Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

Lyžařská dovolená – tipy na vhodnou výbavu

Ilustrační fotoPři výběru lyžařské dovolené se obvykle zaměřujeme na informace o ubytování, dopravě, ceně skipasu a množství či kvalitě sjezdovek, které daná destinace nabízí. Abychom si však zimní dovolenou užili podle našich představ, je důležité mít také správnou výbavu. Proto se nyní podívejme na pár tipů, jak vybrat vhodné sjezdové lyže, aby nám co nejlépe zpříjemnily chvíle strávené na zasněžených svazích.

Lyže

Dnes se vyrábějí pouze carvingové lyže, které díky bočnímu krojení i kratší délce přinášejí lyžařům snazší ovladatelnost a vyšší točivost. Pokud tedy ještě jezdíte na starých rovných a dlouhých „fošnách“, zkuste zauvažovat o změně. Zřejmě objevíte lyžování mnohem jednodušší a zábavnější, než na jaké jste zvyklí. A navíc se vám carvingové lyže v pohodě vejdou do auta.

 

 

Správná délka lyží

Pro dokonalý požitek z lyžování je třeba vybrat lyže ve správné délce. Obecně by měly být lyže přibližně o 15 cm kratší, než je výška postavy. Pokud máte rádi krátké oblouky, volte lyže spíše kratší. Milovníci dlouhých oblouků v rychlosti sáhnou naopak po delších, stejně jako ti, kteří mají nějaký ten kilogram navíc.

Šířka lyží

V posledních letech se začala hodně řešit také šířka lyží. Výrobci si totiž uvědomili, že běžný lyžař již má na odpolední sjezdovce zcela jiné podmínky, než závodník na vypreparované zmrzlé pistě. Sníh už je měkký, někdy rozbředlý, lyže se více boří. Proto se začaly vyrábět modely, které tyto podmínky zvládnou – tedy lyže širší, které vás dobře povozí i na měkčím sněhu.

Stále více lyžařů si navíc oblíbilo výlety mimo upravené tratě, kde je třeba ještě širší, freeridové lyže. Právě z volného ježdění pak pronikl i do konstrukcí lyží pro běžné lyžaře jeden zajímavý prvek s názvem rocker.

Rocker dobývá sjezdovky

Zatímco tradiční lyže jsou ve střední části vyklenuté vzhůru (tzv. camber), lyže do volného terénu jsou vyklenuté opačně – mají zvednutou špičku a někdy i patu, aby lépe vyplouvaly z hlubokého sněhu. Tomuto zvednutí se právě říká rocker. Časem se zjistilo, že rocker nejenže pomáhá i na měkké sjezdovce, ale zároveň usnadňuje zahájení oblouku i při jízdě po upravené trati. Proto je rocker (byť ne tak výrazný jako u pravých freeridových lyží) nyní součástí mnoha modelů lyží určených na sjezdovky. Modely s touto technologií má řada firem, za všechny možné jmenovat K2, Rossignol, nebo Volkl.

Nejdále v tomto směru zašla firma Elan, jejíž model Amphibio nabízí na vnitřních hranách lyží tradiční klenutí camber, zatímco na vnějších hranách je rocker. Tento cenami ověnčený model pak umožňuje snazší nástup do oblouku vnitřní nohou, s níž má většina lyžařů problémy.

Dámské lyže

Byť je dnes již samozřejmostí pestrá nabídka dámských modelů lyží, mnoho lyžařů i lyžařek se stále mylně domnívá, že se jedná o zkrácené pánské lyže pomalované kytičkami nebo motýlky. Opak je však pravdou. Dámské lyže především přinášejí konstrukční řešení, které dámám přináší mnohem větší požitek z lyžování. V první řadě jsou dámské lyže měkčí, čímž se přizpůsobují obecně nižší hmotnosti žen. S tím souvisí i nižší hmotnost lyží. Dámské lyže jsou tak mnohem snáze ovladatelné

Odlišná je i pozice montážního bodu vázání (oproti pánským modelům více vepředu) a některé modely mají zvýšení pod patou vázání. V obou případech je cílem usnadnit ženám zatížení přední části lyží, která je zodpovědná za zahájení oblouku. Laicky řečeno, lyže budou snáze zatáčet.

Doufáme, že vám článek pomohl alespoň trochu se zorientovat v oblasti lyžařské výzbroje a přejeme vám krásnou lyžařskou dovolenou na nových lyžích.

 

Vložil/a: Daniel Česák 10.10.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.