Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce městem Domažlice

Domažlice, www.radicestujeme.euCentrem malebného Chodska v jihozápadních Čechách jsou jedenácti tisícové Domažlice. Město je velmi starého původu, první zmínka o něm je již z roku 993. Jádro původní osady se nacházelo u dnešního gotického kostela U svatých, kde dříve stával i kostelík Sv. Jakuba z 11 stol.

K významné změně dochází v 60. letech 13. stol., kdy z rozhodnutí českého krále Přemysla Otakara II. je vybudováno nové město, opevněné hradbami s 20 baštami, příkopy a valy. Jihozápadní nároží hradeb pak zesiloval hrad, na němž sídlili královští purkrabí. Král tak získal oporu na této části neklidné bavorské hranice. Pod zdejšího královského purkrabího náleželi chodské vsi, jejichž obyvatelé se starali o bezpečnost hranice a obchodních stezek.

 

 

Domažlice, cs.wikipedia.orgPohled na město při západu slunce

 

Dalším milníkem v historii Domažlic bylo husitské hnutí, které zde zapustilo silné kořeny. Po vítězství husitů město opustila řada katolíků, hlavně německé národnosti. Tím zde začalo výrazně převládat české obyvatelstvo. K jedné z nejslavnějších bitev české historie došlo před branami města v r. 1431. Právě zde husité vedeni J.P.Holým rozprášili křižácké kontingenty. Při pohledu na blížící se husity propadaly panice a daly se na bezhlavý útěk k blízké hranici. Na počátku 17 stol. se domažličtí připojili ke stavovskému povstání, namířenému proti vládnoucím Habsburkům.

 

 

Po prohrané bitvě na Bílé hoře byla městu zkonfiskována většina majetku. Z hlubokého úpadku se dlouho vzpamatovávalo, k obnovení významu, který ve středověku mělo, již ale nedošlo. Na konci 17 století prohráli boj o platnost svých prastarých privilegií domažličtí Chodové. Po zmařeném chodském povstání byl v Plzni r. 1695 popraven jejich vůdce Jan Sladký Kozina.

V Domažlicích působila v letech 1843- 1847 Božena Němcová. Na náměstí, v domě, kde žila je dnes pamětní deska s textem : Zde žila Božena Němcová, první spisovatelka česká o Domažlicko nad jiné zasloužilá. Sestry sestře. Poslední roky svého života strávil v Domažlicích básník Jaroslav Vrchlický. V r. 1912 zde ve svém bytě na náměstí zemřel. I on zde má svou pamětní desku. Zdejší gymnázium navštěvoval i slavný český spisovatel J.Š.Baar, rodák z nedalekého Klenčí.

 

Pohled na domažlické náměstí s věží Pohled na domažlické náměstí s věží

 

Dnešní Domažlice nabízejí turistům mnoho památek. Celé historické centrum bylo jmenováno městskou památkovou rezervací. Nádherné náměstí lemují domy z podloubím, s renesančními, barokními a empírovými fasádami. Jeho dominantou je 56 m vysoká a o 70 cm vychýlená věž, původní hláska a dnes součást kostela Narození Panny Marie. V nejhořejší části věže můžeme spatřit i byt pověžného, který zde střežil bezpečnost občanů. Horní části centra dominuje augustiánský klášter s kostelem Nanebevzetí Panny Marie.

 

Kostel -Domažlice, www.radicestujeme.eu

Klášterní kostel - Nanebevzetí Panny Marie

 

Dolní část náměstí uzavírá brána, www.radicestujeme.eu/ceskoDolní část náměstí uzavírá brána


V Chodském hradu se dnes nachází národopisné muzeum.Dolní část náměstí pak zakončuje ranně gotická Dolejší brána ze 13 stol., pozůstatek zdejšího opevnění. Jižně pod náměstím se nachází Chodský hrad, barokně přestavěný v 18 stol., v kterém se dnes nachází národopisné muzeum. Zajímavá je zde stálá výstava chodské svatby a lidových zvyků zdejšího kraje. Součástí expozic je i vstup  na druhou vyhlídkovou věž, která byla součástí hradu. Dalším muzeem ve městě je Muzeum Jindřicha Jindřicha , zaměřené na osobnost tohoto významného národopisce a skladatele. Ceněná je především zdejší ojedinělá sbírka lidových podmaleb na skle. V objektu rovněž sídlí Galerie bratří Špilarů, která je věnována tvorbě malířů Jaroslava, Karla a Rudolfa Špilarových, kteří jsou svými pracemi a životem spojeni z Chodskem.

