Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Museum Kampa

MuseumMuzeum hledejme, jak už název napovídá, na pražské Kampě, konkrétně v prostorách někdejších Sovových mlýnů, které dostaly jméno po Václavu Sovovi. Ten v patnáctém století vlastnil zdejší pozemky, na nichž postavil mlýn na místě původního, zničeného během husitské revoluce. Po vůbec prvních zmínkách o mlýnu tady je ale potřeba pátrat už v desátém století.

 

 

 

 

Stavba byla několikrát zdevastována a zase obnovena, navíc nesloužila jen původnímu účelu, po druhé světové válce se v ní usídlila tehdejší Československá akademie věd, konkrétně Ústav pro českou a světovou literaturu.

 

Museum, www.radicestujeme.eu

Museum

Museum, www.radicestujeme.eu

 

 

Teprve v roce 2003 tu mohl vzniknout jedinečný projekt muzea zaměřeného na moderní umění. V majetku jsou především cenné sbírky děl Františka Kupky a Otto Gutfreunda a sbírka středoevropského moderního umění.

Museum, www.radicestujeme.euCelý koncept vzešel z iniciativy Medy Mládkové, zakladatelky Nadace Jana a Medy Mládkových, která má podporovat rozvoj výtvarného umění u nás. Po válce se tato dáma rozhodla odejít kvůli komunistickému režimu z tehdejšího Československa a setrvat ve švýcarském exilu, nicméně udržovala kontakt s místní kulturní scénou a spolu se svým manželem vybudovala rozsáhlý soubor uměleckých děl.

Po roce 1989, kdy již její manžel zemřel, se otevřela teprve cesta k tomu, aby se mohlo splnit i jeho přání. Sběratelka tedy věnovala kolekci Praze a dlouho hledala vhodné prostory pro muzeum. Nakonec nechala rekonstruovat ve spolupráci s mnoha významnými umělci, jako je architekt Josef Pleskot, právě Sovovy mlýny, tehdy v dezolátním stavu, aby tak mohlo dojít konečně k realizaci unikátního konceptu. Za zpoždění při otevření mohly povodně, které Kampu bohužel postihly v roce 2002.

 

 

 

Dnes tu mimo základ, který je tvořen uměním věnovaným manželi Mládkovými, najdeme i sbírku pro Jindřicha Chalupeckého a dále tu pocházející z majetku Jiřího a Běly Kolářových. V ní je obsaženo moderní umění zastupované Alfonsem Muchou nebo tvorbu členů Skupiny 42, do jejíhož okruhu Jiří Kolář patřil.

 

Museum

Museum

Museum

Socha

Kde se muzeum nachází? Mapa

 

Web:www.museumkampa.cz

 

Přehled ubytování v Praze na booking.com

Praha

 

 

   
  Čtěte také:
 

Kde leží Kampa?


Hotel Kampa v centru Prahy


Všechny pražské památky na jednom místě

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 11.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.