Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Klementinum

KlementinumV šestnáctém století dal tuto stavbu vybudovat tehdejší český král Ferdinand I. Habsburský a sloužit měla coby jezuitská kolej. O její vznik se zasadilo mnoho významných architektů, návrh pochází z dílny Carla Luraga, později se na ní podílel jeho synovec Francesco spolu s jinou významnou postavou českého umění té doby - Giovannim Domenicem Orsim.

Především byl barokní skvost využit coby úložiště knih z Karlových kolejí a svou funkci potvrdil po založení Národní knihovny roku 1781. Ta má v jeho zdech sídlo dodnes, ač se hodně mluvilo o nové kontroverzní budově na pražské Letné navržené Janem Kaplickým, které se nelichotivě přezdívalo chobotnice.

 

 

Klementinum

 

Klementinum se stalo centrem vzdělanosti i z jiného důvodu: Vznikla tu také hvězdárna, v Astronomické věži, která vyrostla na místě té původní nedochované. Meteorologická měření se tady pravidelně provádějí už od roku 1752, což je vůbec nejdéle v republice i ve střední Evropě. Na tom, že se začala i zaznamenávat, má největší zásluhu Josef Stepling, který se navíc podílel i na přestavbě samotné věže.

 

  Kde se nachází? mapa, A co hrají? program

 

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

Klementinum

 

 

Poloha Klementina, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

Přehled ubytování v Praze na booking.com

Praha

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 

Hranice Prahy

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 19.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.