Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Jánské lázně ve východních Čechách

Jánské LázněPíše se rok 1006, v českém knížectví vládne kníže Jaromír a v hustých pohraničních hvozdech se potuluje rytíř Jan z Chockova. Družiník pána z Trautenberka při svých potulkách narazil na zvláštní teplý pramen, který přímo vyzařoval sílu a energii čerpanou přímo z hlubin matky Země. Podle svého objevitele je pramen nazývám Janův. Ale protože raný středověk neznal něco tak sofistikovaného, jako wellness a lázeňskou péči, první využití pramenu bylo ryze praktické. V jeho sousedství stál hamr, který zpracovával železnou rudu.

První známky využití léčivé síly termálu pocházejí ze 14. století, kdy místní panství náleželo rodu Silbersteinů. V této době bylo vybudováno první, velmi jednoduché, lázeňské zařízení, které sloužilo pouze potřebám vládce panství a jeho rodiny.

 

 

Zakladatelem regulérního lázeňského střediska se stal kníže Jan Adolf I. ze Schwarzenberku, nositel řádu Zlatého rouna, pán na Hluboké a Třeboni. Z období vlivu knížete Jana Adolfa pochází i první lékařská zpráva o chodu lázní. Tento dokument je datován do roku 1676.

Samotná stavba lázeňských budov byla zahájena v roce 1675. Ve svých prvopočátcích byly lázně nazývány Svatojánskými Teplicemi.

V roce 1876 se Janské lázně definitivně oddělily od Svobody nad Úpou a staly se samostatným územním celkem. V roce 1920 převzala lázeňský komplex akciová společnost a začal jejich největší rozvoj.

 

Jánské Lázně

Jánské Lázně

 

Své světové renomé získaly Janské lázně v první polovině 20. století hlavně díky péči o nemocné potýkající se s následky obrny. Ať už dospělí, nebo děti, jezdili do hor a odborníci jim ulevovali a snažili se o co největší zmírnění důsledků kruté nemoci. Vzorem pro balneoterapii v tomto oboru se staly lázně Warm Springs v americké Virginii. Ve kterých se mimo jiné léčil i budoucí prezident USA Franklin Delano Roosewelt. V rámci amerického plánu obnovy Evropy poničené 2. světovou válkou měl být vybudován nový, moderní lázeňský komplex. Po změně politického systému v roce 1948 však nakonec k tomuto kroku nedošlo.

 

     
    Mohlo by vás zajímat: Přehled českých a moravských lázeňských zařízení
     

 

Lázeňská péče pokračovala v nastaveném světově proslulém trendu odborné péče o postižené děti a dospělé. Dětská obrna byla v České republice vymýcena se zavedením povinného očkování v roce 1960. K péči o pacienty po obrně se přidala pooperační balneoterapie u pacientů po akutních operacích pohybového aparátu. Exktruze meziobratlových plotének, následky úrazů, endoprotézy – to je pouze reprezentativní vzorek případů, ve kterých bývá indikována lázeňské péče v Janských lázních.

 

Jánské Lázně

Jánské Lázně

Jánské Lázně

 

Nejen pacienti po nemocích nebo operacích vyhledávají toto malebné lázeňské středisko. V zimních měsících jsou hojně využívány sjezdové tratě a lanovky skiresortu Černá Hora – Pec, kde je možné se do sytosti vyřádit jak na sjezdovkách, tak i na běžeckých tratích.

A letní příroda Krkonoš ani v nejmenším za tou zimní nezaostává. Vyznavači horské turistiky, milovníci relaxu, wellnes, ale i cyklisté nebo stoupenci toulek na koloběžkách. Na ty všechny čekají Jánské lázně s krásnou přírodou, příjemným ubytováním a příjemným personálem. Je to zkrátka místo, kde lidé mohou zahodit starosti a čerpat energii v míře přímo neomezené.

 

 Ubytování v této lokalitě přes booking.com

Mapa

Ubytování

Tip na hotel: Relax u Kolonády Cena na noc pro dva - 631 Kč

 

Autor: Martina Šlejtrová

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kam na výlet ve východních Čechách?

   

 


Vložil/a: Daniel Česák 16.02.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.