Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Nacházíte se zde: Hlavní stránka > Česko     

Na Okoř je cesta jako žádná ze sta

Okoř - nádvoříOkoř je malebná zřícenina s poněkud zvláštním umístěním. Není totiž na kopci, ale nachází spíše v dolíku.

Pokud se vydáte k hradu od Únětic, tak si dejte pozor ať nesejdete z cesty. Hrad se vám může vizuálně přibližovat a řeknete si, že zkratka přes pole je dobrý nápad. Ale to je chyba lávky, neboť jak už jsem psala, Okoř není na skále, ale pod skálou, ze které se budete škrábat k hradu dolů. Po této skluzavce ze skály se ocitnete přímo v podhradí a můžete jít zkoumat vlastní hrad.

Na hrad se můžete vydat bez průvodce nebo zaplatit symbolické vstupné a počkat si na poutavý výklad o místní bílé paní ze známé trampské písničky. 

 

Něco málo z historie hradu

Hrad byl postaven ve 14. století, nicméně už ve 13. století zde existovalo opevnění s kaplí. Ve své historii vystřídal hrad řadu majitelů, chátral během 30. leté války a poté byl v rukách řádu jezuitů. Se zrušením jezuitského řádu ztratil hrad majitele a začal opět chátrat. Dnes trosky hradu spravuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy. Místo je oblíbeným zastavením řady turistů, trampů a cyklistů, ale také hudebních fanoušků. Každoročně se zde koná hudební festival věnovaný rockové a folkové muzice. 

 

Okoř

 

Kam dál?

Stejnojmená obec je křižovatkou celé řady turistických stezek, které se odtud rozbíhají do kraje. Můžete se vydat do Kralup nad Vltavou okolo rotundy Petra a Pavla v Budči nebo se můžete vydat do Únětic, vesničky, která dala jméno únětické kultuře a hlavně únětickému pivu, které se zde už od roku 1557 vaří.

 

 

 

Autor: Martina Zemanová

 

 

Poloha hradu Okoř, zdroj mapy - openstreetmap.org

Vzdálenost z Prahy činí cca 22 kilometrů.

 

 

   
  Čtěte také:
 

Hrady a zámky v Praze a blízkém okolí

   

 

 

Vložil/a: Daniel Česák 01.11.2015


Článek je zařazen v těchto kategoriích:
Abyste mohli články z těchto kategorií odebírat, musíte být přihlášen/a.

Tipy na levné lyžařské zájezdy


Další lyžařské zájezdy »

Hledat hotely

Destinace

Datum příjezdu

Datum odjezdu

Prohlédněte si chaty a chalupy na pronájem v krásném prostředí Česka a Slovenska. Tipy na výlety a noclehy najdete u nás v sekci ubytování. Dovolenou u vody Vám nabízí ubytování Lipno ubytování Lipno.