Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

Popovídat si o Pražském hradu by bylo jistě téma nadmíru zajímavé, ale tentokrát se omezíme jen na krátkou zmínku o něm; necháme si ho totiž na jindy, neboť Pražský hrad si zaslouží samostatný článek.

 

 

 

 

Ale několik těchto dalších feudálních staveb si představíme, protože dokud se neotevřou koupaliště a plovárny, a pokud se zcela neuvolní opatření stanovená proti koronaviru, budou asi návštěvy těchto historických památek asi nejčastější aktivitou jak Pražanů, tak návštěvníků metropole.

 

Zámek v Dolních Počernicích

 

V Praze je spousta hradů, zámků a tvrzí, ale vás budou nejspíš zajímat ty, které se dají navštívit, a které mohou zaujmout svou historií, dobovým zařízením a uměleckými sbírkami. Poznámka: Část zámků již neslouží veřejnosti, například zámek v Komořanech – je chráněn jako památka České republiky a po desítky let v něm sídlí Český hydrometeorologický ústav.

Kromě Pražského hradu je nejvíc známý a navštěvovaný Vyšehrad. Rozkládá se na pravém břehu Vltavy, na vysoké a strmé skále. Jde o historické hradiště, hrad a panovnické sídlo, a zároveň pevnost. Celý areál je zapsán jako národní kulturní památka. Na vyšehradském hřbitově, se známou hrobkou Slavín, odpočívají významné a slavné české osobnosti. Kromě samotných vyšehradských historických a kulturně uměleckých památek (baziliky, rotundy, kostel, kaple, pevnostní brány) a zahrad a parků, je odtud jeden z nejkrásnějších pohledů na hlavní město. Na prohlídku Vyšehradu vám zřejmě nebude stačit ani celý den a budete se sem rádi vracet.

Bývalé hrady stály na Malé Straně – Biskupský dvůr, po němž se zachovala pouze gotická věž; dále na Děvíně, Zderaze, anebo v Kunratickém lese – zřícenina Nového hradu. I tato místa stojí – jako turistická výprava – za bližší prozkoumání. Anebo bývalé tvrze Chodov a Kunratice.

Z pražských zámků a zámečků si můžeme jmenovat Trojský, Libeňský a Zbraslavský a Kolodějský zámek, Letohrádek královny Anny, Letohrádek Hvězda, Letohrádek Kinských.

 

Trojský zámek

 

A jaké možnosti jsou v okolí Prahy?

  • Zámek Dobříš – ve stylu francouzského rokoka, s dobovými interiéry, francouzskou zahradou a parkem; vzdálenost 40 km od Prahy
  • Renesanční zámek Dolní Břežany - 20 minut autem z centra; tipy na výlet v oblasti
  • Hrad Karlštejn – směr Beroun; výlet můžete spojit s pobytem na jezerech Velká Amerika a Mexiko u Mořiny
  • Zámek Berchtold – u Velkých Popovic, včetně tipů na výlet; 30 minut jízdy z Prahy po D1
  • Zámek Konopiště – u Benešova
  • Barokní zámek Jemniště – 8 km od Benešova; tipy na výlet v okolí
  • Hrad Hazmburk s Bílou vyhlídkovou věží – v Českém středohoří
Autor: Jaroslava Linková

 

 

 

 

 

         
    Čtěte také:    
   

Na výlet výlet z Prahy 6: Středověký hrad Křivoklát

   
   

Levý Hradec - dávné sídlo přemyslovských knížat

   
   

Návštěva pražského Vyšehradu plného české historie vás ...

   
   

Kam na jednodenní výlet kousek od Prahy? Vydejte se ke Krňanskému vodopádu

   
   

Objevte pražské grilování na veřejných místech

   
   

Vršovický zámek - informace, fotky

   
   

Letenský zámeček - fotky, informace

   
   

Pražský hrad - informace, fotky

   
   

Hranice Prahy

   
         

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 26.04.2020


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.