Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Něco málo o pražském Smíchově

Pražská čtvrť Smíchov velmi proslavila především stejnojmenná stanice skupiny Nova. Dříve však byla významná kvůli něčemu naprosto diametrálně odlišnému. Těchto 7 km2 obývá přibližně 33 500 lidí a ti, kteří je znají dnes, by Smíchov před takovými 100 lety patrně vůbec nepoznali...

 

 

 

 

Smíchov v proudu času

Historické záznamy dokazující osídlení tohoto místa pochází již ze středověku, přesněji ze 13. století, kdy tu dokonce měl stát palác pro korunovaci Václava II. v roce 1297. Tím ale královská historie tohoto místa nekončí. Roku 1341 zde Jan Lucemburský založil kartuziánský klášter při královském dvoře (asi v oblasti dnešních ulic Kartouzská a Štefánikova až po křižovatku u Anděla).

 

 

Za husitských válek bylo v tomto kraji církevním hodnostářům, kteří zde vlastnili mimo jiné řadu vinic a chmelnic, ouvej. O majetek přišli, i přes nařízení Vladislava Jagellonského, jež mělo za následek vrácení pouze části tohoto území. Smíchov dokonce posloužil (tehdy ještě coby vesnice) jako zástava skrz dluhy Starého Města, jež mělo dodávat oves královské jízdě.

 

 

Ubytování v této lokalitě

   

        Aparthotel Angel   

Cena za noc: 1320 Kč
   

 

Ani třicetiletá válka Smíchovu nepomohla, naopak kolem poloviny 17. století jej tvořil pouze jediný dům. Záchrana přišla v podobě koupě těchto pozemků Schwarzenbergy roku 1684. To už byl počátek výstavby letohrádků, následně viničních usedlostí a rozjela se výstavba manufaktur, které se pro Smíchov staly charakteristickými až do 80. let 20. století.

 

 

Roku 1968 se zde plánovalo vybudování monumentálního pomníku T. G. Masaryka. K tomu ale kvůli vpádu ruských vojsk téhož roku nikdy  nedošlo. Co tu ale k vidění je, je např. vila Bertramka, kde dokonce jednu dobu pobýval W. A. Mozart, letohrádek Kinských či židovská synagoga a hřbitov.

 

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Obchodní centrum Nový Smíchov

 

Kde se vzal název Smíchov?

Teorií je několik, stejně tak slova a jejich kombinace, ze kterých mohl vzniknout:

  1. "smích" - Horymír se údajně smál, když skákal na Šemíkovi z Vyšehradu, čímž si zachránil krk.
  2. Jan Smíchovský - koupil zdejší pozemky, možná je název odvozen od jeho příjmení.
  3. "smí chovat" - tato teorie souvisí s jiným kupcem, a to Eduardem Wejšerou, jenž dostal královské povolení chovat dobytek, ovce a kozy.
  4. "smíchání" - nejpravděpodobnější teorie se odkazuje na dobu Karla IV., kdy došlo k rozdělení pozemků a na území Smíchova vznikla osada, do níž se stěhovali lidé z různých míst a smíchali se tu.

Tak či tak, název Smíchov je historicky doložen od roku 1402 a používá se dodnes.

Autor: M. A.

 

 

 

 

Čtěte také:

Poloha městské čtvrti Smíchov

Ubytování na Smíchově: Hotel General

Království železnic v Praze

Levný pension Easy Journey na Smíchově

U Anděla v Praze 5 to žije, jen málokde byste hledali ...

Levný hotel na Praze 5 u Anděla

Anděl Apartmány

 

 

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 02.05.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.