Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Všechno, co byste měli vědět o městě Kroměříž

Foto, cs.wikipedia.orgKroměříž je okresním městem ve Zlínském kraji a leží na řece Moravě. 

Aktuálně tady žije necelých 30 000 obyvatel a jeho rozloha činí zhruba 51 kilometrů čtverečních.

Historie města

Kroměříž má i poměrně zajímavou historii, jelikož první zpráva o osídlení dané oblasti pochází již z roku 1110.

 

 

 

 

Město jako takové bylo založeno až později, konkrétně potom v roce 1260. Během své historie zažila lokalita i několik pohrom, a to jak v souvislosti se dvěma nájezdy švédských vojsk, tak v souvislosti s morovou epidemií. Negativně na město vzpomínají i místní Židé, jejichž tragický osud zpečetila třicetiletá válka.

 

Foto, en.wikipedia.org

Pernak By Pernak (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons


Místní památky rozhodně nadchnou

Je mnoho míst, která Kroměříž může nabídnout turistům, kteří touží po poznání. Mezi ty nejzajímavější rozhodně patří Arcibiskupský zámek a přilehlá Květná a Podzámecká zahrada. Tato unikátní místa jsou od roku 1998 zapsána i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Jsou také místa, pro která byla Kroměříž vyhlášena v roce 1997 nejkrásnějším historickým městem České republiky.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Květná zahrada, By BrckoGOS (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons


Nejedná se však o jediné významné pamětihodnosti. Za unikátní můžeme označit i místní Velké náměstí s architektonicky zajímavými domy s podloubí. Na tomto místě zaujme také kašna. Z dalšího výčtu památek nesmíme opomenout místa, jako je Farní úřad u svatého Mořice, nebo Židovská radnice či Mlýnská brána.

 

 

Centrum vzdělání i kultury

Kroměříž je též významným centrem vzdělanosti. Kromě mateřských a základních škol leží na jeho území i tři gymnázia, stejný počet Vyšších odborných škol, dvě konzervatoře a také několik významnějších středních škol.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Arcibiskupské gymnázium, By BrckoGOS (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons


V oblasti kultury zaujme pravidelnými akcemi, kam se řadí například mezinárodní festival vojenských dechových hudeb, stejně jako mezinárodní festival duchovní hudby FORFEST.

Kde leží toto moravské město? Mapa

 

  Přehled ubytování v této lokalitě

Kroměříž

Kroměříž

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 15.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.