Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Trenčianské Teplice, krásná i léčivá příroda

en.wikipedia.org Trenčianské Teplice leží ve stejnojmenném kraji na severozápadě  Slovenska v malebné přírodě Strážovských vrchů, díky tomu se jim také někdy přezdívá i Perla Karpat. Dnes má městečko zhruba čtyři tisíce obyvatel.  Trenčianské Teplice prosluly především coby město lázeňské.

O blahodárném vlivu zdejších pramenů se snad přesvědčili již lidé počátkem našeho letopočtu. K jejich objevu se váže dokonce i legenda, podle níž na ně měl jako první narazit pastýř, který se vydal hledat zatoulanou ovci.

 

 

 

Nicméně první doložitelné informace se v písemných pramenech objevují až rokem 1247. Ucelené informace o celé oblasti posléze sesbíral Tomáš Jordán z Klausenburgu, slavný lékař, epidemiolog a balneolog. Od 13. století pak až do 19. století území patřilo majitelům Trenčínského hradu.

 

en.wikipedia.org

en.wikipedia.org

en.wikipedia.org

 

Výrazně se o rozvoj tohoto odvětví zasloužili ve městě zejména příslušníci významného uherskému rodu Illesházy. A už tenkrát byly místní léčivé koupele jedněmi z nejproslulejších na území tehdejšího Rakousko-Uherska.


 

Mapa

  Zdroj: openstreetmap.org

 

 

Nejen slavná minulost, ale i zajímavá současnost

Pak se Štefan Illesházy dostal do finančních problémů, a přestože měl s lázněmi poměrně velkorysé plány, byl nakonec nucen je prodal. Což je naštěstí nikterak nepoškodilo, neboť je od něho odkoupil Juraj Sina, vídeňský finančník. Ten je následně zmodernizoval, a dokonce zde zavedl léčivé koupele i pro zvířata, ve vodě odváděné z bazénu do speciálních jam se mohli koupat i koně. Na činnost svého otce navázal také syn en.wikipedia.orgŠimon, byť se paradoxně ve městě za dvacet let, po které mu lázně patřily, ani jednou osobně neobjevil. Správu mělo na starost samostatné ředitelství. Posléze lázně zdědila Šimonova nejmladší dcera Ifigénia.

Na konec 19. století už zde můžeme datovat počátek komplexní lázeňské léčby sirnatými termálními prameny. Dnes se tak jimi léčí zejména onemocnění pohybového aparátu. A v neposlední řadě sem můžete vyrazit i za odpočinkem a užít si některý z dnes tolik populárních wellness pobytů.

 

      Velký výběr ubytování v této lokalitě naleznete zde

Trenčianské Teplice

Trenčianské Teplice

 


*Autor úvodní fotky: By Rodolphus74 (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 23.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.