Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hvězdárna Brno

Foto, cs.wikipedia.orgHvězdárnu a planetárium najdete v Brně na Kraví Hoře. Tedy úplně přesně řečeno v parku, který se nalézá na vrchu tohoto jména v části Brno-střed asi kilometr od hradu Špilberk. Hvězdárna funguje coby příspěvková organizace a jejím zřizovatelem je město Brno.

Stavět se začalo roku 1948, nejstarší části byly dokončeny roku 1953 a o rok později už mohla přivítat první návštěvníky. Své činnosti se věnovala pod různými názvy a skoro čtyřicet let nakonec nosila připomínku na Mikuláše Koperníka, v roce 2010 však zastupitelstvo schválilo změnu. Instituce tak jméno polského astronoma vynechala.

Na přelomu let 2010 a 2011 si také zařízení prošlo náročnou modernizací, která z něj udělala špičkové pracoviště svého druhu, patrně vůbec nejlepší u nás. Za funkcionalistickým pojetím stavby stojí brněnský architekt Martin Rudiš. Celkem rekonstrukce stála skoro sto miliónů, náklady financovalo z menší části město, zbytek prostředků šel z evropských fondů.

 

 

Foto, cs.wikipedia.org

Hvězdárna a planetárium Brno [CC BY-SA 3.0 cz (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/cz/deed.en)], via Wikimedia Commons

 

Za cíl si klade především popularizaci a propagaci vědy srozumitelnou a zábavnou formou. Na milovníky astronomie tu čeká třeba digitárium, otevřené čerstvě v roce 2013, které jen těžko hledá konkurenci i napříč Evropou. Doslova vás přenese do vesmíru, sedmnáctka špičkových dataprojektorů vykouzlí dokonalý vizuální zážitek. Na promítací ploše tady uvidíte obraz v ohromujícím rozlišení třinácti miliónů megapixelů. Podle slov samotného ředitele je snad i hezčí než reálný vesmír. Realizace velkolepého projektu přišla na šestapadesát miliónů korun.

 

Kraví hora

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Aktuálně můžete na konci června stihnout třeba DIGIFEST, přesněji součást IPS Fulldome Festival Brno, která je určena pro veřejnost. Již dříve se totiž koná právě odborná odnož celé akce, přehlídka filmů pro planetária od tvůrců z celého světa, tři nejlepší snímky si odnesou ocenění. V programu pro ostatní diváky potom se objeví vítězná trojice i filmy další, přítomni budou zástupci z Německa, ale také třeba z Japonska.

 

 

   
  Čtěte také:
 

Městké části - Brno

 

Kam zajít v Brně?

 

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.