Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Masarykovo nábřeží

Masarykovo nábřeží je pravděpodobně to nejznámější v celé Praze a proudí na něj denně davy turistů, ale i řada místních, aniž by třeba tušili, že se tak jmenuje. jeho dominantou jsou víc než cokoliv jiného budovy velkých hodnot.

Celé nábřeží se táhne od Jiráskova mostu a náměstí až na Národní třídu a k mostu Legií a projít ho celé vám zabere asi čtvrt hodinky procházkové chůze, ovšem bez zastávek. Málokdo by se ale nezastavil u nejedné dominanty pravého břehu řeky Vltavy.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

 

Změny jmen v proudu času

Tak jako většina pražských nábřeží, ani to Masarykovo nenese svůj název od počátku jeho existence. Toto poměrně rušné místo, kde hustý provoz a shon nebyli výjimkou, a pilně zde pracovaly mlýny i jircháři (řemeslníci zabývající se zpracováním kůže), dostalo svůj první název Františkovo nábřeží po dokončení první části roku 1903. Tehdy už jedno nábřeží pojmenované podle našeho prvního prezidenta existovalo, dnes jej známe pod názvem Smetanovo nábřeží.

Další jména se střídala jako ponožky v závislosti na světových válkách a politických režimech v naší zemi. Roku 1912 dostalo nábřeží (ještě zdaleka ne současné délky) jméno Riegrovo, ale vydrželo mu to jen 38 let. V letech 1940—1942 bylo považováno za část Vltavského nábřeží, ovšem tento stav neměl trvat dlouho. Na počest nového říšského protektora bylo přejmenováno na období 1942—1945 na Renhard Heydrich Ufer. Po pádu neměckého impéria se nábřeží opět vrátilo na 3 roky k názvu Riegrovo, ale na přání KSČ dostalo roku 1948 jméno Gottwaldovo nábřeží.

Další jména už byla poněkud přívětivější českému uchu. Roku 1952 byla tato číst nábřeží rozšířena o prostor kolem Národního divadla, jenž nesl dlouhá léta až do tohoto sjednocení název Tylovo nábřeží. Svůj finální název dostalo Masarykovo nábřeží až roku 1990.

 

Žofín

Žofín

Mánes

Masarykovo nábřeží

Masarykovo nábřeží

Dominanty nábřeží

  • Národní divadlo
  • Žofínský most
  • Goethe Institut
  • budova Hlaholu
  • budova Spolku výtvarných umělců Mánes

 

 

 

 
Všechny pražské památky na jednom místě, čtěte zde
 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 27.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.