Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

NP Te Urewera, perla Severního ostrova Nového Zélandu

Národní park Te Urewera (z maorského překladu ,,spálený penis“) je se svou rozlohou 212 673 hektarů největším národním parkem na Severním ostrově Nového Zélandu, ale i tak ho moc turistů nenavštěvuje. Jedním z důvodů bude pravděpodobně cesta, která sem vede.

 

 

 

 

 

Cesta do NP Te Urewera

Silnice SH38 je totiž z velké části nezpevněná a tak už samotná jízda do národního parku je zážitek. Cestou pojedete kolem rozpadlých maorských chatrčí, divokých koňů s hříbátky, kteří pobíhají kolem silnice a celkově to tu dost připomíná divoký Balkán. Následuje úzká, klikatá a drncající silnička s nádhernými výhledy na jezero Waikaremoana a okolní rozlehlý prales. Ujistěte se, že máte dostatek paliva a vyhraďte si dostatek času, protože 100 km dlouhá cesta vám může trvat i 4 hodiny. Po příjezdu jsme vyrazili na vyhlídku Lou´s Lookout, kam vede krátký, ne moc náročný výstup a pod Vámi se za odměnu rozprostře jezero v celé své kráse.

Kde v NP Te Urewera přespat

Přímo u jezera se nachází jedno z nejhezčích míst, kde můžete přespat, ale pouze v případě, že máte self-contained vozidlo. V říjnu jsme tam byli téměř sami. Po jezeře pluly černé labutě, okolní výhledy byly nádherné a dokonce tu bylo první ohniště, na které jsme na Novém Zélandu narazili. Ti, kteří self-contained vůz nemají, mohou využít některý z placených kempů, které se v oblasti nacházejí.

TIP: Vydejte se na zájezd na Nový Zéland. Severní a Jižní ostrov Nového Zélandu můžete procestovat s českým průvodcem žijícím přímo na Novém Zélandu nebo na vlastní pěst. 

Great Walk kolem jezera Waikaremoana

Další den jsme se rozhodli vyzkoušet část Great Walku, který vede kolem jezera Waikaremoana. Great Walks jsou ty nejznámější několikadenní treky Nového Zélandu a většina z nich je na Jižním ostrově. Jelikož jsme nebyli připraveni jít ho celý, vybrali jsme si první vyhlídku na treku a k té jsme se chtěli dostat. Cesta to pro mě byla dost náročná. Ač se jednalo pouze o pár kilometrů, lezli jsme ve vedru do strmého kopce a nakonec jsme se ani nedostali tak daleko, jak jsme plánovali, ale i tak výhledy stály za to. Obdivně jsem vzhlížela k těm šílencům s krosnami, kteří šli trek celý. Celá trasa je dlouhá 46 kilometrů a většinou se chodí 3 až 4 dny. Šplhá se na útes Panekiri Bluff a otevřené výhledy na jezero se střídají s kapradinovými houštinami a lesy. Pokud se ji rozhodnete jít, nejlepší obdobím je jaro či podzim, protože v létě tu může být hodně lidí a v zimě mohou být podmínky pro změnu poněkud náročnější. Podél celé trasy je pět chat, které je vždy nutné dopředu booknout, bez ohledu na sezonu.

Jezero Waikareiti

Národní park se nám strašně líbil a tak jsme se další den vydali ještě k menšímu jezeru Waikareiti, kam vedla příjemná asi hodinová cesta, ale toto jezero proti svému vyššímu sousedovi za moc nestálo. V průvodci jsme se dočetli, že se tam dá levně půjčit pramička, ale na místě jsme našli pramičky se zámkem a klíč bohužel nikde. Po cestě zpět jsme potkali dalšího chodce, který nám řekl, že si klíč musíme půjčit v kempu, který je poblíž začátku treku a nabídl nám, ať plujeme s ním, ale s díky jsme odmítli. Pokud si však vyberete okruh Ruapani, měla by Vás čekat několikahodinová procházka pabukovou buší, na jejímž závěru Vás čeká úžasné koupání v jezeře a jeho krásná písečná pláž. V tom případě však přespěte v Sandy Bay Hut, kterou si dopředu zarezervujte.

Legenda o NP Te Urewera

Maorové iwi Tuhoe, kteří si také říkají děti mlhy, dali Národnímu parku Te Urewera onen prapodivný název. Legenda praví, že se jednoho večera náčelník kmene ve spánku převalil na hoříčí oheň a popálil si přirození. Od toho ten název ,,spálený penis“. Jedná se tak o jediný národní park na světě, který ve svém názvu zmiňuje lidské genitálie.

Autor: Veronika Koliášová

 


Vložil/a: Daniel Česák 14.11.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Plánujete se potápět v zahraničí? Nezapomeňte si sjednat pojištění potápění. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.