Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

MHD v Londýně

Londýn, hlavní město  Spojeného království a Severního Irska má kolem 8,4 milionu obyvatel. Aby se takové množství lidí mohlo po městě pohybovat – kupříkladu za prací – musí dopravní systém bezvadně fungovat. O to se stará úřad starosty města a společnost Transport for London. V roce 2006 by dopravní systém londýnské MHD vyhodnocen jako nejlepší na světě.

 

 

Hlavním dopravním prostředkem je londýnské metro, které bylo postaveno jako první na světě. Síť metra má 13 linek a je značně spletitá, ale s pomocí plánku města se jistě dobře zorientujete. Jedna z linek je kruhová (v centru města) a propojuje všechny ostatní trasy. Tato linka je žlutá a označuje se „Circle“. Londýňané své metro nazývají Underground, anebo „Tube“. Jízdenky je možné si zakoupit ve vstupních halách do metra.

 

Zóna číslo 1 londýnského metra, zdroj mapy: Creative Commons, Wiki

 

Autobusy, vlaky, tramvaje

Obyvatelům Londýna dále slouží k přepravě autobusy – znáte je z filmů – červené doubledeckery, ale i nové moderní autobusy, a také vlaky. V posledních deseti letech jsou znovu v provozu i tramvaje Tramlink (4 linky), které zajišťují přepravu v jižní části Londýna – tam nejezdí metro.

Autobusových linek jezdí v Londýně kolem sedmi set. Při nástupu do autobusu musíte používat přední dveře a řidiči ukázat platnou jízdenku. V provozu jsou autobusy od 6,00 – 24,00 hodin. Dejte pozor na zastávky na znamení – jsou označeny červeným polem, v němž je bílý symbol. Doubledeckery jsou hodně využívány k vyhlídkovým jízdám po městě.

Do okrajových čtvrtí je výhodnější a pohodlnější cestovat vlakem. Ve východní části Londýna zajišťuje dopravu bezobslužná, dálkově řízená kolejová hromadná doprava Docklands Light Railway.

Dopravné je v Londýně dosti vysoké: základní jízdenka na metro stojí 4,5 libry; levnější to bude s elektronickou jízdenkou, kterou si dobíjíte. Veškeré informace o londýnské MHD najdete na Transport for London.

 


 

 

 

 

 

     
    Čtěte také:
   

Přehled letišť v Londýně a nejbližším okoli

   

Vlaky a vlaková nádraží v Londýně

   

Mapa metra v Londýně

   

Kam za nákupy do Londýna?

   

Tipy, kam vyrazit v Londýně

   

Velká Británie a její měna

   

Vyplatí se London pass?

   

Jak dlouho trvá let do Londýna?

     

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 18.01.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.