Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Cividale del Friuli

Městečko Cividale del Friuli se nachází na severu Itálie v kraji Furlansko-Julské Benátsko v provincii Udine. Vzniklo na řece Natisone a žije v něm aktuálně asi 12 000 obyvatel.

 

 

Historie a památky města

Nese v sobě charakteristickou atmosféru jižní Itálie s bohatou historií. Proto patří mezi poměrně oblíbené cíle turistů. V dějinách hrálo velmi významnou úlohu. První známky osídlení můžeme datovat již do doby Keltů, kteří zde měli své důležité středisko. Samotné Cividale vděčí za svůj vznik Juliu Caesarovi. Podle něj též dostalo svoje jméno a slavný vojevůdce tady má i nyní svou sochu. Největšího rozkvětu se však město dočkalo až po pádu Říma.

Na slavnou minulost dodnes upomíná rozsáhlé historické jádro města. Mezi unikáty patří Ipogeo Celtico dokladující dávnou přítomnost Keltů. Ti vytesali do skály umělé jeskyně a vytvořili tak katakomby plnící úlohu kultovního místa. V současnosti se jedná o jednu z vyhledávaných turistických atrakcí. Zdaleka ovšem ne jedinou.

Jedním ze symbolů města je tzv. Ďáblův most. Podle legendy jej v polovině 15. století zrealizoval samotný vládce pekel. Odměnu si vyžádal prostou: Duši prvního příchozího na mostě. Tím se nakonec stal toulavý pes (dle jiné verze pověsti ovšem kočka). Duše tak pekelníkovi nepřipadla žádná a místní obyvatelé si mohli s úlevou vydechnout.

 

   
Mapa - openstreetmap.org

 

Kultura, gastronomie a mnohem víc

Významnou kulturní akcí je srpnový svátek sv. Donáta pořádaný na počest patrona města. Jde o největší lidovou slavnost furlanského regionu. Město při této příležitosti obléká středověký háv – nechybí typická hudba, jídlo i oblečení.

Místní gastronomie v sobě nese především vlivy Slovinska a Itálie. Tradičním pokrmem je například iotu, což je polévka s bramborami, hráškem a zelím. Častou surovinou jsou rovněž i mořské plody.

Za pozornost stojí nejen samotné město, ale i okolí Cividale del Friuli, například oblíbená letní destinace Caorle poskytující ideální podmínky pro koupání. A samozřejmě byste si neměli nechat ujít ani návštěvu proslulých Benátek.

 

Tip na hotel: B&B Ca'neva Cena na noc pro dva - 1 425 Kč
Tip na hotel:  b&b Ergira Cena na noc pro dva - 1 465 Kč
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.