Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Boromejské ostrovy na jezeře Lago Maggiore

Italská část jezera

italské části jezera Lago Maggiore, přesněji na její piemontské straně, se nachází Boromejské ostrovy - souostroví pěti malých ostrůvků o celkové výměře 18 km2. Tři z nich – Isola Bella (Krásný ostrov), Isola Madre (Matčin ostrov) a Isola dei Pescatori (Rybářský ostrov) – jsou přístupné turistům, dva nejmenší - Scoglio della Malghera a Isolino di San Giovanni – navštívit nelze, tvoří je pouze skaliska. Dostanete se k nim lodí z letoviska Stresa na břehu Lago Maggiore a cestovat můžete i mezi jednotlivými ostrovy.

 

 

Trvale obydlený je pouze jeden z Boromejských ostrovů - Isola dei Pescatori (také Isola Superiori – horní) s 35 obyvateli a rozlohou 3,4 km2. Najdete zde rybářské městečko se zachovalou historickou architekturou a specifickou atmosférou. Úzké uličky lemují patrové domky s dlouhými balkóny k sušení ryb. Jsou postaveny velmi moudře – mají vchody zvýšené nad úrovní ulice a jsou tak chráněny proti zaplavení při velké vodě v období silných dešťů, kdy stoupá hladina jezera a zaplavuje pobřeží. V centru ostrova stojí kostel sv. Viktora, jehož historie sahá až do 11. st., což dokazují dochované zbytky románské kaple. Tento ostrov si velmi oblíbil spisovatel Ernest Hemingway a často zde pobýval. Navštívíte-li Isola dei Pescatori, rozhodně musíte ochutnat místní rybí speciality ze zaručeně čerstvých ryb!

 

Isola dei Pescatori

 

Mapa ostrovů - Autor: By Lago Maggiore-Mappa.png: Ian Spackman derivative work: Yiyi [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], via Wikimedia Commons

 

Další dva ostrovy, Isola Bella a Isola Madre, se od toho rybářského zcela liší. Rod Boromeů, který souostroví vlastnil už od 14. století,jez původní pustiny proměnil v nádherné zahrady plné exotických rostlin, v nichž můžete potkat také volně žijící pávy nebo bažanty a nad hlavou vám občas proletí papoušek. Návštěvníky na ostrovy láká nejen krása a rozmanitost flóry doplněné sochami či vázami, ale také neopakovatelná atmosféra honosných staveb, i když jde místy o trochu kýčovitou architekturu.

 

Isola Bella


Zahrada na Isola Bella je tvořena deseti terasami, z nichž nejvyšší dosahuje až do výšky 32 m. Nabízí neopakovatelný výhled na celý ostrov, jezero, okolní města i vrcholy Alp na obzoru. Součástí zahrady, která vyplňuje celou plochu ostrova, je také ostrovní palác a divadlo.

Na Isola Madre pak kromě prohlídky zahrady zve také k návštěvě manýristické vily, kterou si lze prohlédnout samostatně bez průvodce.

V ostrovních zahradách můžete strávit dlouhé hodiny a stále budete mít co obdivovat. Navštívíte-li Boromejské ostrovy na jaře či v létě, můžete se kochat nejen krásou kvetoucích rostlin, ale také nádhernou vůní, kterou je ostrov naplněn.

Přibližně 20 km vzdušnou čarou na sever od Boromejských ostrovů u obce Cannero Riviera potkáte jednu zvláštnost: na dohled od pobřeží se na jezeře se rozkládají Castelli di Cannero - zbytky pevnosti Rocca Vitaliana z 16. století, které vystupují z vody jako připomínka středověkého opevnění. Dnes poskytují bezpečí vodním ptákům, kteří v pozůstatcích hradu hnízdí. Na zříceny platí zákaz vstupu, můžete je však obeplout na lodi z maličkého přístavu Vecchio porto.

V jižní části Lago Maggiore leží na lombardské straně městečko Angera, u kterého jezero tvoří nevelký záliv. Uprostřed zálivu, asi 200 m od břehu, se nachází Isolino Partegora – ostrov o rozloze cca 3,5 km2. Téměř po celém obvodu je obrostlý rákosím, tvoří jej mokřady, ve kterých hnízdí řada chráněných vodních ptáků. Většinu roku „vládnou“ ostrovu kormoráni. Několik desítek metrů na západ leží pod hladinou jezera bludný kámen. K ostrůvku Partegora se váže jedna historická událost – v roce 1776 slavný vědec Alessandro Volta ve zdejších bažinách objevil tzv. bahenní plyn, dnes známý jako metan.

 

Švýcarská část jezera

Ve  švýcarské části Lago Maggiore najdete dva ostrůvky Isole di Brissago s botanickou zahradou. Stačí pět minut cesty lodí z pobřežního města Ascona a ocitnete se na ostrově, během jehož návštěvy podniknete cestu kolem světa, aspoň co se týká flóry. Nachází se zde asi 1700 druhů rostlin od Středozemního moře či ze subtropů Asie, Jižní Afriky, Ameriky a Oceánie. Obdivovat můžete mnoho druhů dřevin, cykasy, vřesy, pryšce, granátovníky, sukulenty, kamélie… Spousta nádherně kvetoucích rostlin vytváří v zahradě romantickou atmosféru - není divu, že je Isole di Brissago oblíbeným místem pro konání svateb.

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 20.07.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.