Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Javorníky

Javorníky jsou pohořím, které se nachází na rozhraní Moravy a  Slovenska. Se 1071 metry nadmořské výšky je jejich nejvyšší horkou Veľký Javorník nacházející se na slovenské straně. Na české straně je to pak Malý Javorník, který měří 1019 metrů.

 

 

 

 

Co ukrývají Javorníky

Přírodu Javorníků chrání napříč oběma státy CHKO – Beskydy a Kysuce. Pohoří je hustě zalesněné, typickým porostem jsou hlavně lesy smrkové. Tyto monokultury se střídají i s loukami a pastvinami. Zejména v severovýchodní části také vyvěrají četné minerální prameny.

Za zmínku stojí nejen flóra. Za patrně nejvzácnějšího představitele zdejší fauny můžeme považovat tetřeva hlušce, setkat se lze stejně tak se šelmami jako medvěd hnědý.

Charakteristické jsou pro tyto hory též samoty rozeseté až v nejvyšších polohách. Svébytnou valašskou architekturou je tento kraj ostatně proslulý. Za pozornost stojí i stavby církevní, na mnoha místech můžete spatřit četné kříže a kapličky postavené rukou těch, kteří v drsné krajině v dobách minulých nalezli svůj domov. Tyto stavby upomínají na události veselé i méně optimistické, vznikly třeba coby projev díků za odvrácené neštěstí. Původních obyvatel však v horách rychle ubývá a řada objektů je přeměna na rekreační.

 

    Mapa - openstreetmap.org

 

Horský ráj pro turisty

Nelze se tomu divit, jedná se totiž i o vyhledávanou turistickou lokalitu. Vede zde mnoho značených turistických tras, ať již určených pro pěší nebo pro vyznavače cyklistiky. Absolvovat místní hřebenovou trasu můžete dokonce i v zimě na běžkách. Asi neznámějším úsekem je trasa mezi rekreačními středisky Kasárna a Kohútka na česko-slovenské hranici. Dalšími známými areály jsou třeba Čertov nebo Obří sud.

Oblast je protkána rovněž naučnými stezkami. Jednou z nich je například ta, která se jmenuje Javorníky. Vede kolem hranice se Slovenskem, mezi obcí Střelnou a vrcholem Hrčovec, měří asi 25 km a je rázu především přírodovědného. Nenáročná trasa se dá absolvovat i pěšky.

 

Přehled ubytování - horské chaty

Autor: Holanová D.

 

 

Mohlo by vás zajímat:

Přehled - České hory

Přehled lyžařských zájezdů

Největší jezera v ČR

 

 

 

logo

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 07.09.2017


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.