Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Vše, co byste měli vědět o Žlutém moři

Žluté moře se nachází na severním okraji Východočínského moře. To je zase okrajovým mořem Tichého oceánu. Žluté moře se rozkládá mezi pevninskou Čínou a Korejským poloostrovem, a to na ploše celkem 380 000 km². Jde o mělké polouzavřené moře. Jeho maximální hloubka činí 106 metrů.

 

Původ názvu a základní charakteristika

Někdy se mu také říká Západní moře. Svůj oficiální název získalo podle typické barvy. Tu mu dodává písek, který se sem dostává ze stejnojmenné Žluté řeky.

Přírodní poměry charakterizuje studená a suchá zima se silným vlivem severních monzunů. Vlhká a teplá léta s sebou zase často přinášejí tajfuny.

 

 

Přírodní poměry Žlutého moře

Moře je bohaté především na výskyt řas. V hojné míře tu žijí hlavonožci, korýši, měkkýši a řada jiných živočichů. Místní vody obývají i sinice, které jsou spoluzodpovědné za jejich charakteristickou barvu. Jde též o jedno z důležitých center pro stěhovavé ptáky v celé východní Asii.

Okolní státy, tzn. Čína, Korea a Japonsko, moře už několik stovek let využívají k rybolovu, což se ovšem v době moderní citelně podepsalo na úbytku počtů ryb, mořských želv i mořských savců. Oblíbeným artiklem jsou v tomto směru zejména krevety a v Japonsku doslova kvete průmyslový lov velryb. Ten stojí za úbytkem počtu kytovců (kosatky, plejtváci malí) a mnoha dalších druhů. Tím aktuálně jediným prosperujícím zde tak v podstatě zůstává pouze tuleň pacifický.

 

 

     Zdroj:  Map-fan, en.wikipedia.org


Ropa a její ekologické důsledky a další problémy

V této oblasti se rovněž nacházejí ložiska ropy. Ostatně tu v roce 2010 došlo k nehodě, která způsobila její únik. Konkrétně to bylo v Dalianu, který se řadí mezi ty nejdůležitější přístavy v celé lokalitě.

Ostatně Žluté moře jako celek bohužel drží smutný rekord v podobě jednoho z nejvíce znečištěných moří na světě. Může za to překotný rozvoj zemědělství i průmyslu. Rekultivaci pobřeží padlo za oběť mnoho mokřadů.

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.06.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.