Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Praha a deset málo známých zajímavostí

PrahaPraha představuje kulturní klenot, Pražský hrad a Karlův most patří mezi nejatraktivnější turistické cíle. Nejsou ale jediné. Čtěte dál, vezmeme vás na toulky i po dalších zajímavostech. O některých z nich možná uslyšíte vůbec poprvé.

 

 

 

1. Nejužší pražská ulička

Nachází se nedaleko Karlova mostu a vede z ulice U Lužického semináře do restaurace Čertovka. Na délku má asi patnáct metrů, na šířku ve svém středu sotva metru půl. Aby zvládla „provoz”, který v ní panuje, dokonce tu musí být semafor. A pokud se vám ještě nepodařilo shodit kila do plavek, docela vážně hrozí, že v ní uváznete. Vznikla v šestnáctém století coby protipožární.

 

Ulička - Praha

 

2. Zámky lásky

Podstatou je, že milenci připevní nejčastěji na most či jiné veřejné místo malý visací zámek a tím navždy symbolicky „zamknou” svou lásku. Tenhle zvyk se rozšířil z Itálie, ale odborníci přisuzují původ Číně. Patrně nejpopulárnější byl most Pont des Arts, jak jinak než ve městě zamilovaných, v Paříži. Než tedy s důkazy lásky došla trpělivost francouzským úřadům. Vlastní most lásky má i Praha. Je to ten u Velkopřevorského mlýna na Kampě vedoucí přes Čertovku.

 

Foto, cs.wikipedia.org

 

3. Počernický rybník

Kdybyste přece jen v rámci utužování svého vztahu dali přednost romantické procházce přírodou, tak můžete navštívit Počernický rybník. Leží v katastru obce Dolní Počernice. Vznikl na konci devatenáctého století a v minulosti býval poměrně populární rekreační lokalitou. Dnes se využívá coby chovný. Zdejší park je volně přístupný veřejnosti, navíc se dočkal revitalizace.

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Dezidor (own work / vlastní fotografie) [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

 

4. Kostel U Jákobova žebříku

Nachází se v Kobylisích nedaleko stanice metra Ládví. Dnes slouží pro Českobratrskou církev evangelickou. Vznikal původně podle návrhu švýcarského architekta Ernsta Giesela mezi lety 1945 a 1989 a na svou dobu se jednalo o mimořádně moderní stavbu. V druhé polovině let devadesátých započala dostavba podle plánů navržených pražským ateliérem Schaufler-Roskovec. Stavební sloh, v němž byl kostel postaven, se nazývá brutalismus.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Jan Polák [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

5. Nekonečná studna v Městské knihovně Praha

Tuhle zajímavost byste objevili v sídle knihovny na Mariánském náměstí přímo naproti hlavním dveřím. Jde o skulpturu sestavenou z mnoha knih a dvou zrcadel. Když se podíváte dovnitř tohoto „tunelu”, máte díky optické iluzi dojem, že hledíte právě do nekonečné studně.

 

Knihovna

 

6. Nejmenší dům v Praze

Je nejužším v metropoli a patrně i v celé republice. Na šířku měří jeho průčelí pouze 2,25 metru. Stojí v Anežské ulici, a to již od roku 1883. Čtyřicet let měl poměrně zajímavé využití, sloužil jako nevěstinec. Turisté mylně tento primát přisuzují budově, která se nachází v Seminářské ulici a slouží coby hotel.

 

Nejmenší dům v Praze

 

7. Pivovar U Fleků

Jde o nejstarší pražský pivovar, který byste našli na Novém Městě v Křemencově ulici. Vůbec první písemná zmínka o něm pochází z roku 1499 a dnes je jediným ve střední Evropě, který svou činnost bez přestávky provozuje víc než pět set let. Už od konce 19. století se tady vaří proslulý tmavý ležák.

 

 

 

8. Letenský kolotoč

Jde o nejstarší dochovaný kolotoč v Evropě, historikové jeho vznik datují do let 1892 nebo 1893. Dnes byste ho našli na Letné, před budovou Národního technického muzea, jemuž také momentálně patří. Postavit ho dal Josef Nebeský, který ho následně také přesunul na stávající místo z původních Královských Vinohrad. V současnosti probíhá sbírka na nezbytnou rekonstrukci.

 

Foto, cs.wikipedia.org

By Juan de Vojníkov (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

9. Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně

Stojí na náměstí Jiřího z Poděbrad ve čtvrti Vinohrady. Realizován byl podle návrhu slavného slovinského architekta Josipa Plečnika v letech 1928 až 1932 a monumentální kostel zaručeně nepřehlédnete. Stavba je inspirována Noemovou archou a v roce 2010 se dočkala nominace na zápis do seznamu UNESCO.

 

 

10. Hanavský pavilon

Nachází se v Letenských sadech v Praze-Holešovicích. Unikátní zdobená stavba je vytvořená z litiny, vznikla v novobarokním slohu, a to pro účely Jubilejní zemské výstavy roku 1891. Na návrhu se podíleli architekti Otto Haiser a J. Hercík. Sloužit měla coby reprezentační pavilon Komárovských železáren, podle jejichž tehdejšího majitele dostala i jméno.

 

Havanský pavilon

 

Hotely v Praze na booking.com

 

 
Přehled pražských památek, čtěte zde
 

 

 

 

 

Praha patří k oblíbeným lokalitám ke konání svateb

 

 

 

     
  Mohlo by vás zajímat:  
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 
 

Je libo koupání na dosah přírody? Přehled největších vodních ploch kolem Prahy

 
 

Pražské zajímavosti a kuriozity, které musíte vidět

 
 

Objevte pražské grilování na veřejných místech

 
 

Kam lze plout na lodi z Prahy?

 
 

Kam vyrazit v Praze?

 
 

Hranice Prahy

 
     

 

Vložil/a: Daniel Česák 18.07.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.