Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

I INDIE MÁ SVŮJ DIVOKÝ ZÁPAD

Indie není jen Dillí, Bombaj nebo Bengalúr, západ země nabízí zajímavá místa, která stojí za to taky navštívit.

 

 

 

 

Kutch

Divoký západ Indie neboli také fascinující a zároveň drsná část země, která patří mezi ty nejstřeženější. Kutch, jako největší okres ve státě Gujarat a vlastně i v celé Indii se pyšní fantastickou krajinou, kulturními zajímavostmi a neuvěřitelně inspirující historií. 

Kutch po celé své délce sousedí s Pákistánem na severu, zatímco na západě je omýván Arabským mořem.

Převážnou část krajiny  tvoří nekonečná bílá poušť. Její  zářivý písek není nic jiného než sůl. Ran of Kuch, jak se nazývá, je oblastí mnoha ekosystémů, zejména mangrovníků a pouštní vegetace. Její pastviny se staly domovem různých forem divoké zvěře, které se přizpůsobily těmto drsným podmínkám k životu. Stejně jako lidé, kteří zde již po staletí těží tento dar země, kterým je indické bílé zlato.


Bhuj

Je okresní město, založené již počátkem 16. století, které v minulosti  bylo terčem mnoha útoků. Největší zkázu však přinesla opakovaná zemětřesení, přičemž to poslední, v roce 2001 bylo velmi zničující. Více jak polovina města, včetně mnoha památek byla tehdy značně poškozena. Dnes již je vše opraveno a návštěvníci se mohou znovu dojímat jejich neuvěřitelnou krásou.


Chrám Shri Swaminarayan  

Tento chrám je postavený ze zářivého bílého mramoru a je dokonalým architektonickým mistrovským dílem. Swaminarayan byl asketický jogín, který putoval Indií až se nakonec na počátku 19.století usadil právě v Bhuj.  Díky svému učení i pokornému přístupu k životu, měl již za svého života mnoho obdivovatelů a následovatelů nejen z řad hinduistů, ale také muslimů. 

Chrám Swaminarayan

Mimochodem až dodnes, je v Indii vcelku běžné, že věřící lidé, následující své bohy mohou během svého života začít uznávat víru i od nějakého dalšího učitele či kazatele odlišné víry, který jim pomáhá najít správnou cestu. 


Aina Mahal

Aaina Mahal neboli „Zrcadlový palác“ byl postaven během vlády Maharaji Lakhpatiho, v polovině 18. století. Autorem tohoto architektonického skvostu je Ram Singh Malam, geniální umělec, který se nejprve mnoho let vzdělával v Evropě, aby se pak vrátil do Indie a zúročil své nadání a zkušenosti.  To se mu nepochybně povedlo, protože palác i jeho interiéry jsou jedinečným a nadčasovým klenotem, jehož výjimečnost tvoří kombinace různých stylů a dokonalé řemeslné dovednosti. Pro návštěvníky je největší atrakcí Zrcadlová síň, kde jsou zrcadla rozmístěna po stěnách a na stropě, sloupech, ale dokonce i v oknech, což celému prostoru dodává neuvěřitelné kouzlo světla a třpytu.

TIP: Poznejte Indii na vlastní oči. Vydejte se na jeden ze zájezdů do Indie a kombinujte památky s pobytem na pláži nebo v horách. 


 

Solné plantáže

Zajišťují již po staletí obživu místních obyvatel v tomto neúrodném kraji. První písemné odkazy zmiňují výrobu soli v Kutch již před 600 lety. K největšímu nárůstu těžby došlo v době Britského impéria a v současnosti je Kutch největší zásobárnou soli v zemi. Celková produkce v Indii je asi 18 milionů tun ročně a 63% z tohoto množství pochází právě z oblasti Kutch.

Kutch - těžba soli

 

Mandvi Beach

Pláž Mandvi je nedotčené a klidné mořské pobřeží, ale také jednou z nejpopulárnějších prázdninových destinací v regionu. Hedvábně hladký písek z pláže Mandvi vytváří příjemný koberec, který zvolna vstupuje do Arabského moře. Nekonečná přírodní pláž je úžasným místem pro odpočinek nebo klidnou projížďku na koních či velboudech. Na své si však přijdou i milovníci vodních sportů, jako jsou např. parasailing, vodní skútry nebo vzrušující jízdy písečnými dunami na čtyřkolkách.

 

“Pražský” palác v Bhuj

Prag Mahal bohužel nezaložil Karel IV., ale až o pár století později indický panovník Rao Pragmalji II., po kterém je také tento palác pojmenovaný. Celé stavbě, postavené v italském gotickém stylu dominuje vysoká hodinová věž, na jejíž zdech můžete i dnes spatřit velké praskliny, způsobené silnými otřesy půdy v minulých letech.

 

Flamingo city

Ležící v Rann Kutch, není v pravém slova smyslu město, ale doslova skutečný ptačí ráj. Je až neuvěřitelné, že tyto neúrodné prosolené laguny se každoročně stanou domovem asi milionům plameňáků, kteří sem přilétají za teplým počasím v Indii a především, aby zde zahnízdili a přivedli na svět svá mláďata. Období od října do února je tedy nejvhodnější čas pro pozorování těchto vznešených, růžově zbarvených vodních krasavců.

 

Patchwork a výšivka

Patří do Kutch stejně tak jako sůl a plameňáci. Vyšívané textilie zdejších žen právem náleží mezi tradiční indické řemeslné výrobky, které jsou známé po celém světě. Vyšívací techniky se zde předávají z matky na dceru po mnoho generací. Kutchské ženy vlastně nemají na výběr.  Nehostinná krajina jim totiž ani neumožňuje jiný způsob obživy.

Vyšívání textílií

Autor: Blanka Varma

 


Vložil/a: Daniel Česák 16.09.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.