Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o městě Sofie

cs.wikipedia.orgHlavní město Bulharska, Sofii, najdete na úpatí pohoří Vitoša, které se nachází na západě státu, velmi blízko srbských hranic. Město také zdobí řeka Iskăr protékající jeho východní částí.

Tato oblast je hustě zalidněna, žije tady velká část obyvatel celého Bulharska, která se zde stěhuje zejména za prací. Je to dáno hlavně tím, že po pádu minulého režimu se země otevřela novým možnostem a začal zde proudit kapitál ze zahraničí. Následkem bylo, že zde přední světové firmy otevřely své závody, jedná se např. o Toyotu a Pepsi.

 

cs.wikipedia.org

 

Sofii můžeme právem označit za politické, hospodářské, ale i kulturní centrum země. Narazíte zde i na mnoho studentů, jelikož je  univerzitním městem. Sídlo zde má devět bulharských univerzit.

 

 

Jedná se o město s velmi hlubokou historií, což dokazují mnohé archeologické nálezy, které komplikovaly výstavbu metra. Díky důležitosti celého města se zde vytvořil dopravní uzel. Střetávají se zde mezinárodní železniční a automobilové trasy.

 

 Síť metra - mapa

Trasa letu - Sofie

  Trasa letu z Prahy do Sofie s přestupem v Miláně, přehled tarifů na Kiwi.com


Většina turistů však míří za bulharskými kulturními památkami, kterých ve městě naleznete opravdu mnoho. Nejvyhledávanější místní stavbou je Katedrála sv. Alexandra Něvského. Je to kostel novobyzantského stylu a slouží jako sídlo patriarchy bulharské pravoslavné církve. Tato katedrála, pojmenovaná po Alexandru Něvském, je úzce spjata jak s ním, tak i s celou jeho rodinou. Byla totiž postavena jako výraz vděku ruskému carovi Alexandrovi II., který se zapříčinil o Bulharskou nezávislost v roce 1878, jehož rodinný patron byl právě Alexandr Něvský. Také se nachází na jeho náměstí, přímo v centru Sofie. V interiéru této monumentální budovy je vystavena také jeho relikvie, kterou katedrále darovala ruská pravoslavná církev.

 

Katedrála

By Antoine Taveneaux (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Jedná se o jednu z největších pravoslavných svatyní na světě, která je členěna do pěti lodí. Interiér je zdoben zlatem, mozaikami, mramorem a další bohatou výzdobou. Kopule jsou pozlaceny a zevnitř zdobeny freskami. Zajímavé jsou i dva trůny, pro cara a patriarchu, které jsou vyrobeny z onyxu a alabastru. Můžeme zde spatřit rovněž jednu z největších galerií pravoslavných ikon na světě, vystavena je v kryptě pod katedrálou.

 

Zdroj videa: YouTube CC, SofiaGo info, Sofie

 

Mezi další významné stavby můžeme zařadit také byzantský cihlový Kostel sv. Sofie, který pochází již z 6. století. Podle této sakrální stavby je pojmenováno celé město. Naleznete ho v parku v blízkosti Katedrály sv. Alexandra Něvského. Pokud máte rádi umění, jistě navštivte Kostelík svatého Jiří, ve kterém se nacházejí cenné fresky uprostřed římského fóra v samém centru města.

 

Mapa

   Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Ve městě narazíte i na pozůstatek turecké vlády, kterým je mešita Banja Baši z 16. století. Když už budete ve městě, můžete navštívit i některé z muzeí. Za zmínku jistě stojí archeologické muzeum se starověkými a byzantskými památkami, které se nachází v centru města. Nebo také v bývalém carském paláci se můžete jít podívat do Národní galerie či Etnografického muzea.

 

    Hotely v této destinaci 

Sofie

Sofie

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Letiště Sofie (SOF)

   

Mapa metra v Sofii

   

Wizzair: Nová linka Budapešť - Sofie

   

Doba letu do Sofie

     

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.11.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.