Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

Hamburk: německá brána do světa

Druhému největšímu městu Německa se ne nadarmo říká „německá brána do světa“. Starobylé hanzovní město Hamburk se pyšní bohatou historií, druhým největším přístavem Evropy, nádhernými vodními plochami, zelenými parky, netradiční architekturou, špičkovými muzei, ale i útulnými restauracemi.

Díky svému osobitému šarmu a více než 1200 leté historii si tato pulzující metropole snadno získá srdce každého návštěvníka.


Historie

Nejstarší zmínky o druhém největším městu Německa nalezneme již ve 4. století před Kristem. Hamburk vznikl počátkem 9. století, tedy v době, kdy vládl římské říši Karel Veliký, který zde v roce 834 založil arcibiskupství. Název města je s největší pravděpodobností odvozen od „Hammaburg“, tedy tvrze, kterou nechal v roce 810 zbudovat právě Karel Veliký na obranu křesťanského baptisteria.

 

 

Od středověku se stal Hamburk, ležící na dolním toku Labe při ústí do Severního moře, nejdůležitějším obchodním centrem Evropy. Hamburk patřil do spolku Hanza, který sdružoval nejvýznamnější přístavy a obchodní města v severním Německu a Pobaltí. Ve 12. století došlo k výraznému zvýšení obchodu a Hamburk se tak stal nejdůležitějším hanzovním přístavem v Severním moři a proslavil se hlavně díky vývozu piva. Současné hranice získalo město 1. dubna 1937.

 

   

Druhý největší přístav Evropy

Starobylé hanzovní město proslavil zejména přístav, který je druhý největší v Evropě a ročně sem připluje více než 13 000 námořních lodí. Právě pro svůj význam v námořní dopravě bývá Hamburk často označován jako „Tor zur Welt“ neboli „Brána do světa“. Turisté mohou obdivovat obrovské kontejnerové nákladní lodě i luxusní zaoceánské parníky, ale také si vychutnat atmosféru námořnických putyk s tradičními červenými lucernami, které lemují celý hamburský přístav.

Milovníci moderní architektury by si rozhodně neměli nechat ujít nově vznikající čtvrť Hafen City neboli Přístavní město, která se rozkládá přímo v srdci Hamburku nedaleko řeky Labe. Přístavní město patří v současné době mezi největší a zároveň nejočekávanější projekty městského rozvoje v celé Evropě.

Moderní čtvrti dominuje budova Elbphilharmonie, skvostná hamburská koncertní hala, která se tyčí do výšky sto deseti metrů. Tato hamburská filharmonie leží přímo na břehu Labe a je vybudována na střeše starého cihlového skladiště.

Střecha budovy je volně přístupná pro turisty, kteří si z úctyhodné výšky 37 metrů mohou vychutnat výhled na celé město. Dominantou filharmonie bude velký koncertní sál, který pojme více než 2000 diváků. V budově se budou mimo jiné nacházet další dva menší sály, luxusní byty, pětihvězdičkový hotel či hudební muzeum. Slavnostní otevření, na které netrpělivě obyvatelé Hamburku čekají, je plánována na jaro 2017.

Nové přístavní město není jen průkopníkem moderní architektury, ale je to také místo stylových kaváren a restaurací, které nabízejí gastronomické speciality z celého světa. V restauraci Chilli Club mohou návštěvníci ochutnat především asijské speciality, zatímco v Carls brasserii u Elbphilharmonie se jedná zejména o severoněmecké speciality s francouzským nádechem.

Jen pár kroků je od přístavního města vzdálená restaurace Vlet, zasazená do historické červené cihlové budovy bývalého skladu, jejíž dominantu představuje bar vyrobený ze zeleného skla.

 

Historická čtvrť Speicherstadt

Zcela jiné století přivítá turisty při návštěvě historické čtvrti Speicherstadt, největšího souvislého komplexu skladových budov na světě. Speicherstadt, v doslovném překladu „čtvrť skladišť“, byla postavena v roce 1883, tedy pět let předtím než získal Hamburk svůj svobodný přístav. Celá čtvrť je protkána sítí dopravních kanálů a všudypřítomných mostů. Červené cihlové budovy a ocelové mosty jsou umělecky nasvíceny 800 světlomety a s nástupem soumraku tak získávají tajemnou atmosféru.

Jednotlivé památky komplexu skladových budov je možné obdivovat během turistických plaveb po kanálech, stejně tak jako během pohodlné vyhlídkové jízdy autobusem. Čtvrť je mimo jiné nominována na seznam světového dědictví UNESCO.

