Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Děsivá nemocnice u Apolináře sloužila jako předchůdce baby boxů

Novogotická budova nemocnice u Apolináře působí na první pohled strašidelným dojmem, ale ve skutečnosti skrývá nejmodernější porodní zařízení, a to už od svého založení. Majestátní budova je zároveň významným dílem české architektury, i když její fasádu tvoří typicky anglické červené cihly.

 

 

Do porodnice U Apolináře můžete nahlédnout, aniž byste sem šli na lékařský zákrok. A že toto nahlédnutí stojí za to. Zvenku značně ponurá fasáda totiž skrývá unikátní halu a hlavně je přístupná kaple svatého Kříže v prvním patře. Zajímavé je také bezprostřední okolí porodnice U Apolináře.

 


Architektonický i lékařský klenot své i moderní doby

Nemocnici U Apolináře nechal založit hrabě Thun-Hohenstein kvůli špatným hygienickým podmínkám v porodnické péči. Stavba zabrala deset let a v roce 1875 se otevřela nejmodernější porodnice v Evropě. Její architekt, slavný Josef Hlávka, se pečlivě seznámil s lékařskou literaturou i ostatními evropskými porodnicemi. Dodržoval vysoký hygienický standard a právě kvůli zabránění šíření infekcí na stavbu vybral kamenné oblouky pro okna a neomítnuté režné cihly.Věřilo se, že jsou pro tyto účely nejbezpečnější.

 

Protože chtěl, aby byla nemocnice účelná, navrhl obdélníkové nádvoří, které obklopuje šest pavilonů. V případě infekce se daly pavilony uzavřít, což zabránilo jejímu šíření. V nemocnici zřídili nalezinec pro odložené děti a své děti tu mohly tajně nechat nebo i porodit ženy z vyšších vrstev. Byly pro ně určená dvě tajná a luxusní oddělení, kam se vstupovalo přímo z ulice.

 

Tradice moderní porodnice zůstává dodnes. Sídlí tu proslavená Porodnice u Apolináře poskytující specializovanou péči komplikovaným případům a mezinárodní školící kurzy.

 

 
     Mohlo by vás zajímat: Deset míst v Praze, které by byla chyba nenavštívit
 

 

Z okolí porodnice dýchá historie

Pod kostelem sv.Apolináře vznikla protialkoholní záchytka, světový unikát, jehož mechanismus převzal celý svět. Dodnes tu sídlí detoxifikační jednotka. Naopak hrozivou pověst měla nad kostelem stojící krčma Jedová chýše, do které chodili nejchudší už od středověku. Ostatní se jí vyhýbali obloukem – nejen proto, že místo misek byly do stolů vyhloubené dolíky s přikovanými lžícemi, ale hlavně kvůli přepadávání a vraždění kolemjdoucích. V roce 1933 ji nahradil malý funkcionalistický činžák.

Hotely v okolí

Cena na noc pro dva - 1 620 Kč

City Club Prague

Cena na noc pro dva - 1 350 Kč

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.