Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce - Epirus

Epirus je historickým a geografickým územím, které se rozkládá na Balkánském poloostrově. Žije zde řecká menšina a obývá ho asi 350 000 lidí. Patří k těm nejchudším částem Řecka.

Byť Řecku nenáleží výlučně, z části patří Albánii a stává se tak ještě dnes častým předmětem sporů mezi oběma státy.

 

 

 

Bohem zapomenutý Epirus

Napříč historií vždy nešlo o na Řecku závislou oblast. Mezi lety 1914 a 1916 se jednalo dokonce o autonomní republiku. Přestože o ni v roce 1919 Řecko usilovalo, o dva roky později Epirus obsazuje Albánie. Řecko svoje snahy opakovalo ještě v letech 1940 až 1941. Do jisté míry dalším závažnějším konfliktům zabránila až dohoda z roku 1996.

 

Turistický ruch je zde, na rozdíl od jiných řeckých krajů, velmi slabě rozvinutý, neboť jde o poměrně nepřístupnou lokalitu. Nejspíš však právě proto si však Epirus zachoval svůj svébytný půvab. Okouzlující je především tradiční lidová architektura četných horských vísek. Ty nejzajímavější se nacházejí hlavně v Zagorii, dále v městečku Metsovo a ve staré části krajského města Janina.

 

 

 

Barvité jádro za drsnou slupkou

Ostatně hory determinují ráz krajiny výrazně, zejména je to pohoří Pindos. Díky tomu si Epirus udržuje poměrně drsný charakter, přívětivý však z toho stejného důvodu v první řadě pro milovníky horolezectví. Ze sportů se tu dá rovněž lyžovat nebo provozovat rafting. Díky těmto podmínkám se tady také neměly příliš šancí k rozvinutí průmysl a zemědělství, s výjimkou okolí města Arta, kde se pěstují díky vhodným přírodním podmínkám citrusy. Hlavním předmětem exportu zůstávají jediné dvě komodity – olivový olej a tabák.

Většina místních se zaobírá chovem ovcí a koz a díky tomu i produkcí sýra. A v hojné míře udržují i četné zvyky. Typickým nástrojem doprovázejícím lidové písně je klarinet. Pro turisty je zajímavou atrakcí i věštírna Dodoni, která leží přímo v srdci Epiru poblíž zmiňovaného města Janina. Zasvěcena byla dvěma bohům – Diovi a Dioni.

  Hotely v tomto kraji - přehled

 

 

     
    Čtěte také:
    Zájezdy do Řecka
    Řecké ostrovy
    Letiště v Řecku
     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.