Ve Speicherstadtu se nachází také kouzelný svět miniatur „Miniatur Wunderland“ s největším modelem železnice na světě. Procházkou se lze dostat do nedaleké čtvrti Kontorhaus, kterou zdobí kancelářské budovy ze začátku 20. století, jež nebyly zničeny ani během druhé světové války. Mezi budovami vyniká netradičně tvarovaný Chilský dům z roku 1920 s cihlovou fasádou, který je ukázkou ryzí expresionistické architektury. K odpočinku vybízí nespočet malých útulných kavárniček s místními i světovými specialitami.

 

 

Staré město – nejatraktivnější místo Hamburku

Staré město Hamburku bývá právem řazeno mezi nejatraktivnější místa této metropole. Staré město dýchá časy dávno minulými, kdy se v přístavu plavily gigantické lodě, v ulicích voněla káva, čaj a exotické koření. Na kráse mu neubírá ani fakt, že bylo během 2. světové války vybombardováno a tak se nezachovalo v původní podobě.

Působivou architekturou přímo v centru města uchvátí hamburská novorenesanční radnice se stometrovou věží, postavená v letech 1886-1897. V roce 1842 radnice zcela vyhořela a znovu otevřena byla opět až v roce 1897. Radnice má více než 647 pokojů a její základy tvoří 4000 dubových pilotů. Na rozdíl od typické architektury hanzovních staveb má bohatě zdobenou fasádu, kterou lemuje 20 soch císařů. Velkolepá pískovcová budova je v současnosti sídlem parlamentu, který zde zasedá každé druhé úterý v 15 hodin.

Další zastávkou musí být jednoznačně barokní kostel sv. Michala, nazývaný také „Michel“. Jedná se o nejznámější kostel v Hamburku, na který jsou místní náležitě hrdí. Kostel svatého Michala představuje charakteristický znak tohoto hanzovního města, neboť ho mohli dobře vidět i námořníci na připlouvajících lodích. Kostel je zasvěcen archandělu Michaelovi, který je rovněž zpodobněn na bronzové soše nad hlavním portálem. Socha znázorňuje jeho vítězství nad ďáblem. Barokní kostel se pyšní nádherným interiérem a také překrásnými varhany. Věž kostela, vysoká 132 metrů, je volně přístupná všem návštěvníkům a umožňuje panoramatický výhled na rozlehlý hamburský přístav. Na ochoz se mohou ti odvážnější vydat po 453 schodech, ti méně zdatní dozajista ocení výtah. 14. března 2014 oslaví „Michel“ své 353. narozeniny.

Přístavní město proslulo nejen historickými památkami, ale také mosty. Přes hamburské kanály jich vede 2 485, což je více než v Amsterdamu a Benátkách dohromady.

 

Ubytování v této oblasti

Hotel Lilienhof

Cena na noc pro dva - 1 789 Kč

Commundo Tagungshotel

Cena na noc pro dva - 1 903 Kč

Hotel Stadt Altona

Cena na noc pro dva - 1 955 Kč

 

 

Zelená metropole Evropy

Hamburk bývá nazýván nejen „bránou do světa“, ale také ekologickým srdcem Evropy. Čtyřicet procent městské oblasti tvoří parky, vodní plochy, lesy a chráněné přírodní oblasti. Právem tak získal v roce 2011 titul hlavního ekologického města Evropy.

Populární turistický cíl představuje velké jezero Alster, které je rájem veslařů, jachtařů a dalších milovníků vodních sportů. Jezero Alster o rozloze 160 hektarů pochází již ze 13. století, kdy bylo uměle vytvořeno postupným napouštěním z malé řeky Alster a dalších menších přítoků. Jezero Alster je rozděleno na dvě části – menší jižní část se nazývá vnitřní Alster (Binnenalster) a severní velká část je vnější Alster (Aussenalster).

Uprostřed menšího jezera nalezneme fontánu, která chrlí vodu až do výšky šedesáti metrů. Kuriozitou je hloubka samotného jezera, která nepřekračuje 2,5 metru.

Nevšední zážitek představuje okružní jízda parníkem po Alsteru. Plavby bývají různě tematicky zaměřené a většinou trvají kolem dvou hodin. Kolem jezera Alster se vyplatí i krátká procházka či projížďka na kole. Na severu Německa je jízda na kole oblíbeným sportem, terén je rovný a vhodný i pro zastánce nenáročné jízdy. Díky městské síti je možné si kolo kdykoli zapůjčit a také ho kdykoli vrátit.

