Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Aktuality     

Maďarská aerolinka Malév nejspíše zkrachuje

Budapešť - Maďarská letecká společnost Malév zastavila provoz a zrušila všechny lety. Důvodem je špatná finanční situace. Všechny lety byly zastaveny dnes v 6:00 SEČ. Malév uvedl, že dodavatelé ztratili důvěru ve firmu a začaly požadovat platby. Vláda pak již nebyla schopna firmě poskytovat další peníze. "To urychlilo odliv hotovosti v takové míře, že se do dnešního dne stala situace aerolinií neudržitelná," uvedlo vedení Malévu v prohlášení.

Firma se dostala do potíží po nedávném oznámení Evropské komise, že musí vrátit státní pomoc v řádu milionů dolarů, kterou dostala v letech 2007 až 2010. Agentura Reuters již dříve uvedla, že částka, kterou má Malév vracet, odpovídá tržbám podniku za celý rok 2010.

Malév chce dosáhnout vyhlášení bankrotu, který by mu umožnil provést restrukturalizaci nebo najít kupce. Šéf aerolinek János Bérenyi naznačil, že okolo dopravce se pohybuje několik potenciálních kupců. Ani nabídka od čínských Hainan Airlines, které svůj zájem již dříve stáhly, prý „není nemožná“. Případný prodej čínskému investorovi by ale mohl zablokovat stát. Podle Bérenyiho by to pro firmu mohlo znamenat konec.


 

Jedno je ale podle Berényiho jisté. Malév „nemůže pokračovat ve své současné podobě“. Ani vláda prý nesmí pomoci, omezují ji evropská pravidla pro ochranu hospodářské soutěže.

Další možností je tak vytvoření nových státních aerolinek, které by Malév nahradily. Firma by se mezitím pokusila zastavení provozu co nejvíce oddálit. Podle Bérenyiho je hlavním cílem zajistit, aby existoval dopravce, který bude mít jako svou základnu budapešťské letiště. To je totiž také majetkem státu a Malév představuje 40 procent jeho příjmů.

Malev slíbil svým klientům, kteří mají u něj zakoupenou letenku, vrácení peněz. Je otázkou, zda toto vrácení je dostatečným kompenzačním prostředkem. Zákazník, který měl zakoupenou letenku, bude muset nyní zakoupit jinou, a často dražší.

 

zdroj: Čt24, E15

Vložil/a: Daniel Česák 03.02.2012


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.