Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Na východ Belgie do Lutychu

Lutych leží ve východní části Belgie v blízkosti hranic s Nizozemskem a Německem a je hlavním městem stejnojmenné provincie. Současně se jedná i o třetí největší město v zemi, neboť má zhruba 600 000 obyvatel. 

Jde i o třetí největší říční přístav v Evropě a významný  železniční uzel.

 

 

 

Železniční stanice - Lutych

 

 

     
                                    Předpověď počasí -  Lutych  
     

 

 

Co byste o Lutychu měli vědět

První známky osídlení jsou staré již více než 2 000 let, jak dokládají archeologické objevy. Vznik samotného města lze datovat zhruba do roku 705. Zmíněného roku byl v tomto místě zavražděn maastrichský biskup sv. Lambert. Jeho nástupce sv. Hubert se pak rozhodl sídlo biskupství přesunout z Maastrichtu právě do Lutychu.

 

 

Město bývá pokládáno též za důležité kulturní i hospodářské centrum Valonska. Sídlí zde také jediná frankofonní univerzita v Belgii, což odpovídá i tomu, že v Lutychu žije právě převážně frakofonní obyvatelstvo. Ostatně díky studentům panuje ve městě poměrně rušný noční život.

Nachází se tu rovněž více než desítka muzeií. Kupříkladu v Musée des Armes na quai de Maastricht si můžete prohlédnout druhou největší evropskou sbírku zbraní. Kolekce obsahuje zbraně sportovní, válečné i lovecké.

 

Trasa jízdy autem z Prahy do Lutychu. Vzdálenost: 818 km. Čas jízdy: 7:22, zdroj mapy - openstreetmap.org

 


 

 

   
Přehled autobusových spojů do Lutychu od dopravce Flixbus  
   

 

 

Kam vyrazit za památkami i za kulturou

Historické centrum města není nikterak rozsáhlé. Staré město se rozkládá okolo Place St-Lambert. Jeho jádrem je Place du Marché s Fontaine du Perron. Patrně nejvýznamnější památkou je Cathédrale St-Paul, ve své původní podobě ze 13. století kostel, v 19. století přebudována na katedrálu. Díky tomu jde o unikátní spojení hned několika architektonických slohů a neméně pozoruhodná je stavba i pro své interiéry.

 

 

Tip na ubytování:  Hotel Husa De La Couronne Liege Cena za noc  1 750 Kč

 

 

Příznivci kultury by si rozhodně neměli nechat ujít ani návštěvu Théâtre Royal, kde sídlí Valonská opera. Pravidelně se tady také v srpnu koná známý folklórní festival.

 

 

Zajímavé jsou stejně tak hudební festivaly Les Ardentes nebo jazzový Jazz à Liège. Milovníci filmů mohou zavítat i do kina. Lutych nabídne návštěvníkům i řadu obchodů a útulných restaurací.

 

Oblíbená místní pochoutka - vafle s čokoládou

 

* Last minute zájezdy do Belgie - přehled zde.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, AWESOME LIFE Lutych (Liege) 2017

 

 

 

Čtěte také:

Letiště Liege (LGG)

Seznam měst - Belgie

Doba letu do Belgie

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.