Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Ostatní     

Vše, co byste měli vědět o Středozemním moři

Foto, en.wikipedia.orgJedná se o moře na rozhraní tří kontinentů: Evropy, Asie a Afriky, přičemž na severu je pobřeží oproti jihu členitější. Jeho rozloha dosahuje 2 600 000 km², maximální houbka činí 5 267 m. Můžeme v něm najít více než tří tisíce ostrovů. Mezi ty největší patří Sicílie.

 

Středozemní moře hraničí jen s jediným oceánem. Čtrnáct kilometrů široká Gibraltarská úžina ho propojuje s Atlantikem. Na jihovýchodě pak skoro dvě stě kilometrů dlouhý Suezský průplav propojuje Středomoří s Rudým mořem.

 

Středomoří patrně vzniklo vlivem gigantických záplav zhruba před pěti miliony lety, předtím byla tato oblast suchá.

 

Později se ve své historii Středozemní moře (anglicky: Mediterranean Sea) stalo kolébkou evropské kultury. Sloužilo taky coby významná obchodní cesta i zdroj obživy pro obyvatele okolních lokalit, kteří se zde věnovali převážně rybolovu.

 

 

Klimatické podmínky

Dnes si toto moře oblíbili především turisté, nicméně se podmínky liší v závislosti na podnebí.

Průměrná teplota vody činí v létě 19 °C, v některých místech to však může být až 30 °C.

Aktuální teplotu moře naleznete zde

Zdroj: www.weatheronline.co.uk

 

Mořská fauna Středomoří

Ohrožení pro něj v současnosti znamená především člověk, místní fauna trpí hlavně nadměrným  rybolovem. Žije v něm například překvapivá téměř padesátka druhů  žraloků, ovšem většina z nich pro člověka nebezpečí nepředstavuje. 

Mezi nebezpečné živočichy taky patří: ježovky, sumýši, ropušnice, měchýřovka portugalská, měchýřovka Edwarsova, talířovka kompasová, talířovka svítivá, hydromedúzka pérovitá, nereidka, ostnatci, parejnok elektrický. 

 

Nereidka, Zdroj: Alexander Semenov / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0) Parejnok elektrický, Philippe Guillaume / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

 

 Počátek moře

Podle studie publikované magazínem Nature byla před více než 5,3 miliony let oblast dnešního Středozemního moře souší. Jen menší část z jeho plochy zabíralo jezero.
Voda z Atlantského oceánu při jeho naplňování valila Gibraltarským průlivem o průtoku 1000 x větším než má dnešní Amazonka. Tok vody proudil neuvěřitelnou rychlostí okolo 100 km/h a hladina stoupala o 10 metrů za den. Po dobu přibližně dvou let trvalo napouštění do stavu jaký známe dnes a mořská hladina stoupla o víc než 1 500 metrů.

Poloha moře, zdroj mapy - openstreetmap.org

Foto, en.wikipedia.org

      Mapa Středozemního moře, autor - by O H 237 (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

 

 

  Další parametry:    
  Šířka: 600 – 1800 km Délka: 3700 km objem 3,7 mil. km³

 

Země, jejichž pobřeží omývá Středozemní moře: Španělsko, Gibraltar, Francie, Monako, Malta, Itálie, Libanon, Sýrie, Izrael, Egypt, Libye, Tunisko, Alžírsko, Maroko, Slovinsko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Albánie, Řecko, Turecko, Kypr.

 

            Důležité přístavy, které omývají břehy tohoto moře
    Barcelona Janov Cagliari Neapol Palermo  
    Marseille Valleta Istanbul Terst Benátky  
    Pula Rijeka Zadar Split Dubrovnik  
    Pireus Iraklion Soluň Rhodos Limassol  
    Haifa Alžír Bejrút Tripolis Tunis  

 

 

 


 
Tipy na levné letenky nejen do této oblasti naleznete zde
 

 

 

 

   Mohlo by vás zajímat:

 

Ligurské moře

Andamanské moře

Jaderské moře

 

Korálové moře

Karibské moře

Egejské moře

 

Černé moře

Alboránské moře

Baltského moře

 

 

 

 

 

 


Vložil/a: Daniel Česák 04.08.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.