 

Ve vilové čtvrti severně od náměstí můžeme navštívit v jednom z rodinných domů Modelovou železniční show. Čeká Vás tu hodinový program z železničním nadšencem, kterému mašinky jezdí i na zahradě. Z náměstí se po zelené turistické značce dostaneme sochařskou stezkou až na vrch Baldov, kde byl nedávno odhalen 6 m. vysoký kalich, vzpomínka na husitské vítězství nad křižáky v r. 1431. Na naučném panelu nalezneme průběh a znázornění bitvy. Z Baldova je nádherný výhled nejen na město, ale i na část Šumavy a Českého lesa. Na opačné straně města se vypíná vrch Veselá hora s poutním kostelem Sv. Vavřince. Zde se v srpnu o Chodských slavnostech konají významné mše, za velké účasti celého Chodska. I odtud spatříme město a Šumavu jako na dlani.

V parném letním dni jistě nepohrdneme přírodním koupalištěm Babylon s atrakcemi. Příjemným překvapením jistě bude, že vstup je zdarma. Letovisko se nachází 6 km od Domažlic a vede k němu cyklostezka, která pak pokračuje až do bavorského městečka Furh im Wald a k Dračímu jezeru, kde je rovněž možnost koupání. Čtyři kilometry od města leží ves Újezd z rodným statkem Jana Sladkého Koziny. Zdejší muzeum se zaměřuje na Chodskou rebelii a na život Chodů. Nad vesnicí na vrchu Hrádek shlíží do kraje socha J. S. Koziny. Posilnit se zde můžeme ve stylové restauraci s výbornou obsluhou v chodských krojích. V širším okruhu města můžeme navštívit hrad a zámek Horšovský Týn, rodný dům J.Š.Baara v Klenčí, rozhlednu na Čerchově, odkud jsou za dobré viditelnosti vidět Alpy, či se podívat na malebná městečka v 15 km vzdáleném Bavorsku.

 

Domažlice

 

Ubytování v Domažlicích nalezneme v několika penzionech či ve výborném hotelu Zlatá včela na náměstí. Ve městě je v restauracích mnoho stravovacích možností, vyzdvihl bych historickou krčmu U meluzíny, kde nás obsluha překvapí staročeskou mluvou a dobovými úbory.

 

 

Jestliže nemáme naplánováno navštívit sousední Bavorsko, můžeme nakoupit v prodejně německého zboží v Žižkově ulici. Zde se prodávají výrobky přímo z Německa. V případě nutnosti je ve městě dostupná veškerá lékařská péče . Proto neváhejte a navštivte zdejší kraj. Třeba o Chodských slavnostech, kdy na několika podiích ve městě, vystupují různé folklorní soubory od nás i ze zahraničí. Chodské písničky, tance, lidová vyprávění a ukázky lidové tvořivosti lákají na slavnosti už mnoho let až 40000 návštěvníků. Přijeďte i vy, nebudete zklamáni.

 

Domažlice, www.radicestujeme.euPoutní kostel Svatého Vavřince nad Domažlicemi

 

Pomník Koziny, www.radicestujeme.euPomník Jana Sladkého Koziny na vrcholu Hrádek

 

 Přehled ubytování v této lokalitě na booking.com

Hotely

Domazlice


 

 

     
  Čtěte také:  
 

Velké vodní plochy na Plzeňsku

 
     

 


Vložil/a: Daniel Česák 08.03.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.