Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Lázně Bludov

Foto, cs.wikipedia.orgObec Bludov najdete na úpatí Jeseníků v okrese Šumperk. Její počátky patrně můžeme datovat na přelom dvanáctého a třináctého století. Název získala podle Bluda z Bludova, předka Žerotínů, což také byl markraběcí úředník a ten, komu lze údajně přisoudit vznik Bludova.

 

 

 

 

 

Některý z Bludových potomků, o němž přesnějších zpráv nemáme, pak založil zdejší hrad, ze kterého se však dochovaly již jen zbytky.

Neblahý osud jej stihl pravděpodobně za uherských válek přičiněním Matyáše Korvína, tehdejšího krále uherského, po smrti Jiřího z Poděbrad také českého. Jeho nástupcem se pak stal Vladislav Jagellonský.

 

Mapa

Mapa: zdroj - openstreetmap.org

 

Jinou významnou památkou je zámek, postavený na místě původní tvrze pocházející patrně ze šestnáctého století. Ta se po bitvě na Bílé Hoře dostala do majetku Lichtenštejnů. A právě oni ji nechali přebudovat do podoby stávajícího renesančního zámku, který později získal ještě úpravu barokní. Spolehlivé doklady o tom neexistují, ale patrně tou dobou též vznikl zámecký park. V osmnáctém století přešla stavba do vlastnictví Žerotínů, kteří jsou majiteli skvostu dosud.

 

Foto, cs.wikipedia.org

Foto, By Sumperak (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

Současná obec má asi tři tisíce obyvatel.

Návštěvníkům dnes nabízí především lázeňskou péči, která tu má svou tradici od roku 1921 a je spojena s osobou Zdeňka Pospíšila, místního rodáka, který po první světové válce odkoupil tyto pozemky a zjistil, že se na nich nedaří vegetaci. Pátrání ho dovedlo k příčině. Je jí dnes hojně využívaný léčivý pramen se silně alkalickou termální vodou. Ostatně, blahodárný vliv zdejších teplých pramenů znali již Žerotínové, kteří je uplatňovali hlavně pro koupele. Ti už ale současně také jedny lázně vlastnili na panství Velké Losiny, a proto si ty bludovské na svůj vznik musely počkat.

 

 

Léčí se tu hlavně nemoci pohybového aparátu, choroby cest dýchacích nebo i obezita, a to jak ta dětská, tak i dospělá. A v nabídce jsou aktuálně též relaxační a wellness pobyty.

 

Web: www.lazne-bludov.cz

 

 

Lázně Bludov na mapě

                        Mohlo by vás zajímat: Přehled lázní v ČR
 

 

Nabídka ubytování v Šumperku přes booking.com

Šumperk

Tip na ubytování (Bludov): Penzion Restaurace u Kláry Cena na noc pro dva - 845 Kč

 

 

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 05.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.