Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vydejte se do Kutaisi, druhého největšího města Gruzie, ve stopách dávných Argonautů

Podle tvrzení mnoha historiků, bylo právě Kutaisi cílem Argonautů, kteří se vydali do bájné Kolchidy, v čele s Jásonem, hledat zlaté rouno. Alespoň tak nám to popsal autor Argonautiky Apollonius z Rhodu. 

Nakonec i archeologické výzkumy dokazují, že město fungovalo jako centrum Kolchidy minimálně do 2. tisíciletí př. n. l.

Později bylo Kutaisi dokonce metropolí sjednoceného království Gruzie. Na čas se ocitlo pod nadvládou Osmanské říše, od r. 1921 zde byla ustanovena sovětská vláda. Do r. 1991 bylo Kutaiasi významným průmyslovým centrem, dnes už však většina továren zeje prázdnotou.

V současnosti má okolo 180 000 obyvatel, bohatý kulturní život a brzy se také stane sídlem gruzínského parlamentu. 

 

 

Jak to bylo se zlatým rounem?

Na každém šprochu je pravdy trochu. Nejinak je to i se zlatým rounem. Do určité míry bylo opravdu zlaté. Na tmavou ovčí kůži se totiž nanášel sediment z řeky a propíráním se drobné zrnka zlata zachytávala na chlupu. Tak prý vznikla legenda o zlatém rounu.

 

Kam za památkami?

Dominantou města je katedrála Bagrati, pocházející z 11. století. Vystavět ji nechal král Bagrat III.  Dodnes je považována za mistrovské dílo středověké architektury a to i přesto, že za Osmanské nadvlády byla tureckými vojáky značně zdevastována.  V současné době probíhá její, prý nepříliš odborná, rekonstrukce, jejímž cílem je učinit z katedrály opět významné duchovní centrum. Stejně jako další významné stavba města, klášter Gelati, je katedrála zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Klášter Gelati založil na počátku 12. století král David Stavitel jako důležité náboženské a intelektuální centrum středověké Gruzie. Nacházela se zde Akademie, která jako centrum tehdejší vzdělanosti, shromažďovala významné učence své doby a byla nazývána „druhým Athosem“. V areálu kláštera jsou tři chrámy – chrám Panny Marie s bohatou freskovou výzdobou a výjimečně cennou mozaikou, která zobrazuje Pannu Marii, a dva další chrámy, sv. Mikuláše a sv. Jiřího. Historie na vás dýchne v rekonstruované budově bývalé Akademie, která je přístupná návštěvníkům. V původní hlavní vstupní bráně se můžete pak spatřit místo posledního odpočinku zakladatele kláštera.

 

Tip na ubytování:  Aloft House Cena na noc pro tři - 402 Kč
Tip na ubytování:  Hotel Imperator Palace Cena na noc pro dva - 542 Kč
Tip na ubytování:  Green Flower Hotel Cena na noc pro dva - 520 Kč

 

Nákupy v Kutaisi

Určitě nejlepším řešením je nakupování na místním trhu. Kde jinde poznáte kulturu a kuchyň  dané země, než právě tam? Právě zde můžeme pozorovat mentalitu zdejších obyvatel, kteří se s vámi více než ochotně pouští do hovoru. Dá se říci, že  stejně tak jako prodej zboží, je zajímá i osobnost nakupujícího. Navíc ceny jsou tu příznivější než v kamenných obchodech. Nakoupit můžete typické gruzínské produkty -  jablka, koření, sýry, maso, kořenovou zeleninu, gruzínský čaj, koření, ale také místní alkohol a džusy.

 

 
Mohlo by vás zajímat: Letiště Kutaisi (KUT)
 

 

Okolní příroda

Pokud nás omrzí historické památky a zatoužíme po výletu do přírody, ani tady nepřijdeme zkrátka. Okolí Kutaisi skrývá nádherné scenérie, které nám mohou vyrazit dech, stejně tak jako tisícileté katedrály. 

Můžeme vidět hluboké kaňony Okatse a Martvili, se stejnojmenným klášterem, nebo navštívit jeskyně Sataplia a Prometheus. Existuje možnost objednat si auto i s průvodcem, který vás nejen sveze, ale také podá zasvěcený výklad.

 

                                    Muzea v této lokalitě
Kutaisi Historical Museum Historické muzeum

www.georgianmuseums.ge

David Kakabadze Fine Art Gallery Sbírky maleb webové stránky
Kutaisi National Museum of Military Glory Vojenské muzeum  
Sport Museum Muzeum sportu  

 

 

Kutaisi je město kontrastů, které vás rozhodně nebude nudit.

 

 

Čtěte také:

Praha - Kutaisi za 5 792 kč

Letenky z Prahy do Kutaisi za 3 581 Kč

 


 

 


Vložil/a: Daniel Česák 09.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.