávil poslední roky svého života, byl přeměněn v jeho muzeum. To v posledních letech prošlo náročnou rekonstrukcí a koncem července 2013 bylo opět otevřeno, aby jeho návštěvníci mohli spatřit slavných 14 originálů Renoirových koupajících se žen, desítku soch, krásný dům, nábytek i Renoirův ateliér v plné kráse. Nebo projít zahradu, ve které vznikalo tolik úžasných děl.

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 06.08.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.