Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Jánské lázně ve Východních Čechách

Jánské LázněPíše se rok 1006, v českém knížectví vládne kníže Jaromír a v hustých pohraničních hvozdech se potuluje rytíř Jan z Chockova. Družiník pána z Trautenberka při svých potulkách narazil na zvláštní teplý pramen, který přímo vyzařoval sílu a energii čerpanou přímo z hlubin matky Země. Podle svého objevitele je pramen nazývám Janův. Ale protože raný středověk neznal něco tak sofistikovaného, jako wellness a lázeňskou péči, první využití pramenu bylo ryze praktické. V jeho sousedství stál hamr, který zpracovával železnou rudu.

První známky využití léčivé síly termálu pocházejí ze 14. století, kdy místní panství náleželo rodu Silbersteinů. V této době bylo vybudováno první, velmi jednoduché, lázeňské zařízení, které sloužilo pouze potřebám vládce panství a jeho rodiny.

 

 

Zakladatelem regulérního lázeňského střediska se stal kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenberku, nositel řádu Zlatého rouna, pán na Hluboké a Třeboni. Z období vlivu knížete Jana Adolfa pochází i první lékařská zpráva o chodu lázní. Tento dokument je datován do roku 1676.

Samotná stavba lázeňských budov byla zahájena v roce 1675. Ve svých prvopočátcích byly lázně nazývány Svatojánskými Teplicemi.

V roce 1876 se Janské lázně definitivně oddělily od Svobody nad Úpou a staly se samostatným územním celkem. V roce 1920 převzala lázeňský komplex akciová společnost a začal jejich největší rozvoj.

 

Jánské Lázně

Jánské Lázně

 

Své světové renomé získaly Janské lázně v první polovině 20. století hlavně díky péči o nemocné potýkající se s následky obrny. Ať už dospělí, nebo děti, jezdili do hor a odborníci jim ulevovali a snažili se o co největší zmírnění důsledků kruté nemoci. Vzorem pro balneoterapii v tomto oboru se staly lázně Warm Springs v americké Virginii. Ve kterých se mimo jiné léčil i budoucí prezident USA Franklin Delano Roosewelt. V rámci amerického plánu obnovy Evropy poničené 2. světovou válkou měl být vybudován nový, moderní lázeňský komplex. Po změně politického systému v roce 1948 však nakonec k tomuto kroku nedošlo.

 

     
    Mohlo by vás zajímat: Přehled českých a moravských lázeňských zařízení
     

 

Lázeňská péče pokračovala v nastaveném světově proslulém trendu odborné péče o postižené děti a dospělé. Dětská obrna byla v České republice vymýcena se zavedením povinného očkování v roce 1960. K péči o pacienty po obrně se přidala pooperační balneoterapie u pacientů po akutních operacích pohybového aparátu. Exktruze meziobratlových plotének, následky úrazů, endoprotézy – to je pouze reprezentativní vzorek případů, ve kterých bývá indikována lázeňské péče v Janských lázních.

 

Jánské Lázně

Jánské Lázně

Jánské Lázně

 

Nejen pacienti po nemocích nebo operacích vyhledávají toto malebné lázeňské středisko. V zimních měsících jsou hojně využívány sjezdové tratě a lanovky skiresortu Černá Hora – Pec, kde je možné se do sytosti vyřádit jak na sjezdovkách, tak i na běžeckých tratích.

A letní příroda Krkonoš ani v nejmenším za tou zimní nezaostává. Vyznavači horské turistiky, milovníci relaxu, wellnes, ale i cyklisté nebo stoupenci toulek na koloběžkách. Na ty všechny čekají Jánské lázně s krásnou přírodou, příjemným ubytováním a příjemným personálem. Je to zkrátka místo, kde lidé mohou zahodit starosti a čerpat energii v míře přímo neomezené.

 

 Ubytování v této lokalitě přes booking.com

Mapa

Ubytování

Tip na hotel: Relax u Kolonády Cena na noc pro dva - 631 Kč

 

Autor: Martina Šlejtrová

 


Vložil/a: Daniel Česák 16.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!