Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Janáčkovo nábřeží

Zvuk řeky Vltavy můžete slyšet nejen ve stejnojmenné skladbě famózního českého skladatele Bedřicha Smetany, ale i při návštěvě Janáčkova nábřeží, které se nachází na levém břehu této řeky. 

 

Dostanete se na něj z ulice Lidická a začátek tohoto nábřeží se udává v místě, kde se klene nad Vltavou pátý pražský most Palackého, jenž je nejen třetí nejstarší, ale i třetí nejstarší kamenný most v Praze.

 

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org


 

                  Tip na ubytování  

Riverfront Apartment

Cena za noc: 1 890 Kč
   

 

 

Jazz Dock, adresa: Janáčkovo nábř. 150 00, 150 00 Praha 5

 

Kudy tudy po Janáčkově nábřeží?

Jak už bylo řečeno, začátek své procházky po Janáčkově nábřeží můžete začít u Palackého mostu, přes nějž se dostanete na nábřeží Masarykovo na pravém břehu, a kde také plynule přechází Hořejší nábřeží právě v to pojmenované po slavném skladateli.

 

Janáčkovo nábřeží

 

Vedou tudy dvě silnice, jedna se jmenuje přímo Janáčkovo nábřeží a druhá, paradoxně blíže řece, se nazývá Nábřežní. Občas se sice rozejdou, ale poté se opět potkají a nacházejí se v bezprostřední blízkosti vedle sebe.

 

 

Další dominantou na cestě po proudu je Jiráskův most. Ten byl vybudován v letech 1929—1933 a jméno nese po jednom z nejslavnějších českých spisovatelů, Aloisi Jiráskovi, jenž prožil 27 let v domě číslo 1775 na Jiráskově náměstí.

Další zastávku můžete udělat před Petržilkovským ostrovem, jenž je se svými 600 m2 nejmenším ostrovem na Vltavě, nebo před poměrně větším ostrovem Dětským, který vystřídal řadu názvů (Maltézský, Hykyšův, Funkovský, Židovský) a své současné jméno nese od 60. let 20. století. Z druhé strany pak nábřeží ohraničuje most Legií, kam např. pana Jiřího Oulického přestěhoval jeho sluha Saturnin ve stejnojmenném filmu.

 

 

Most Legií

 

 

Historie názvu

Ta není příliš rozsáhlá, nábřeží změnilo název pouze jednou a historici dodnes neví, kdy k tomu přesně došlo, žádné dokazující záznamy v ruce nemají. Co ale znají s jistotou, je původní název severní části nábřeží, jež se od 80. let 19. století jmenovalo Ferdinandovo. Jižní část k němu byla připojena až ve 20. století.

 

 

 

                                             Přehled pražských památek

 

 

 

 

 

 

Čtěte také:

Poloha městské čtvrti Smíchov

Něco málo o pražském Smíchově

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 29.04.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.