Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce městem Mnichovo Hradiště

Foto, cs.wikipedia.org Město leží v okrese Mladá Boleslav a  v minulosti bylo známé pod názvem Hradiště nad Jizerou. Aktuálně žije na jeho území necelých 8 500 obyvatel. Rozloha města překračuje 34 kilometrů čtverečních.

I přes jeho zdánlivě malou velikost dokáže nabídnout několik zajímavostí, díky čemuž je i velkým lákadlem pro turisty.

 

 

Mnichovo Hradiště se nachází zhruba 14 kilometrů od Mladé Boleslavi, což je jistotou i velmi dobré dopravní obslužnosti. Nedaleká silnice R10,  železniční trať 070 či významné autobusové linky zde stavící od roku 2011 jsou jistotou, že lze město navštívit několika způsoby, což výrazně usnadňuje plány jak příznivcům zajímavého poznání, tak i místním, kteří cestují třeba za prací.

 

 

 

Historie  Mnichova Hradiště

Mnichovo HradištěPrvní písemná zmínka o Mnichově Hradišti pochází již z roku 1279. A to v souvislosti s tím, že právě sem byl realizován útěk královny Kunhuty.

Reálná historie je zcela jistě o něco starší, jelikož danou oblast už několik desetiletí předtím obývali mniši z cisterciáckého kláštera. Těm Mnichovo Hradiště patřilo až do roku 1420, kdy byl klášter vypálen, a města se zmocnili husité.

Po změně mnoha majitelů se v roce 1579 stal jeho držitelem rod Budovců z Budova, kteří se zasloužili o vybudování místního zámku. Ten dnes patří mezi významné místní pamětihodnosti.


Zajímavá místa a památky

Tou hlavní, kterou město nabídne, je již zmíněný zámek, který dnes patří mezi dominantu města. I když byl vystavěn v renesančním stylu, později se dočkal barokní přestavby. Tou se může pyšnit i děkanský kostel sv. Jakuba Staršího, který patří mezi další významné památky. K církevním stavbám patří také kostel Tří Králů, nebo kaple svaté Anny.

Z dalších významných míst nesmíme opomenout třeba budovu místní radnice, nebo nedaleký hrad Valečov, či zříceninu označovanou jako Drábské světničky.

 

Foto, en.wikipedia.org

Zámek, By Aneta Bartáková (fotografie) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons


Přehled ubytování v této lokalitě

Mnichovo Hradiště - hotely

 


*Autor úvodní fotky: By User:ŠJů (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

 

 

     
  Čtěte také:  
 

Je libo koupání na dosah přírody? Přehled největších vodních ploch okolo Prahy

 
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

 
     


Vložil/a: Daniel Česák 15.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.