Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Kyjev

en.wikipedia.orgKaždým rokem stále více turistů láká Kyjev, hlavní město  Ukrajiny. Jedná se o kulturní a hospodářské centrum země s velkým dopravním uzlem. “Matka ruských měst”, takto je přezdívána díky její historii. Rozhodně je třeba zmínit krásný znak města, ve kterém dominuje archanděl Michael, který v rukou třímá plamenný meč a štít.

Aby turista ocenil všechny zajímavosti města, musel by zde strávit několik měsíců. Kyjev byl stavěn v sovětském stylu, tudíž jeho velkolepost je ohromující. Častým jevem jsou zde široké silnice a obrovské domy.

Historické centrum města se rozkládá na pahorcích nad západním břehem Dněpru.

 


Nejbližší letiště: Boryspil International Airport

Kód: KBP

Web: https://kbp.aero/en/

GPS: 50°20′42″ , 30°53′41″


V Kyjevě si na své přijdou hlavně milovníci historických památek. Dva ze sedmi divů Ukrajiny se nachází právě zde.

Prvním z nich je pravoslavný Chrám svaté Žofie. Jedná se o kamennou stavbu z poloviny 11. století. Byla vybudována díky iniciativě Jaroslava Moudrého, který ji nechal postavit na místě jejího dřevěného předchůdce na památku vítězství nad Pečeněky (jeden z kmenů Oguzských Turků). Dnes v něm naleznete muzeum. Konaly se zde mše, ale také různě významné ceremonie. Můžete se zde těšit na fresky, mozaiky, na kterých jsou vyobrazeni vladaři, náboženské motivy, ale také lovecká vyobrazení.

 

MHD - zdejší metro se skládá ze tří linek o délce 54 km, slouží už od roku 1960 (mapa)

Dále můžete využít k přepravě autobusové, tramvajové a trolejbusové spoje.

cs.wikipedia.orgChrám svaté Sofie - By Dezidor (Own work (own photo)) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY 2.5 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.5)], via Wikimedia Commons

 


Další památka řadící se mezi sedm divů Ukrajiny je Kyjevskopečerská lávra. Jedná se o pravoslavný klášterní komplex, který byl založen dvěma poutníky již v roce 1051. Ve středověku bylo toto místo velmi významným kulturním centrem. V dnešní době je zapsáno jako sídlo metropolity Volodymyra, což je duchovní vůdce ukrajinské pravoslavné církve. Tento komplex je možné dělit na dva okruhy. Prvním z nich je lávra, již zmíněný mužský klášter, ve kterém dnes můžete zavítat do muzea užitého umění. Druhým okruhem jsou pečery, což jsou posvátné jeskyně, ve kterých jsou umístěny průhledné rakve s mumifikovanými mnichy.

 

cs.wikipedia.org

    Kyjevskopečerská lávra


Určitě však musíte navštívit i barokní Chrám svatého Ondřeje, který se tyčí nad pravým břehem Dněpru. Se založením chrámu se pojí legenda, která vypravuje, že svatý Ondřej zde připlul po řece, vztyčil na místě budoucího chrámu kříž a prorokoval, že zde bude vybudováno převeliké křesťanské město. Tento unikátní pětihlavý křížový chrám byl postaven italským architektem, který převážně působil v carském Rusku, Bartolomeem Rastrellim. Již od roku 1968 slouží chrám jako muzeum, které je věnováno jeho historii a také Rastrelliho dílu. Chrám byl několikrát opravován, ale nikdy se nedočkal zásadnější přestavby.

 

cs.wikipedia.org

   Chrám svatého Ondřeje


Průměrná teplota vzduchu ve °C

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
0 9 11 23 25 30 30 29 23 16 12 5

 

Tip pro literární nadšence. Pokud Kyjev navštívíte, určitě vám nesmí uniknout muzeum Michaila Bulgakova. Nachází se v domě, kde autor žil se svou rodinou. Muzeum vlastní spoustu exponátů připomínající autorův život a také jeho nejslavnější román Mistr a Markétka. Rovněž zde naleznete knihovnu s jeho díly v různých jazycích a samozřejmě i v češtině. Velmi oblíbenou památkou na toto místo bývá fotografie se sochou autora sedícího na lavičce, která je umístěna hned vedle muzea.
   

Kyjev

  Ubytování na booking.com

 

Boutique Apart-Hotel Sherborne

Cena na noc pro dva - 1 202 Kč
 

Hotel Verhovina

Cena na noc pro dva - 404 Kč
 

Fire Inn

Cena na noc pro dva - 802 Kč

 


Mapa

 

Trasa přímého letu z Prahy, přehled letenek na Kiwi.com


Autor: Markéta Puchalová*Autor úvodní fotky - By Nick Grapsy (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, MoveOneRelo, Kyjev

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Z Bratislavy přibude nová linka do Kyjeva

Slevová akce Flixbusu prodloužena! Jízdenky na ...

Wizzair bude létat blíže k centru Kyjeva

Letiště Boryspil (KBP)

Letiště Kyjev Zhuliany (IEV)

Jak dlouho trvá let do Kyjeva?

Veřejná doprava (MHD) - Kyjev

 


 

 


Vložil/a: Daniel Česák 26.10.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.