Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Aveiro, město na západním pobřeží Portugalska

Aveiro je malebné městečko, které bývá často označováno za portugalské Benátky, a to nejen díky množství kanálů, které se zde nachází, ale také kvůli lodím moliceiros, které vozí turisty po kanálu Canal Central a připomínají proslulé benátské gondoly. Málokdo si nechá ujít 45 - minutovou prohlídku města z jejich paluby. Dnes jsou moliceiros malované jasnými barvami a zdobené často vtipnými dekoracemi, v minulosti však překvapivě sloužily tyto čluny ke sběru chaluh v lagunách.

 

 

 

Poloha města Aveiro, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Návštěvníky sem však lákají i půvabné secesní budovy, které jsou upomínkou na bohatou a slavnou minulost města. Aveiro je přímo ukázkovým  portugalským městem s mnohými církevními budovami, v němž neschází ani kuriózní  rybářská čtvrť.

 

 

Asi nejvyhledávanější atrakcí je klášter Mosteiro de Jesus, pocházející z období mezi 15. a 17. stoletím. Ke klášteru patří i budovy, které dnes slouží jako muzeum Museu de Aveiro. Spatřit zde můžete především bohatou nabídku uměleckých předmětů s náboženskou tématikou, ale i šperky či historická církevní roucha.

Další zajímavou a oblíbenou církevní stavbou je kostel São João Evangelista, karmelitánský kostel, který byl původně součástí velkého kláštera, zničeného na počátku 20. století. V neposlední řadě pak stojí za zmínku katedrála Sé Aveiro, původně kostel sv. Dominika, pocházející z počátku 15. století, který však byl na katedrálu přebudován o 300 let později.

Pokud ve městě chtějí návštěvníci strávit více času, čeká na ně také pestrý a bohatý noční život. Určitě pak musí navštívit nedaleké proslulé letovisko Costa Nova, nabízející nádhernou pláž. Původně zde stávala přímořská rybářská vesnice, kterou dnes připomínají už jen malebné chatové domky s malovanými pruhy. Nicméně vynikající ryby či mořské plody můžete dodnes zakoupit na zdejším rybářském trhu.

Za zmínku stojí i staré vlakové nádraží, které bylo dokončeno v roce 1916 a návštěvníci, kteří přicestují vlakem zde mohou obdivovat především nádherné obklady, modré azulejos, zobrazující tradiční scény z okolí Aveira.

Celé město leží na rovině a je snadné ho projít pěšky, nicméně máte-li rádi cyklistiku, můžete si vypůjčit jízdní kola “BUGA”, která jsou volně k dispozici.

Ten, kdo se ani na dovolené neobejde bez nákupů, ten určitě zavítá do Forum Aveiro, kde najde nejen obchody všech známých značek, ale i mnohé restaurace s tradiční portugalskou kuchyní či oblíbené střešní kavárny.

Nikdo by pak neměl opustit Aveiro, aniž by navštívil některou z místních pastelerias a aniž by ochutnal zdejší specialitu – „ovos moles“, tzv. měkká vejce, což je původně recept zdejších jeptišek, a jde o žloutky, obalené v cukru, prodávané v oplatkách různých tvarů. Tak dobrou chuť a příjemný pobyt!

 

 

Zdroj videa: YouTube CC, autor: A Picturesque View

 

   
  Čtěte také:
 

Zajímavá města v Portugalsku

 

Seznam letišť v Portugalsku

 

Jak dlouho trvá let do Portugalska?

 

Kde ve světě se mluví portugalsky?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 09.07.2019


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.