Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

Popovídat si o Pražském hradu by bylo jistě téma nadmíru zajímavé, ale tentokrát se omezíme jen na krátkou zmínku o něm; necháme si ho totiž na jindy, neboť Pražský hrad si zaslouží samostatný článek.

 

 

 

 

Ale několik těchto dalších feudálních staveb si představíme, protože dokud se neotevřou koupaliště a plovárny, a pokud se zcela neuvolní opatření stanovená proti koronaviru, budou asi návštěvy těchto historických památek asi nejčastější aktivitou jak Pražanů, tak návštěvníků metropole.

 

Zámek v Dolních Počernicích

 

V Praze je spousta hradů, zámků a tvrzí, ale vás budou nejspíš zajímat ty, které se dají navštívit, a které mohou zaujmout svou historií, dobovým zařízením a uměleckými sbírkami. Poznámka: Část zámků již neslouží veřejnosti, například zámek v Komořanech – je chráněn jako památka České republiky a po desítky let v něm sídlí Český hydrometeorologický ústav.

Kromě Pražského hradu je nejvíc známý a navštěvovaný Vyšehrad. Rozkládá se na pravém břehu Vltavy, na vysoké a strmé skále. Jde o historické hradiště, hrad a panovnické sídlo, a zároveň pevnost. Celý areál je zapsán jako národní kulturní památka. Na vyšehradském hřbitově, se známou hrobkou Slavín, odpočívají významné a slavné české osobnosti. Kromě samotných vyšehradských historických a kulturně uměleckých památek (baziliky, rotundy, kostel, kaple, pevnostní brány) a zahrad a parků, je odtud jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Na prohlídku Vyšehradu vám zřejmě nebude stačit ani celý den a budete se sem rádi vracet.

Bývalé hrady stály na Malé Straně – Biskupský dvůr, po němž se zachovala pouze gotická věž; dále na Děvíně, Zderaze, anebo v Kunratickém lese – zřícenina Nového hradu. I tato místa stojí – jako turistická výprava – za bližší prozkoumání. Anebo bývalé tvrze Chodov a Kunratice.

Z pražských zámků a zámečků si můžeme jmenovat Trojský, Libeňský a Zbraslavský a Kolodějský zámek, Letohrádek královny Anny, Letohrádek Hvězda, Letohrádek Kinských.

 

Trojský zámek

 

A jaké možnosti jsou v okolí Prahy?

  • Zámek Dobříš – ve stylu francouzského rokoka, s dobovými interiéry, francouzskou zahradou a parkem; vzdálenost 40 km od Prahy
  • Renesanční zámek Dolní Břežany - 20 minut autem z centra; tipy na výlet v oblasti
  • Hrad Karlštejn – směr Beroun; výlet můžete spojit s pobytem na jezerech Velká Amerika a Mexiko u Mořiny
  • Zámek Berchtold – u Velkých Popovic, včetně tipů na výlet; 30 minut jízdy z Prahy po D1
  • Zámek Konopiště – u Benešova
  • Barokní zámek Jemniště – 8 km od Benešova; tipy na výlet v okolí
  • Hrad Hazmburk s Bílou vyhlídkovou věží – v Českém středohoří
Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

 

         
    Čtěte také:    
   

Na výlet výlet z Prahy 6: Středověký hrad Křivoklát

   
   

Levý Hradec - dávné sídlo přemyslovských knížat

   
   

Kam na jednodenní výlet kousek od Prahy? Vydejte se ke Krňanskému vodopádu

   
   

Objevte pražské grilování na veřejných místech

   
   

Vršovický zámek - informace, fotky

   
   

Letenský zámeček - fotky, informace

   
   

Hranice Prahy

   
         

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.04.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Rádi cestujete do Chorvatska? A pro letošek ještě žádnou dovolenou nemáte vybranou, zkuste se podívat na aktuální last minute dovolenou v Chorvatsku a vyberte si dovolenou podle svého gusta.


Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování.