Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Kam na výlet ve východních Čechách?

cs.wikipedia.orgCyklovýlety, poznávání památek, pěší túry v horách, historická města – to všechno a mnohem více najdete ve východních Čechách. Na své si přijdou milovníci přírody, výletů na kolech i toulek v přírodě. Nadšenci do historie mohou obdivovat hrady, zámky a historické památky, zatímco sportovci můžou vyrazit sjíždět řeku, lézt po skalách nebo se toulat po kopcích.

 

 

Dobruška

Město Dobruška bývá označováno jako brána do Orlických hor. Dominantou města je renesanční radnice z 16. století. Zdoláte-li 124 schodů na ochoz, naskytne se vám při jasném počasí nádherný výhled na Orlické hory a Podorlicko. V mezipatře je nainstalovaná stálá expozice o středověkém hrdelním právu v Dobrušce. Jméno města je spojeno s celou řadou slavných a zvučných jmen. Narodil se zde například národní buditel František Vladislav Hek, kterého proslavil především román Aloise Jiráska „F. L. Věk“. Přímo na Náměstí F. L. Věka stojí dům, kde měl František svůj obchod se smíšeným zbožím.

cs.wikipedia.orgKousek od náměstí v Novoměstské ulici stojí Hekův rodný domek, který přináší expozici nejen o jeho životě a tvorbě, ale také o životě obyčejných lidí v 19. století. Památka je přístupná od května do září denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. V dubnu a říjnu můžete rodný domek navštívit pouze o víkendech.

Mládí strávil v Dobrušce světově proslulý malíř František Kupka.  Ve věži renesanční radnice je k vidění stálá výstava nazvaná Mládí Františka Kupky, která vystavuje originály malířových prvotin. Z náměstí si můžete dělat procházku na židovský hřbitov a cestou se zastavit ve Vlastivědném muzeu na Šubertově náměstí, které se věnuje historii města a regionu. Hned vedle muzea stojí rekonstruovaná budova bývalé židovské synagogy.

 

 

Potštejn

Máte raději zámky nebo hrady? V malém městě Potštejn nedaleko Vamberka najdete obojí.  Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století rodem Drslaviců. Je spojen s příběhem o pokladu, který proslavil svou povídkou výše zmiňovaný spisovatel Alois Jirásek. V areálu zříceniny stojí mimo jiné kaple sv. Jana Nepomuckého, expozice o historii místa a Boží hrob, poslední zastavení křížové cesty. Zámek Potštejn se nachází cca 1,3 km od hradu. Nechal jej postavit Jan Ludvík Harbuval Chamaré roku 1749. Kromě klasických zámeckých prohlídek nabízí také zábavné prohlídky v dobových kostýmech, noční prohlídky, zámecký park či „Bubákov“ a „Pohádkov“. Za návštěvu určitě stojí i zámecká cukrárna. Zámek organizuje také zábavné programy pro školy.

 

Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály v severovýchodních Čechách nesou už od roku 1933 označení národní přírodní rezervace. Představují jedno z největších skalních měst ve střední Evropě. Adršpašské skály jsou od Teplických odděleny 7 kilometrů dlouhou Vlčí roklí. Obdivovat můžete bezmála 100 metrů vysoké skalní věže, jezírka, skalní útvary i vodopády. Skály nabízí relaxaci a odpočinek při procházkách, ale také sportovní vyžití, neboť jsou oblíbenou destinací pro lezce. Skalní lezení zde má dalekosáhlou tradici a nadšence s lanem tu potkáte téměř za jakéhokoli počasí.  Adršpašsko-teplické skály jsou otevřené celoročně, počítejte ale se vstupním poplatkem.

 

cs.wikipedia.org

 

   
  Čtěte také: 

Kde leží Pískovna Adršpach?

   

 

Ratibořice a Babiččino údolí

Oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací východních Čech je Babiččino údolí a zámek Ratibořice. Není se čemu divit, místo i jeho okolí proslavila Božena Němcová ve své „Babiččce“. Již od roku 1972 je Babiččino údolí vyhlášeno významnou přírodní rezervací. Při procházce údolím uvidíte mimo jiné romantické Staré Bělidlo, sousoší „Babička s dětmi“ od akademického sochaře Otto Gutfreunda, Ludrův mlýn, zámecký park, Viktorčin splav a mnoho dalšího. Zámek Ratibořice byl postaven v roce 1708 na pokyn majitele náchodského panství Vavřince Piccolimini. V 18. a 19. století zde probíhaly další přestavby, významné změny provedla především vévodkyně Kateřina Zaháňská, která zámek zdědila po svém otci  Petru Kurónském. Při prohlídce můžete zvolit buď kratší třicetiminutový okruh nebo padesátiminutovou prohlídku, která vám představí všechny zámecké interiéry. Pokud máte rádi cyklistiku, okolní kraj přímo vybízí k výletům na kole.

 

cs.wikipedia.org

 

Podorlický skanzen Krňovice

Podorlický skanzen Krňovice nedaleko Třebechovic pod Orebem přináší ukázky lidové architektury Královéhradecka. Projekt realizuje neziskové organizace a soukromá firma a představuje jediné muzeum tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Při prohlídce uvidíte exteriér i interiér lidových staveb. Dále je k vidění například zemědělská technika, starý mlýn, kovárna, expozice mletí a uchování obilí či funkční žentour. Zajímavostí je, že určité dobové exponáty je dovoleno osahat a vyzkoušet, což ocení především děti. Během roku pořádá skanzen zajímavé aktivity  a tematické akce pro děti i dospělé.

Autor: Simona P.

 

 

 

 

 

 

   
  Mohlo by vás zajímat:
 

Jánské lázně ve východních Čechách

 

Pevnost Josefov

   

 



Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.