Místní specialitu představuje tzv. „Alsterwasser“, osvěžující limonáda s pivem, kterou místní rádi pijí zejména v horkých letních dnech.

Oblíbenou zastávkou nedaleko jezera je také nákupní čtvrť Jungfernstieg s luxusními obchodními domy s předními světovými značkami. V minulých dobách byla Jungfernstieg hojně navštěvována celými rodinami, které se zde snažily seznámit jejich neprovdané dcery. Odtud plyne také název čtvrti, „jungfer“, tedy „slečna/panna“.

 

 

Umění a kultura

Hamburk se pyšní více než 40 muzei, které rozhodně stojí za to navštívit. Největší a nejvýznamnější muzeum umění v Německu, hamburská Kunsthalle, zavede návštěvníky na dobrodružnou cestu sedmi staletími dějin umění, od středověkých oltářů mistra Betrama až ke hvězdám současné umělecké scény, jakými jsou Gerhard Richter či Neo Rauch. K vrcholům sbírky patří holandské malby ze 17. století, včetně děl malířů Rembrandta a Ruisdaela.  Rozsáhlá je rovněž sbírka klasických moderních uměleckých děl Maxe Beckmanna, Edvarda Muncha a mladých malířů skupiny „ Die Brücke“. Kromě stálé sbírky hamburské Kunsthalle přitahují pozornost tisíců návštěvníků také speciální výstavy, které každoročně získávají mezinárodní ocenění.

Pro milovníky lodí je povinností návštěva největšího pojízdného námořního muzea na světě - Cap San Diego.

V roce 2007 bylo v Hamburku otevřeno nové muzeum Ballinstadt, které odkrývá životní příběhy emigrantů. Ve třech věrně zrekonstruovaných obytných a spacích pavilonech mohou návštěvníci na vlastní kůži prožít různé způsoby života emigrantů. Vzrušující a vzdělávací dobrodružství je vhodné pro celou rodinu.

Mezi další oblíbená muzea patří Muzeum umění a řemesel, muzeum kávy Burg Hamburk, ale také například Panoptikum s voskovými figurínami, které je největším a nejstarším panoptikem v celém Německu. Hamburk je mimo jiné také třetí hlavní metropolí muzikálu na světě (po New Yorku a Londýnu). Přes dva miliony turistů sem každoročně přijíždí, aby na vlastní oči viděli slavné muzikály Lví král, Tarzan či Rocky.

 

Rybí trh v Altoně

Prakticky povinnou návštěvou každého návštěvníka Hamburku je rybí trh v Altoně, tzv. „Fischmarkt“, jehož tradice sahá na začátek 18. století. Dveře rybího trhu se otevírají každou neděli od 5:00 do 9:30 ráno. Tuto nevšední událost si nenechá ujít kolem 70 000 návštěvníků. Na trhu se každé ráno koná dražba čerstvých ryb v podání místních svérázných prodejců. Ti, ve snaze předčít své konkurenty, velice hlučným způsobem nabízejí své zboží a utvářejí tak jedinečný kolorit tohoto trhu. Kromě čerstvých ryb je zde možné nakoupit pečivo, květiny, ovoce a zeleninu a také netradiční oblečení. Oblíbenou pochoutkou během dopoledního brunche za zvuku jazzové hudby je tzv. „Fischbrötchen“, chutný kousek čerstvé v ryby v křupavé houstičce.

 

Noční život  ve čtvrti St.Pauli

Zcela v jiném světě se turisté ocitnou ve světově proslulé čtvrti St. Pauli, kde se odehrává rušný noční život. Místní této oblasti neonových světel, diskoték, červených luceren, hudebních a striptýzových klubů s oblibou přezdívají „Der Kiez“, tedy „odlehlé chudé předměstí“. Nejznámější ulicí této čtvrti je Reeperbahn, označovaná také jako tzv. „die sündige Meile“, „hříšná míle“. Právě zde se nejvíce koncentrují striptýzové kluby, sexshopy a pánské bary. V nedaleké Herbertově ulici je dokonce možné spatřit lehce oděné dámy za výlohami.

