Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Klementinum

KlementinumV šestnáctém století dal tuto stavbu vybudovat tehdejší český král Ferdinand I. Habsburský a sloužit měla coby jezuitská kolej. O její vznik se zasadilo mnoho významných architektů, návrh pochází z dílny Carla Luraga, později se na ní podílel jeho synovec Francesco spolu s jinou významnou postavou českého umění té doby - Giovannim Domenicem Orsim.

Především byl barokní skvost využit coby úložiště knih z Karlových kolejí a svou funkci potvrdil po založení Národní knihovny roku 1781. Ta má v jeho zdech sídlo dodnes, ač se hodně mluvilo o nové kontroverzní budově na pražské Letné navržené Janem Kaplickým, které se nelichotivě přezdívalo chobotnice.

 

 

Klementinum

 

Klementinum se stalo centrem vzdělanosti i z jiného důvodu: Vznikla tu také hvězdárna, v Astronomické věži, která vyrostla na místě té původní nedochované. Meteorologická měření se tady pravidelně provádějí už od roku 1752, což je vůbec nejdéle v republice i ve střední Evropě. Na tom, že se začala i zaznamenávat, má největší zásluhu Josef Stepling, který se navíc podílel i na přestavbě samotné věže.

 

  Kde se nachází? mapa, A co hrají? program

 

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

 

 

Poloha Klementina, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Přehled ubytování v Praze na booking.com

Praha

 

 

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Cestovní pojištění

Při každé povedené dovolené je cestovní pojištění Vaší neviditelnou oporou.


Zřiďte si cestovní pojištění online. Pojišťovna ERGO má pro vás exkluzivní nabídku!