Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Grenoble: Svezte se nejstarší lanovkou v Evropě

  Francouzské město Grenoble je známo především díky nejstarší městské kabinkové lanovce v Evropě. Nastupte do jedné z pěti kabinek ve tvaru bublin, která vás doveze až na vrchol Bastilly, pevnosti ze 16. století a pokochejte se dechberoucím výhledem.

Budete-li mít štěstí, dohlédnete až na vrcholek nejvyšší hory Evropy Mont Blanc. Tento pohled si nenechalo ujít už více než 15 milionů cestujících.

Město se nachází na úpatí Alp a obehnáno je hned třemi pohořími - Vercors, Belledone a Chartreuse. Není proto divu, že si Grenoble oblíbili všichni milovníci romantických pohledů na horské vrcholy a vyznavači zimních sportů. Především lyžaři by s návštěvou Grenoble neměli otálet ani minutu.

 

 

 

 

Co navštívit v Grenoble

Mohlo by se zdát, že Grenoble je rájem pro sportovní nadšence. Na své si ale přijdou také obdivovatelé umění a historie. Například nabídka muzeí je opravdu široká. Můžete si vybrat z Muzea umění, Dauphinského muzea či Muzea přírodních dějin.

Mezi významné architektonické památky bezesporu patří kostel svatého Laurenta, postavený na merovejské kryptě, nejvýznamnější archeologické památce města. Další zajímavou stavbou, která si zaslouží vaši pozornost, je palác parlamentu Dauphiné, postavený kolem roku 1500. Palác v minulosti sloužil také jako soud nebo jako sídlo městské rady.

Místní obyvatelé jsou právem hrdí na zimní olympijské hry roku 1968, které hostilo právě město Grenoble. Hry dodnes připomíná areál Parc Paul Mistral se stadionem pro 70 tisíc diváků.  

 

Grenoble - ubytování

 

Od Keltů po Svatou říši římskou

Grenoble má historii, kterou mu může závidět kdejaké historicky významné místo. První zmínky o městu pocházejí z roku 43 př. n. l. Tehdy zde byla pouze malá vesnička zvaná Cularo, která byla založena keltským kmenem Allobrogů. Ti byli tak prozíraví, že na svou ochranu postavili v roce 286 kolem vesnice vysokou zeď. Přesto bylo Cularo roku 381 dobyto Římany, díky kterým vesnice povýšila na město a přejmenovala se na Gratianopolis.

Ve 4. století došlo k rozmachu křesťanské víry a v roce 377 byla založena místní diecéze. Ve středověku bylo město součástí Burgundského království a poté Svaté říše římské.

 

 

 

 

Univerzitní město na úpatí Alp  

První univerzita byla ve městě založena v roce 1339. Od té doby uplynulo opravdu hodně času a na francouzských vinících uzrála spousta hroznů. Přesto je dnes Grenoble považováno za univerzitní město. Současní studenti mohou studovat na Grenoble Ecole de Management.

 

    Mapa - openstreetmap.org  

 

 

Grenoble je univerzitní město plné mladých lidí, nadšených sportovních duší a milovníků umění a kultury. Ať už toužíte pokořit vrcholky okolních hor nebo prolenošit odpoledne v místních  kavárničkách, s obrazy světově uznávaných umělců za zády, vydejte se poznat Grenoble. Město, ve kterém si každý najde to své.

Autor: Hanka B.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Přehled francouzských měst

Seznam letišť ve Francii

 

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Des Racines et des Ailes, Grenoble

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.