Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Tipy     

Karneval v Kolíně nad Rýnem

Tradiční karneval v Kolíně nad Rýnem vyvrcholí „bláznivými dny“, které proběhnou od čtvrtka 3. března do středy 9. března 2011. Mottem karnevalu je tentokrát heslo: „Kolín – není nic lepšího!“. Zásadními daty „bláznivých dnů“ jsou: 3.3. – karnevalový den žen, 7.3. - Růžové pondělí a 9.3. - Popeleční středa.  Ačkoliv kolínský karneval není u nás tak známý, jako např. ten benátský, jeho oficiálně organizované velkolepé oslavy se konají už téměř 180 let.

‚Páté roční období‘, jak se karnevalu přezdívá, začíná tradičně 11. listopadu v 11hodin a 11minut. V tuto chvíli symbolicky předá primátor Kolína klíče od města „Princi karnevalu“, který pak bude městu vládnout až do Popeleční středy.

 

 

Ženy vládnou městu
Na čtvrtek 3. března 2011 je naplánován tradiční ‚Karneval žen‘. Již od brzkého rána můžete potkat dívky, slečny i dámy, které jsou již na cestě do práce oblečené v bláznivých i elegantních kostýmech. Na náměstí Alter Markt je pak v 11:11 hodin karnevalový týden slavnostně zahájen třemi nejdůležitějšími postavami karnevalu: Princem, Sedlákem a Pannou. Večer se konají nejrůznější párty a maškarní bály. V tento den se také říká, že ženy vládnou městu. Mají i jistá nepsaná privilegia – např. stříhat mužům na potkání kravaty nebo používat pánské toalety.

 

Sobota 5. března

Na tuto sobotu ráno připadá letos „Früschoppen“ čili ranní sklenka. Tento den proudí městem maškarní průvody až do odpoledne. Večerní zábava ve městě pokračuje samozřejmě v karnevalovém duchu. Rozjařené maškary potkáte na každém kroku.

Karnevalová neděle, 6. března
V 10,30 hodin vypochoduje do ulic parádní průvod okostýmovaných školních skupin, nejrůznějších spolků, klubů a městských čtvrtí. Večer pak pokračuje v bláznivém duchu karnevalu - jak jinak než večírky a maškarními bály.

Růžové pondělí, 7. března
Karneval vyvrcholí velkolepou přehlídkou organizovanou Kolínským karnevalovým festivalovým výborem. Jako každoročně půjde o spektakulární perstrou podívanou s tisíci účastníky. Oslavy budou pokračovat až do večera, kdy se přesunou do hal, restaurací a hospod.

Masopustní úterý, 8. března
Odpoledne se konají karnevalové průvody různých organizací a skupin na předměstích Kolína. O půlnoci bude za kvílení, úpění a jekotu ceremoniálně spálena slaměná figurína „Nubbela“ v životní velikosti. Tento akt má kořeny v pohanských rituálech vyhánění zlých démonů zimy.

Popeleční středa, 9. března
V tento den začíná masopust. Prvním masopustním jídlem je večeře, kdy jsou servírovány ryby. Tento večer samozřejmě nechybějí v nabídce žádné z místních restaurací.

 

 

 

 

Z historie karnevalu
Již staří Římané holdovali zábavě a pořádali slavnosti na počest Dionýsa či Saturna. Germánské kmeny zase oslavovaly zimní slunovrat a svým bujarým veselením se snažily odehnat zlé zimní duchy a naklonit na svou stranu božstva. Křesťané přejali některé pohanské zvyky včetně dobí půstu, který následoval právě po karnevalu – latinsky ‚carne vale‘ znamená doslova ‚sbohem maso‘. Díky křesťanskému vlivu je termín Růžového pondělí určován křesťanským kalendářem. Připadá vždy na pondělí před Popeleční středou, která označuje začátek půstu trvajícího až do Velikonoc, respektive Velkého pátku.


 
Další informace o Kolínu nad Rýnem čtěte zde
 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.11.2010


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.