Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Luhačovice: moravská perla lázeňství

en.wikipedia.orgLuhačovice bývají nazývané vzdálenou sestrou karlovarského lázeňského trojúhelníku. Se svou architekturou, prameny a nabízenými léčebnými procedurami jsou čtvrtými největšími lázněmi v  České republice.

Ač svou nadmořskou výškou neleží nikterak vysoko, je v nich patrný horský charakter, za který vděčí Bílým Karpatům. Jejich historie sahá až do středověku, významně se o rozvoj lázeňství přičinil rod Serényiů, roku 1860 byl tzv. hlavní pramen přejmenován na Vincentku.

Na počátku dvacátého století se vypravovali do Luhačovic návštěvníci i ze vzdálenějších koutů císařství. Zavedli sem  železniční trať z Prahy, Brna a Olomouce.

 

cs.wikipedia.org

cs.wikipedia.org

 

Pramenů Luhačovice čítají šestnáct a jsou určeny k různým účelům. Pitná kúra se doporučuje aplikovat ráno a v pozdních odpoledních hodinách, prameny se pijí pomalu z tradičních pohárků a vhodná je i pomalá procházka. Aplikují se na léčbu dýchacích cest, cukrovky a zažívacího ústrojí. Využívají se prameny: Vincentka, Aloiska a Ottovka.

Další oblíbenou procedurou jsou inhalace, které slouží k léčbě dýchacího ústrojí, působí protizánětlivě a zkapalňují hlen. Do třetice se velké oblibě těší léčebné koupele, které napomáhají oběhovému systému a jsou skvělým prostředkem k regeneraci celého organismu.

 

cs.wikipedia.org

 

Dušan Jurkovič je jméno, se kterým jsou zdejší lázně nesporně spjaty. Ačkoliv jeho architektonický zásah do Luhačovic na počátku 20. století trval pouhé tři roky, je prací, kterou obdivujeme dodnes. Prvky, které spojují tradiční karpatskou architekturu, secesi i anglický styl Arts and Crafts, jsou s citem zakomponovány do krajiny a nenarušují tak její ráz. Ve svém luhačovickém díle zhmotnil tak myšlenku „lázní slovanských duchem i tvarem“.

Toto léčebné zařízení se stalo oblíbeným místem i pro významného skladatele Leoše Janáčka, který zde hledal útočiště před těžkostmi života (smrt obou dětí, nešťastné manželství), léčil si své zdravotní neduhy a především se pro něj staly inspirací pro jeho tvorbu.

 

Mapa

Zdroj mapy: openstreetmap.org

 

Dnešního návštěvníka lákají lázně s otevřenou náručí. Nabízejí přírodní léčivé zdroje, malebnou architekturu, wellness pobyty a zajímavé kulturní a sportovní programy, přírodu. Vaši návštěvu můžete spojit s gastronomickými zážitky. Promenáda, tradiční lázeňské oplatky a typické pohárky, to jsou Luhačovice: moravská perla lázeňství.

 

Nevíte kam vyrazit na léčebnou kůru? Vyberze si ze seznamu českých lázní.

 

Výběr ubytování na booking.com

Luhačovice

 

 

   
  Čtěte také:
 

Seznam českých lázní

 

Seznam lázní na Slovensku

 

Maďarsko - evropská země termálních lázní

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 25.09.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.