Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Velká jezera a přehrady na Jižní Moravě

Jižní Morava…  teplý a úrodný kraj,  vínečko, slivovice. A jezera a rybníky. Srdcem a perlou Jižní Moravy je chráněná krajinná oblast Pálava.

 

 

 

Jak už sám název napovídá, panuje zde obzvláště teplé počasí. Když se slunce dlouhodobě opírá do plodů zdejších vinic, může se celá zem těšit na lahodný mok z bohaté jihomoravské úrody.

 

 

A jako nejteplejší oblast z celé České republiky láká k rekreačním, poznávacím i dovolenkovým pobytům.

Nejbohatší vyžití nabízí kaskádovité Novomlýnské nádrže na řece Dyji a jejich okolí. Tato tři jezera vznikala v letech 1975 – 1988, a jejich výstavbou se mělo zabránit rozsáhlým záplavám, jimiž byly každoročně postiženy okolní obce.

  • Mušovská nádrž (horní – Nové Mlýny I) – nádrž slouží hlavně k rekreaci, rybaření i sportovnímu rybolovu a vodním sportům. Jezero doplňují ještě dvě laguny – Velká a Malá, u kterých se nachází velký ATC Merkur s bungalovy, chatičkami, ale i s možností přivézt si s sebou stan a ubytovat se na poměrně rozlehlé travnaté ploše. Na Velké laguně – kromě koupání – je k dispozici půjčovna lodiček, vodní vlek, možnost rybaření i windsurfingu. Snadno najdete i přístav, kde můžete nastoupit na výletní loď k projížďce po jezeře. U Malé laguny je naturistická pláž. Hráz jezera je 6,4 metrů vysoká, 2,5 km dlouhá a vede po ní silnice mezi Brnem a Mikulovem. A kdyby se – zcela výjimečně – zkazilo počasí, hned vedle Merkuru se nachází aquapark Aqualand Moravia.
  • Věstonická nádrž (střední – Nové Mlýny II) – výstavba vodního díla měla poměrně neblahý vliv na životní prostředí. Mimo obce Mušova, která byla (až na kostel) zatopena, zanikly i lužní lesy. Proto byly zachovány alespoň jednotlivé ostrůvky, především pro ptačí hnízdiště. A právě na jednom z ostrovů dodnes stojí mušovský kostel svatého Linhardta, který stál za obcí na kopečku. Věstonická nádrž je chráněnou přírodní rezervací.
  • Novomlýnská nádrž (dolní – Nové Mlýny III) – je největším jezerem Moravy. Kromě rekreace je využita jako povodňová ochrana, slouží k zavlažování a k chovu ryb. Na hrázi, která je vysoká 9,5 metru a dlouhá necelé tři kilometry, funguje Malá vodní elektrárna Nové Mlýny.

Všude kolem najdete rozsáhlé vinohrady či broskvové sady. A nad touto vší nádherou se vypínají Pavlovské vrchy s hradní zříceninou Děvičky, naučnou stezkou a vyhlídkou Děvín, odkud je překrásný rozhled po krajině.

Autor: Jaroslava Linková

 

 

   
  Čtěte také:
 

10 NEJVĚTŠÍCH JEZER V ČR

 

Rybaření pod Pavlovskými vrchy

 

Mikulovský okruh

 

Kam zajít v Brně?

   

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.05.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.