Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Průvodce Kampou

KampaJde o pražský ostrov, patrně vůbec nejznámější a podle mnohých i nejmalebnější. Ač technicky vzato ostrovem není, protože je suchou nohou již od počátku dvacátého století přístupný i bez mostu. Našli byste ho na Malé Straně, respektive od ní ho odděluje Čertovka, což je krátký vltavský kanál nebo umělá strouha, a právě pro ni se mu také přezdívá Pražské Benátky.

Vlastní prostranství má rozlohu něco přes pět hektarů.

Překvapivě název, pod kterým je známý, získal až v osmnáctém století. A o tom, proč ho vlastně dostal, nemají příliš jasno ani současní odborníci. Přitom první písemnou zmínku o něm máme už ze století dvanáctého za éry panování druhého českého krále Vladislava II. V historii tu stály především mlýny, na které máme dosud památku v podobě těch Sovových.

Ty už ale dávno původnímu účelu neslouží, v jejich prostorách našlo útočiště Museum Kampa se sbírkami moderního evropského umění.


Na Kampě

Kampa

Pohled na Vltavu od Musea Kampa


A mlýnské zahrady, Odkolkovská a na ni navazující Kaiserštejnská, položily základy i nynějším romantickým zákoutím, pro která toto místo stále vyhledává mnoho návštěvníků.

 

Poloha Kampy, zdroj mapy - openstreetmap.org

 

 

Po druhé světové válce došlo ke spojení zahrad a vybudování veřejného parku, takže dnes skýtá celý prostor především ideální možnost odpočinku.

 

 
Průvodce Prahou, čtěte zde
 

 

Neopakovatelná atmosféra ostatně přitahovala mnoho lidí, nejprve zde vzniklo několik šlechtických sídel, například Lichtenštejnský palác, na počátku své existence vlastnictví Kolovratů, následně Lichtenštejnů, na něž dodnes upomíná jménem, jež nosí, a poslední byli Odkolkové. Nyní je dílo slavného italského architekta Giovanniho Battisty Alliprandiho v majetku vlády.

 

Čertovka

Čertovka při pohledu z Karlova mostu

 


Později na Kampě svůj domov našla i plejáda známých osobností českého kulturního života, naproti zmíněnému paláci stojí budova známá jako Werichova vila, oblíbený herec ale nebyl první, kdo ji obýval, před ním v ní žil i slavný vědec, jedna z klíčových postav Národního obrození, Josef Dobrovský, na jehož počest byl postaven pomník, který je jednou z řady soch, jež se tady nalézají.

A celkem nenápadná stavba svého času hostila ještě jednu významnou postavu naší umělecké sféry – básníka Vladimíra Holana.


Hotely v této lokalitě

 

Merchant's Avenue Hotel

Cena na noc pro dva - 2 450 Kč
 

Hotel Waldstein

Cena na noc pro dva - 3 780 Kč

Nabídka ubytování v Praze přes booking.com

Kampa

 

 

 

 

 

   
  Čtěte také:
 

Praha - městské čtvrti


Všechny pražské památky na jednom místě


Kde se natáčel film „Jak utopit doktora Mráčka...”?

   

 

Vložil/a: Daniel Česák 28.06.2016


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.