Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vlaky a vlaková nádraží v Londýně

Jednou z možností dopravy po Londýně, kromě metra (Underground), autobusů, tramvají a říční dopravy, je vlak. Mezi vlaky městské a příměstské dopravy můžeme zařadit DLR – Docklands Light Railway, neboli nadzemní lehké metro. DLR jezdí ze stanic Bank a Tower Gateway do Docklands a pak pokračuje na východ a jihovýchod města. Cestou můžete zastavit na Conary Wharf, Cutty Sark, anebo Greenwich. Tyto vlaky nemají strojvedoucího (jde o bezobslužné městské vlaky); řízeny jsou na dálku.

 

 

 

 

Dopravu po Londýně dále zajišťují místní vlakové společnosti, a to nadzemní dráhou – London Overground. V provozu jsou čtyři linky, které zajišťují dopravní obslužnost v okruhu kolem London Capital.

 

A pak jsou tu meziměstské vlaky – National Rail, spojující hlavní město i s těmi nejodlehlejšími částmi Velké Británie a vlaky mezinárodní. Po celém Londýně se nalézá více než 15 vlakových nádraží. Na některé z těch velkých se podíváme trošku blíž:

  • Pancras International - patří k nejvýznamnějším londýnským vlakovým nádražím; je to konečná stanice vysokorychlostních vlaků TGV Eurostar, které přijízdějí z evropské pevniny; takto získal Londýn přímé spojení Eurotunelem s Paříží a Bruselem
  • London Paddington – jde o železniční terminál hlavní trati Great Western (GWR), zajišťující většinu regionálních a příměstských dopravních služeb pro cestující do západního Londýna, do oblasti Thames Valley a meziměstskou dopravu do jihozápadní Anglie a Jižního Walesu. Můžete se odtud dopravit i na letiště Heathrow
  • Charing Cross Station - nádraží je situováno východně od Trafalgar Square; vlaky provozuje společnost Southeastern a trať vede do jihovýchodního Londýna a do Kentu, a to přímo přes most Hungerford Bridge a přes řeku k londýnské čtvrti Lambeth
  • London Victoria – je to moderní příměstské nádraží, které se nachází v oblasti Westminsteru; patří pod správu Jižní železnice Southern a obsluhuje jižní a jihovýchodní destinace
  • London Waterloo – nejrušnější stanice v Londýně, v Anglii a možná i v celé Evropě
  • King’s Cross, Euston, London Bridge, a mnoho dalších – sítí železnic je protkán celý Londýn
Sameboat [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
   
   

Vlaková doprava v Anglii, Walesu i Skotsku je na velmi vysoké úrovni. Setkáte se tu s kvalitními službami, jako je občerstvení nebo internet a hlavně s čistými vozy. Ceny jízdného tomu odpovídají. Chcete-li na jízdném ušetřit, kupte si jízdenky v předstihu, výrazné slevy jsou také na skupiny cestujících. Zlevněné jízdné si musíte obstarat na nádražích u přepážky – automaty vám jízdné se slevou nevydají.

V blízkosti vlakových nádraží bývají zároveň i stanice metra a autobusové terminály, aby byla zajištěna dobrá dopravní návaznost.

Autor: Jaroslava Linková

 

     
    Čtěte také:
   

Londýn – památky, vzdálenosti měst

   

Přehled letišť v Londýně a nejbližším okoli

   

Jak dlouho trvá let do Londýna?

   

MHD v Londýně

     

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 17.12.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.