Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce španělským městem Toledo

Pohled na Toledo. Tak zní název významné malby od El Greca z šestnáctého století, kterou tehdy detailně vykreslil půvabné město v manýristickém duchu. Zdejší atmosféra ho natolik uchvátila, že se rozhodl ji zvěčnit na plátno.  Na obraze je ústředním motivem skála s rozmístěnými domy, stejně tak je i ve skutečnosti město položené na vyvýšeném bodě ve středu  Španělska nad řekou Tejo.

 

 

Starobylost z okolních budov doslova sálá a není náhodou, že je toto město zařazeno do seznamu UNESCO. Archeologové potvrzují nálezy z dob, kdy území osidlovali Keltové a dále Římané, avšak mnohem zajímavější se pro tuto oblast stal středověk. Katedrála Na Nebevzetí Panny Marie byla postavena na troskách vizigótského chrámu.

Ve třináctém století zde vznikl naprosto unikátní příklad západní španělské gotiky. Několikero lodí katedrály na západě zakončeno dvěma věžemi, velmi výrazně zdobeno, působí na diváka monumentálním dojmem. Církevní stavby zde rostly jako houby po dešti.

 

 

Toledo se stalo oblíbeným místem pro konání koncilů a nadále je sídlem arcibiskupství. Další z řad pamětihodností je neméně důležitý hrad San Servando. Původně sloužil jako klášter benediktýnům a později byl svěřen do rukou řádu Templářů. Nejen křesťané, ale také muslimové a židé zanechali otisk své víry v architektuře.

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Kong Yuen Sing, Toledo

 

 

V šestnáctém století se ve městě usadili španělští králové a rozvíjeli uměleckou činnost. Renesance navazující na západě na gotiku vytvořila jednu z dalších úchvatných památek. Jedná se o pevnost Alcázar, která dominuje městu. Stavba na obdélném půdorysu se čtyřmi monumentálními hranolovitými věžemi uzavírá nádvoří, na kterém najdeme upomínku na jejího zakladatele Karla V.

 

     
                                 Předpověď počasí - Toledo  
     

 

    Mapa - openstreetmap.org  

 

O muzea v těchto místech není nouze. Prohlédnout si můžete exponáty připomínající vizigótské umění, antiku, středověk a také samotný dům malíře El Greca se všemi zajímavostmi kolem jeho osoby.

Celý komplex je uzavřen hradbami, brání se tak před okolním světem a uzavírá čilý ruch. Dovnitř je možné se dostat skrze brány, které jsou takticky rozmístěné, a je jich zde několikero.

 

 

Ačkoli se může zdát, že mezi všemi památkami zde není místo pro ubytování a restaurace, můžete se ubytovat přímo v centru starého města a vychutnat si atmosféru naplno nebo složit hlavu opodál za městem v klidnějším hotelu.

 

  Tipy na hotely

 

Pensión Reina Isabel

Cena na noc pro dva - 1 072 Kč
 

Hotel el Diamantista

Cena na noc pro dva - 1 058 Kč
 

Hotel Martin

Cena na noc pro dva - 1 250 Kč

 

 

Zdroj videa: YouTube CC Lailandi Adventures, Toledo

 

Tak či tak vás Toledo přivítá s otevřenou náručí a bude se vás snažit zmást množstvím uliček, stánků a pamětihodností. Milovníci historie nebudou vědět k jaké věži dříve zhlédnout.

Autor: Tereza Hotovcová

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Seznam letišť ve Španělsku

   

Seznam měst a letovisek - Španělsko

   

Hranice Španělska

   

Jak dlouho trvá cesta letadlem do Španělska?

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 21.08.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.