Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Národní divadlo

Národní divadloPatrně jde o vůbec nejznámější divadlo v Praze, ale kdybyste přece jen netušili, kde ho najít, tak za ním musíte konkrétně do Prahy 1 na Národní.  

První úvahy o něm pocházejí už z roku 1844, za podáním oficiální žádosti povolující výstavbu stál tenkrát přímo František Palacký. A český sněm, nejvyšší zákonodárný orgán českého tehdy ještě království, proti nebyl. Dál ten příběh už většina z nás zná. Ač nešlo o jediný zdroj financí, na kulturní svatostánek se Češi ochotně složili sbírkou.

 

 

 

 

Roku 1862 mohly započít stavební práce na Prozatímním divadle. Jakmile bylo dokončeno Národní divadlo, Prozatímní se k němu připojilo. Samo Národní divadlo pak vzniklo podle návrhu architekta Josefa Zítka. S úpravami ho následoval později Josef Schulz, proslulý svým pojetím zahrnujícím precizní kombinaci více druhů umění a inspirací renesancí. Dostavěná budova proto dodnes nosí novorenesanční tvář.

 

Národní divadlo

Národní divadlo

 

Výtvarnou výzdobou přispěl třeba Mikoláš Aleš, od něj jsou patrně nejznámější lunety ve foyer, ale je vlastně především duchovním otcem, protože se na nich podíleli i další umělci, mimo jiných malíř Jakub Schikaneder. Když v roce 2013 skvosty procházely restaurováním, jedním ze záměrů bylo i určit autory konkrétněji. Dalšími osobnostmi, které nechaly v jeho zdech svůj um, byli například malíř František Ženíšek nebo autor opony Vojtěch Hynais. Ostatně proto si plejáda slavných tvůrců vysloužila i označení Generace Národního divadla.

Lesk a sláva ovšem moc dlouho nevydržely, v roce 1881 zachvátil divadlo požár. Bylo ovšem ihned zřetelné, že národ si milovanou Zlatou kapličku vzít nenechá a obratem se uspořádala nová sbírka na její záchranu. Znovu svůj provoz zahájila rokem 1883, hrála se Smetanova Libuše.

 

Národní divadlo

 

V sedmdesátých letech dvacátého století se dočkala též mladší sestry, tzv. Nové scény, na pražské Národní třídě. Dnes k nim patří rovněž Státní opera, Stavovské divadlo, divadlo Kolowrat a Hudební divadlo Karlín. Diváci tak mohou vidět operu, balet, činohru i Laternu Magiku.

 

Národní divadlo

Národní divadlo

Národní divadlo

 

 

 

Výhled z Národního divadla

Výhled z Národního divadla

Výhled z Národního divadla

Výhled z Národního divadla

Výhled z Národního divadla

Co hrají? - program , Kde ho najdem? Mapa

 

       
      Ubytování poblíž: Apartmány v blízkosti divadla
       

 

 

Další pražská divadla:

Divadlo Broadway

Divadlo Ungelt

Divadlo Na Jezerce

Divadlo ABC

Divadlo na Vinohradech

Divadlo Karlín

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 13.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.