Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Invalidovna v pražském Karlíně

InvalidovnaPražská Invalidovna má svůj předobraz ve Francii. Objekt vznikal mezi lety 1731–1737, byl realizován v barokním slohu a našli byste ho konkrétně ve čtvrti Karlín.

 

 

 

Vznik a dějiny historického skvostu

Za to, že mohl být vystavěn, lze vděčit nadaci hraběte Petra Strozziho. Jak už napovídá název, ve své době měl sloužit jako ubytovna pro válečné invalidy. Sám florentský hrabě si ostatně několikrát na vlastní kůži vyzkoušel válečné útrapy.

 

 

Základní půdorysná dispozice je dílem vídeňského architekta Josefa Emanuela Fischera z Erlachu. Vlastní projekt pak Strozzi svěřil slavnému baroknímu architektovi Kiliánu Ignáci Dientzenhofferovi. Součástí rozsáhlé stavby se měly stát kromě vlastních obytných budov také i škola, nemocnice či vězení.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Původně velkorysá výstavba však byla ukončena pro nedostatek financí, idea svébytného vojenského tábora tedy nakonec nedochází naplnění a dnes tak v metropoli najdeme pouhou zhruba devítinu ze zamýšleného konceptu. V průběhu 19. století se pak dočkala hned několika významných stavebních zásahů.

A modernizace a opravy pokračovaly i ve století následujícím. Mimo jiné budova také sloužila jakožto úložiště části sbírek Vojenského muzea. Roku 1941 se sem rovněž stěhovalo technické muzeum a zemské finanční ředitelství.

 

Invalidovna

Invalidovna

Invalidovna

 

Osud Invalidovny v současnosti

Na počátku 21. století se na stavu Invalidovny citelně podepsaly povodně, které hlavní město zasáhly. Utrpěly i archiválie Vojenského historického archivu, který tu sídlil naposledy. Ve zdevastovaném stavu se bohužel významná kulturní památka nalézá dosud. Nyní se nachází v majetku státu, který však do její renovace neplánuje investovat. V plánu proto zůstává prodej, byť již dnes se stala atraktivním cílem pro filmové štáby.

 

 

A také pro řadu obyvatel Prahy. Invalidovnu totiž obklopuje veřejný park jménem Kaizlovy sady, který svůj název získal na počest právníka a univerzitního profesora Josefa Kaizla. Prochází z roku 1901 a za návrhem stojí architekt Julius Krýsa.

 

 
      Mohlo by vás zajímat: 10 zajímavých míst v Praze, která stojí za návštěvu
 

 

Hotely a hostely v okolí

 Přehled ubytování v této lokalitě

Karlín hotely

 

 

   
  Čtěte také:
 

Mapa městské části Karlín

   

 Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.