Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Mety, historický skvost Francie

Méty, en.wikipedia.orgV severovýchodní části  Francie leží na soutoku řek Mosela a Seille pozoruhodné město Mety, v češtině známé také pod názvem Méty. Je hlavním městem regionu Lotrinsko, které je známé spíše jako průmyslová oblast.

 

Ovšem samotné starobylé město se této představě vymyká svou malebnou polohou a čistotou. Mety se rozkládají na několika zelených říčních ostrovech, kde řeka Mosela vytváří spoustu romantických zákoutí.

 

 

Pyšní se také historickými památkami, z nichž nejvýznamnější a nejznámější je gotická katedrála svatého Štěpána. Originální francouzský název zní typicky francouzsky a libozvučně – Cathédrale Saint-Étienne de Metz).

 

Jak se sem dopravíme? Autobusové spoje do Mét z Prahy vyhledejte na této stránce

 

Metz, en.wikipedia.orgKatedrála svatého Štěpána, By Prof-Declercq (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

Historie města

V dávné minulosti patřilo město pod nadvládu různých panovníků. Na počátku středověku byly hlavním městem Austrasie, pochází odtud dynastie Karlovců, poté byly Mety dlouho svobodnou městskou republikou v rámci Římské říše.

V dalších letech patřily Méty do říše Německé. Vliv německého císařství v době, kdy byly Mety hlavním městem německého Lotrinska, je patrný na monumentálních budovách, postavených za německé nadvlády. Lotrinsko přešlo zpět pod svrchovanost Francie po I. světové válce na základě Versailleské smlouvy z r. 1918. 

 

Pamětihodnosti města

Hlavní turistickou atrakcí je katedrála svatého Štěpána. Byla postavena ve 13. až 14. století v gotickém slohu a její 42 metrů vysoká chrámová loď patří k nejvyšším ve Francii. Unikátem jsou vitrážová okna, která zabírají neuvěřitelnou plochu šest a půl tisíce čtverečních metrů.

Přes mozaiky v oknech pronikají sluneční paprsky a vytvářejí uvnitř katedrály zvláštní atmosféru. Díky této jedinečnosti se pro katedrálu vžilo pojmenování „Boží lucerna“. Od roku 2010 zde funguje m.j. také kulturní centrum a muzeum Centre Pompidou-Metz, což je pobočka věhlasného Pompidouova centra v Paříží.

 

Méty, en.wikipedia.orgKatedrála sv. Štěpána, autor fotky: Baal77, creativecommons.org

 

Další zajímavosti

Při prohlídce města nemůžete opominout procházku po starobylém mostě přes řeku Moselu a navštívit zdejší židovský hřbitov, nebo se podívat na krásné Chagalovo okno v Jeruzalémské nemocnici. Ve městě je několik malebných náměstí s kavárnami a vinárnami, kde můžete ochutnat moselská vína, typická pro tento kraj. Mety jsou čistým a úhledným městem, kde se spousta zeleně prolíná s okrově zbarvenými domy, postavenými z Jaumontského vápence.

 

                                            Muzea v této lokalitě
Fort de Queuleu Válečné muzeum/pevnost (z 2 s.v.)

http://www.fort-queuleu.com/en

Centre Pompidou-Metz Muzeum moderního umění

www.centrepompidou-metz.fr/

Musée de La Cour d'Or Historické muzeum

http://musee.metzmetropole.fr

 

   

Příznivci tenisu ocení možnost zavítat na mužský tenisový turnaj kategorie ATP 250. Více informací čtěte na webu - www.moselle-open.com

 

Trasa jízdy autem z Prahy do města Méty. Vzdálenost činí 715 km. Čas: 6:42, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Kde složit hlavu přes noc?

Přehled hotelů v této lokalitě na booking.com

Mety

Mety

Mapa Google - město Mety

 

 

Letenky z Prahy

Blízké letiště od Mét se nachází ve Štrasburku. Přehled letů na webu Kiwi.com

Metz

 

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, Pierre Tochet Méty

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Méty, město plné zeleně

Autobusem Regiojet do celé Evropy za 299 Kč

Ryanair: Výprodej letenek do celé Evropy

1875 Kč sleva na webu Booking.com

Hlavní vlakové nádraží - Gare de Metz-Ville

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.02.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!