Určitým paradoxem je, že právě v bujaré čtvrti St. Pauli započala v 60. letech hudební čtyřka z Liverpoolu, slavní Beatles, svou cestu ke slávě. Uprostřed náměstí St. Pauli je jim zasvěceno celé náměstí. Beatles Platz, neboli náměstí Beatles, vybudované v roce 2008, se nachází u vstupu do Grosse Freiheit, jež je nejznámější boční uličkou Reeperbahnu. Britská čtyřka má mimo jiné ve čtvrti St. Pauli i unikátní památník. Na náměstí s žulovou dlažbou, která je vyplněná tenkými ocelovými pásy, je vyryto 70 písní kapely Beatles. Dlažbu lemují zapuštěná osvětlovací tělesa, jejichž světlo vytváří iluzi otáčející se gramofonové desky, na níž stojí všichni členové kapely.

Tipy:

Více informací o Hamburku - http://www.hamburg-tourism.de

V březnu se v Hamburku koná tradiční jarní Hamburger Dom, největší lidová veselice na severu Německa (http://www.hamburg.de/dom/).

Z Prahy do Hamburku létá pravidelná linka letecké společnosti Germanwings, letenky je možné zarezervovat na webových stránkách www.germanwings.com .

 

Zajímavosti:

  • Hamburger Kunsthalle: Sedm staletí dějin umění. Mezi nejzajímavější sbírky patří: Rembrandt, Ruisdael, Munch, Beckmann. Webové stránky http://www.hamburger-kunsthalle.de/. Cena: dospělí: 12 Euro, rodinná denní vstupenka: 18 Euro, děti mladší 18-ti let: zdarma. Otevírací doba: úterý, středa, pátek sobota neděle – 10:00 – 18:00, čtvrtek – 10:00- 21:00.
  • Ballinstadt: Muzeum, které odkrývá životní příběhy emigrantů. Webové stránky www.ballinstadt.de. Cena: dospělí: 12,50 Euro, děti do 12-ti let: 7 Euro. Otevírací doba:       Duben – říjen 10:00 – 18:00, Listopad-březen 10:00 – 16:30.
  • Hamburg Dungeon: Historická show, která spojuje dům hrůzy, divadlo a pouťové atrakce. Profesionální herci zde návštěvníkům přibližují historii Hamburku. Webové stránky http://www.thedungeons.com/hamburg/en/
  • Miniatur Wunderland: Kouzelný svět miniatur s největším modelem železnice na světě. Webové stránky: http://www.miniatur-wunderland.de/. Cena: dospělí: 12 Euro, děti mladší 16-ti let: 6 Euro.
  • Ponorka U 434, Muzeum ponorek: Muzeum ponorek s ruskou špionážní ponorkou U-434, která je otevřená pro veřejnost. Webové stránky: http://www.u-434.de/. Cena: dospělí: 9 Euro, děti (6-12 let): 6 Euro. Otevírací doba: pondělí – sobota 9:00 – 20:00, Neděle: 11:00 - 20:00.
  • Zoo Hagenbeck: Více než 2500 zvířat, která žijí na volné ploše, která co nejvíce odpovídá jejich přírodnímu divokému prostředí. Mezi nejoblíbenější akce zoo patří krmení slonů. Webové stránky: https://www.hagenbeck.de. Cena: dospělí: 20 Euro, děti (4-16 let): 15 Euro, rodinná: 60 Euro.
  • Hempel´s Beatles Tour: Kouzelná cesta do historie Beatles pod taktovkou zpěvačky a skladatelky Stefanie Hempel. Návštěvníci zažijí exkurzi městem po stopách Beatles. V závěru exkurze Stefanie Hempel zahraje na kytaru či ukulele písničky z dílny Beatles. Webové stránky: http://www.hempels-musictour.com/de/
  • Fischmarkt: Rybí trh, jehož tradice sahá až na počátek 18.století. Kromě čerstvých ryb je zde možné zakoupit čerstvé pečivo, ovoce, zeleninu, ale také netradiční oblečení.  Adresa: Große Elbstraße 9, 22767 Hamburg. Otevírací doba: neděle duben-říjen (5:00-9.30 hod.), neděle listopad-březen (7:00-9:30)

 

 

 

Čtěte také dálší články:

Cestopis - přístav Hamburk

Festival Reeperbahn ovládne přístavní město Hamburk

Německo letem světem

Letiště Hamburg (HAM)

Hotely poblíž letiště Hamburk

Letenky na trase Hamburk – Gran Canaria pod dva tisíce korun

Cestujeme do Hamburgu za 2 199 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.07.2014


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.