Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Mety, historický skvost Francie

Méty, en.wikipedia.orgV severovýchodní části  Francie leží na soutoku řek Mosela a Seille pozoruhodné město Mety, v češtině známé také pod názvem Méty. Je hlavním městem regionu Lotrinsko, které je známé spíše jako průmyslová oblast.

 

Ovšem samotné starobylé město se této představě vymyká svou malebnou polohou a čistotou. Mety se rozkládají na několika zelených říčních ostrovech, kde řeka Mosela vytváří spoustu romantických zákoutí.

 

 

Pyšní se také historickými památkami, z nichž nejvýznamnější a nejznámější je gotická katedrála svatého Štěpána. Originální francouzský název zní typicky francouzsky a libozvučně – Cathédrale Saint-Étienne de Metz).

 

Jak se sem dopravíme? Autobusové spoje do Mét z Prahy vyhledejte na této stránce

 

Metz, en.wikipedia.orgKatedrála svatého Štěpána, By Prof-Declercq (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Historie města

V dávné minulosti patřilo město pod nadvládu různých panovníků. Na počátku středověku byly hlavním městem Austrasie, pochází odtud dynastie Karlovců, poté byly Mety dlouho svobodnou městskou republikou v rámci Římské říše.

V dalších letech patřily Méty do říše Německé. Vliv německého císařství v době, kdy byly Mety hlavním městem německého Lotrinska, je patrný na monumentálních budovách, postavených za německé nadvlády. Lotrinsko přešlo zpět pod svrchovanost Francie po I. světové válce na základě Versailleské smlouvy z r. 1918. 

 

Pamětihodnosti města

Hlavní turistickou atrakcí je katedrála svatého Štěpána. Byla postavena ve 13. až 14. století v gotickém slohu a její 42 metrů vysoká chrámová loď patří k nejvyšším ve Francii. Unikátem jsou vitrážová okna, která zabírají neuvěřitelnou plochu šest a půl tisíce čtverečních metrů.

Přes mozaiky v oknech pronikají sluneční paprsky a vytvářejí uvnitř katedrály zvláštní atmosféru. Díky této jedinečnosti se pro katedrálu vžilo pojmenování „Boží lucerna“. Od roku 2010 zde funguje m.j. také kulturní centrum a muzeum Centre Pompidou-Metz, což je pobočka věhlasného Pompidouova centra v Paříží.

 

Méty, en.wikipedia.orgKatedrála sv. Štěpána, autor fotky: Baal77, creativecommons.org

 

Další zajímavosti

Při prohlídce města nemůžete opominout procházku po starobylém mostě přes řeku Moselu a navštívit zdejší židovský hřbitov, nebo se podívat na krásné Chagalovo okno v Jeruzalémské nemocnici. Ve městě je několik malebných náměstí s kavárnami a vinárnami, kde můžete ochutnat moselská vína, typická pro tento kraj. Mety jsou čistým a úhledným městem, kde se spousta zeleně prolíná s okrově zbarvenými domy, postavenými z Jaumontského vápence.

 

                                            Muzea v této lokalitě
Fort de Queuleu Válečné muzeum/pevnost (z 2 s.v.)

http://www.fort-queuleu.com/en

Centre Pompidou-Metz Muzeum moderního umění

www.centrepompidou-metz.fr/

Musée de La Cour d'Or Historické muzeum

http://musee.metzmetropole.fr

 

   

Příznivci tenisu ocení možnost zavítat na mužský tenisový turnaj kategorie ATP 250. Více informací čtěte na webu - www.moselle-open.com

 

Trasa jízdy autem z Prahy do města Méty. Vzdálenost činí 715 km. Čas: 6:42, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Kde složit hlavu přes noc?

Přehled hotelů v této lokalitě na booking.com

Mety

Mety

Mapa Google - město Mety

 

 

Letenky z Prahy

Blízké letiště od Mét se nachází ve Štrasburku. Přehled letů na webu Kiwi.com

Metz

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Pierre Tochet Méty

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Méty, město plné zeleně

Autobusem Regiojet do celé Evropy za 299 Kč

Ryanair: Výprodej letenek do celé Evropy

1875 Kč sleva na webu Booking.com

Hlavní vlakové nádraží - Gare de Metz-Ville

Jak dlouho trvá let do Francie?

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.