Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Země     

Průvodce městem Lovaň

Starobylé  belgické (vlámské) universitní město Lovaň (Leuven) leží asi třicet kilometrů východně od Bruselu. Sídlí tam Katolická universita, založená v roce 1425 a je nejstarší v zemi.

 

 

Po roce 1970 zůstala však v Lovani pouze vlámská větev a valonská (frankofonní) větev University byla přeložena do městečka Nová Lovaň, které se nachází přibližně třicet kilometrů jižně od Lovaně. Stalo se tak po četných etnických konfliktech na Katolické universitě po roce 1968 a rozdělení podle jazykového klíče se ukázalo jako nejlepší řešení. Nová Lovaň je nejmladším městem Belgie. Výstavba začala v roce 1969, v roce 1972 se sem stěhovali první obyvatelé, kterých je v dnešní době kolem 10 tisíc. Městečko bylo vystavěno podle tehdy nejmodernějšího urbanistického plánu s určitými zásadami – cituji: „město se řídí těmito hlavními zásadami: kromě studentů a zaměstnanců univerzity žijí ve městě i představitelé jiných profesí a automobilová doprava je svedena do podzemí, takže po ulicích se pohybují pouze chodci a cyklisté“.

Ale vraťme se zpět k Lovani. Písemné zmínky o městě pochází již z roku 891, když tam francký král Arnulf porazil Vikingy.

Ve 14. století bylo město významným obchodním centrem – nejdůležitějším zbožím tehdy bylo lněné plátno. V 18. století byl založen pivovar, kterým je Lovaň proslavena dodnes: pivovarnické společnosti InBev (dříve Interbrew) patří i známé pivo Stella Artois.

Historickým jádrem města je Grote Markt. Kam se podíváte, všude narazíte na architektonické památky, téměř všechny s věžemi.

 

Grote Markt, zdroj mapy - openstreetmap.org


  • gotický kostel svatého Petra – vystavěn v letech 1425 – 1450; po II. světové válce byla při opravách nalezena pod stavbou románská krypta z 11. století; kostel má 50 metrovou věž se zvonkohrou
  • radnice – pozdní brabantská gotika
  • kostel svatého Michaela
  • Dvůr bekyní – tuto ohrazenou starobylou čtvrť vystavěly zbožné ženy - bekyně; patří k nejvzácnějším stavbám města a je uvedena na seznamu historických památek UNESCO; nejstarší stavbou zde je kostel svatého Jana Křtitele
  • klášter Zwartzusterklooster
   
Budova radnice
   

Doprava po městě je zajištěna velmi hustou autobusovou sítí – intervaly příjezdů jsou téměř nepřetržité. Dále je tu k dispozici příměstský vlak. Studenti mají MHD zdarma.

Kromě toho, že se Lovaň nazývá městem studentů, mohla by se jmenovat také město cyklistů, neboť ulice jsou jich plné.

 

Město je to tak překrásné, že se sem budete chtít vracet. Z Prahy se dopravíte jednoduše - přímým spojem Flixbus za přibližně 900,- Kč.

Autor: Jaroslava Linková

 

 Ubytování v této lokalitě

 

Poloha města, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

     
    Mohlo by vás zajímat
    Belgická města
    Seznam letišť v Belgii
    Hranice Belgie
     

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.09.2018


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.